Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 04. 2017 19:08

Sefinek
Zelenáč
Příspěvky: 1
Pozice: student
Reputace:   
 

Důkaz, že minimum set cover je v APX(1 + ln n)

Zdravím, řeším důkaz, že problém minimum set cover je v APX(1 + ln n). Našel jsem tento důkaz docela dobře vysvětlený, ale v závěru je jedna věc, která se tam uvádí jako jasná, ale mě vůbec jasná není. Jedná se o to, že suma $1 + \frac{1}{2} + \ldots + \frac{1}{n}$ se nachází mezi $\ln n $ a $1 + \ln n$. K tomu je tam doslova napsáno "This is easy to see by looking at the graph of y = 1/x and its integral from 1 to d which is $\ln d$ ." (kdyžtak důkaz je zde https://people.cs.umass.edu/~barring/cs … ure/21.pdf na prvních asi 6 stránkách)

Ještě rozumím tomu, odkud se vzalo to $\ln n$, protože integrál funkce 1/x je opravdu $\ln n$, ale nechápu, odkud se vzalo to omezení $1 + \ln n$. Dokázal by mi to prosím někdo vysvětlit?

Díky

Offline

 

#2 04. 04. 2017 21:15

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Důkaz, že minimum set cover je v APX(1 + ln n)

Ahoj,
označím $s(x)=\sum_{k=1}^{\infty}\frac1{k+1}\chi_{[k,k+1)}(x)$, $x>0$, příslušnou schodovitou funkci. Pak si můžeš snadno ověřit, že platí
$\frac1{x+1}\leq s(x)\leq\frac1x$, $x>0$,
a integrací té nerovnosti přes $[1,n]$ bys měl najít odhady co potřebuješ. Ten spodní asi vyjde trochu ostřeji než $\ln n$, asi $\ln(\tfrac{e}2(n+1))$.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson