Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 06. 2016 10:31 — Editoval pazzicz (06. 06. 2016 10:31)

pazzicz
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: VSB
Pozice: student
Reputace:   
 

Smyk vozidla při zatočení

Zdravím,

snažím se přijít na vzoreček, zda vozidlo dostane smyk (vodorovný povrch), ale nedaří se. Našel jsem pouze vzoreček, kdy potřebuju znát poloměr zatáčky, ale já znám úhel otočení kola.

rychlost = 10m/s
úhel otočení kola = 15° (úhel je natočení kola oproti aktuálnímu směru pohybu vozidla)
hmotnost = 1000kg
smykový koef = 0,5

Předem děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) KennyMcCormick)

#2 06. 06. 2016 10:49

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Ahoj, tady jsou také nějaké příklady, i když ne ty, co hledáš:
http://reseneulohy.cz/230/treci-sila-a-smyk-v-zatacce


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#3 06. 06. 2016 11:03

pazzicz
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: VSB
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Tohle jsem projel už včera, ale nijak mě to neposunulo k odpovědi

Offline

 

#4 06. 06. 2016 12:18

misaH
Příspěvky: 13439
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

↑ pazzicz:

Možno keby si to dal do fyziky...

Offline

 

#5 06. 06. 2016 13:21

pazzicz
Zelenáč
Příspěvky: 8
Škola: VSB
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Zkoušel jsem ještě zakomponovat do vzorečku úhlovou rychlost $v = \omega * r$, kdy jsem si odvodil, že $\omega = 2 * \alpha $, kde alfa = úhel otočení kola.

Když to dosadím do vzorečku úhlové rychlosti $r = \frac{v}{\omega} = \frac{v}{2\alpha}$ a můžu dosadit poloměr do vzorečku $F_{t} = m\frac{v^{2}}{r} = m\frac{v^{2}}{\frac{v}{2\alpha }}=2mv\alpha $

Obrázek k úvaze ZDE
Nevím však jestli je má úvaha správná. Řekl jsem si, že aktuální rychlost je tečna ke kružnici a úhel otočení kola mi tuto kružnici protne (sečna). Úhel mezi tečnou a sečnou je roven úhlu otočení kol. Pokud spojím body T1, T2 (protnutí sečny a kružnice) a S (střed kružnice), dostanu rovnoramenný trojúhelník, kde mám úhly $\omega $ v bodě S a stejné úhly $\beta$ v bodech T1 a T2. Trojúhelník musí mít vnitřní úhly rovny 180°, takže $\omega = 180 - 2\beta $  a $\beta = 90 - \alpha $, protože v bodě T1 máme pravý úhel mezi tečnou a bodem S.

Offline

 

#6 11. 03. 2017 19:54

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

$\omega = 2 * \alpha $

Tohle je špatně, protože $\omega$ je úhlová rychlost, ne úhel.

Nevím však jestli je má úvaha správná.

Není správně z víc než jednoho důvodu, ale asi nemá smysl to rozepisovat, vzhledem k tomu, že $\omega$ znamená něco jiného.

Možná bych začal takhle, ale nejsem si vůbec jistý:



Nevím ale, jak do toho zakomponovat rychlost.


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#7 11. 03. 2017 20:08

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Zkusil bych jednu z možností:
- Z úhlu natočení (předního) kola a vzdálenosti k zadnímu spočítat poloměr zatáčky a použít na začátku zmíněný vzorec.
- Zase spočítat poloměr a potom počítat odstředivou sílu a stanovit, kdy překoná smykovou sílu (danou hmotností auta a gravitací) - vhodnou úpravou by mělo jít to zobecnit a zbavit se té síly a hmotnosti.

Nejlépe pak zkusit obojí a výsledky porovnat:-)

Pak bych to dále zpřesnil zavedením šířky vozidla a výšky těžiště. Tím se dostaneš k tomu, že přítlačná síla na levá a pravá kola se liší a dostaneš okrajovou podmínku, která může vést k převrácení dřív než nastane smyk.

Offline

 

#8 13. 03. 2017 00:24

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Z úhlu natočení (předního) kola a vzdálenosti k zadnímu spočítat poloměr zatáčky a použít na začátku zmíněný vzorec

Délku auta bohužel neznáme.

Vzkřísil jsem téma (původní dotaz je z minulého roku), protože mě zajímalo, jestli se to dá řešit i s takto neúplným zadáním.

Asi to nepůjde, že ne?


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#9 13. 03. 2017 02:27

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Ano. Klasický smyk v zatáčce bez poloměru spočítat nepůjde.

Offline

 

#10 18. 06. 2018 16:04 — Editoval baresond (18. 06. 2018 16:34)

baresond
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: SOŠ Informatiky a spojů a SOU Kolín
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Dobrý den,

dnes jsem řešil stejný problém. jinak pokud to chcete použit například třeba do hry, jako já. Tak bych doporučil na místo poloměru zatáčky, použít poloměr otáčení auta.

Vmax = sqrt{meziNápravovýRozvorVMetrech / sin^{-1}(90 - úhelOtočeníKola) * 9.8 * odporKolOprotiSilnici}

Snad pomůže :-D

Offline

 

#11 19. 06. 2018 22:19 — Editoval KennyMcCormick (19. 06. 2018 22:20)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Smyk vozidla při zatočení

Ahoj, jak jsi ten vzorec odvodil?


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson