Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 03. 2017 00:33

Speedding
Místo: Praha
Příspěvky: 26
Škola: MFF UK (IPSS)
Pozice: Student
Reputace:   
Web
 

Úprava výrazů

Ahoj,
tematicky by tento dotaz měl patřit spíš do kategorie pro střední školy, ale přesto jsem se rozhodl se zeptat v této sekci.

Nyní ve škole probíráme integrály, ty chápu docela dobře. Nedělá mi problém najít vhodnou substituci, ani integrovaný výraz rozdělit na parciální zlomky a tak.

Co mi dělá problém (a za co se taky docela stydím) je to, že nedokážu například výraz $\frac{1}{3x^2+2}$ upravit na $\frac{1}{x^2+1}$, abych mohl integrovat na arctan.

Tak nějak chápu, že bych měl výraz asi doplnit na čtverec $\frac{1}{3x^2+2} \implies \frac{1}{3x^2-\sqrt6 x+2+\sqrt6 x} \implies \frac{1}{(\sqrt 3 x - \sqrt 2)^2+\sqrt6 x}$

Ale co nechápu, je to, jak tam dostanu tu "jedničku"?

Asi bych to měl celý vydělit tím $\sqrt 6 x$ a nějak to dostat pod tu druhou mocninu, pak bych celý ten výraz pod druhou mocninou zasubstituoval atd., to už je lehký.

Mohl byste mi to někdo, prosím, ukázat na tomto mém příkladě? A nesmějte se mi prosím, že nezvládám základy :D
Díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Speedding)

#2 02. 03. 2017 02:31 — Editoval Bati (02. 03. 2017 02:31)

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Úprava výrazů

Ahoj ↑ Speedding:,
tady stačí udělat substituci $x=\sqrt{\tfrac23}\;y$ a dostaneš $\frac1{3x^2+2}=\frac1{2(y^2+1)}$.

Doplnění na čtverec se používá, aby ses zbavil lineárního členu $kx$. Ten tam ale nemáš.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson