Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 14. 05. 2017 18:58

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑↑ DTBChemie: To drevo som Ti tam posunul, pozri si ho cca v troch častiach. :-) a nech sa darí!!

Offline

 

#27 14. 05. 2017 22:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

Zdravím,

↑ pietro:

Aká objem bude mať 1kg takéhoto vzduchu pri 60stC a 0,1Mpa?
pV=m/M * R*T,   1E5*V=(1000/28.84)*8.314*(273+60) odtiaľ V=1,0176 m3 vzduchu
Aký objem bude mať 10g vody ( vo vzduchu na vstupe do sušiarne)
pV=m/M * R*T,   1E5*V=(10/18)*8.314*(273+60) odtiaľ V=1,63E-2 m3
Spolu to bude 1.034m3 (vzduch a voda)

Pokud je možnost se vyvarovat sčítání objemů, tak bych se určitě vyvarovala, souhlasíš? (proto navrhuji počítat molární hmotnost přímo vlhkého vzduchu (stejnou metodou, jak počítáš molární hmotnost vzduchu, jen ve skladbě N2, O2, H2O).

V úloze č. 1 také je sčítání objemů, což také není pěkné (ideálně by to měl kolega zkonzultovat, nebo se podívat do cvičení, zda tak sčítali). Dá se odvodit "uměly vzorec" na výpočet hustoty směsí.

↑↑ DTBChemie:

Zatím jsme to od nás počítali všichni a nikdo na to nemůže přijít, takže nevím

pokud je vás opravdu více (nejen Tvé 2 profily na fóru), tak je to na řešení s garantem předmětu. Toto je takový základ, že už nic základnějšího není (i u vás je to psáno v "desateru"). Je to úplně jedno, zda budeš řešit bilanci při destilace nebo bilanci technologie Popelky přebírající hrách a čočku. To Tobě laskavě vzkazuji jako Tvá skorospolužačka :-)

Kolega Peter to rozepsat slohově zdařile, tak se to pokus přepracovat do bilančních vztahů. Přeji zdary.

Offline

 

#28 14. 05. 2017 23:03

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ jelena:

Nyní nemám u sebe materiály ze seminářů, takže se nemohu momentálně konrkténě podívat už, ale vím, že jsme ten vzduch počítali nějak zvláštně, nikoliv pomocí tabulek ani pomocí sčítání jednotlivých prvků jako dusík a kyslík. Dělalo se tu tuším přes nějakou plynovou konstantu či rovnici. Nevzpomenu si.
Každopádně se podívám a zkusím to. Jinak co se týče vašeho poznatku, ano, počítali jsme to všichni a opravdu nikdo koho jsem se ptal a zkoušel to, to neví. Jinak nemám dva profily, to tuším ani nejde, mám jeden. Ostatní mí spolužáci mají tuším také, tak možná tady psali oni. Každopádně první příklad dopočítám a vyfotím pro kontrolu, druhý příklad s tím dřevem mi dělá problém ten vzduch, a celkově je složitější, takže jej zkusím s někým ještě prodiskutovat. Zítra jsme domluvení s ostatními, že to zkusíme ještě vypočítat, ale lehký příklad to není.

Jsem rád, že alespoň ten první příklad je o něco jasnější, díky vašim vysvětlením a poznatkům, za které Vám děkuji(eme). Za pomoc děkuji.

Offline

 

#29 14. 05. 2017 23:18

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ jelena:

Suhlasim, takisto by som tie obejmy nescitaval. V tychto bilanciach sa (skoro) nikdy nepredpoklada s platnostou Amagatovho zakona. A ak by uz ano, tak by to tam bolo napisane presne tak, ako je to tam o stavovej rovnici idealneho plynu. Inak asi nepomozem lebo neviem, na akej urovni to preberate. Zhodou okolnosti mam prave v utorok zapocet z chemickeho inzinierstva a medzitym je aj destilacia a susenie, no my to preberame inak, podla mna podrobnejsie a preto by som v tom zbytocne hladal zlozitosti.

Offline

 

#30 14. 05. 2017 23:21

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ Kenniicek:
Ano, co si pamatuji, opravdu jsme to nesčítali a nemáme povolené tabulky. Počítalo se to prostě jinak, nějak zvláštně, doteď to nechápu a tehdy v písemce jsem to taky nevěděl. Je to skrátka zvláštní příklad pro mě nic neříkající. Zítra se doma zkusím podívat, pokud bude čas a stihnu to, jak jsme to tehdy v semináři počítali, ale sčítáním určitě ne...

Offline

 

#31 14. 05. 2017 23:23

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ DTBChemie:

dobře, podívej se do materiálu. S největší pravděpodobnosti jste používali stavovou rovnici v úpravě: $pV=nRT$, kde $n=m/M_r$ (M_r v tomto případě se počítá dle skladby směsí), ale budu ráda, když upřesníš přímo od vás.

Také, prosím, ohledně sčítání objemů - zda jste řešili úlohu, kde byla směs kapalin nebo plynů. Děkuji za zítřejší upřesnění.

Z náhledu vidím příspěvek kolegy Kenniicek, děkuji za doplnění, zítra se na to zkusíme společně podívat (až večer - za sebe). Zdravím.

Offline

 

#32 14. 05. 2017 23:27

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ jelena:
Ano, podívám se a upřesním...

ještě k vašemu poznatku:

Také, prosím, ohledně sčítání objemů - zda jste řešili úlohu, kde byla směs kapalin nebo plynů. Děkuji za zítřejší upřesnění.

Touto větou se dotazujete ještě na první nebo již druhou úlohu se dřevem?

Vše zjistím, případně vyfotím konkrétní příklad jsme právě se vzduchem dělali, sice nebylo tam dřevo, ale princip výpočtu byl trošičku podobný. Podívám se, snad budu stíhat a doplním to sem ;)

Offline

 

#33 14. 05. 2017 23:37

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ jelena:

Znovu suhlasim, bude sa to podla mna pocitat cez strednu molarnu hmotnost zmesi, ktora obsahuje dusik, kyslik a vodu :)

Offline

 

#34 15. 05. 2017 17:12

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Jeste jsem neměl možnost se dostavit domu a podívat se na to, jak jsme počítali ten vzduch. Každopádně kámoska mi pomohla a spočítala to takto, řekl jsem, ze by to mohlo byt protože to prvni mi vyšlo taky tak. Druhy příklad jsem nechal na ni a poradila mi takto: je to dobre? Dekuji

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-05/60980_IMG_3839.JPG

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-05/61140_IMG_3840.JPG

Offline

 

#35 15. 05. 2017 21:51 — Editoval Kenniicek (15. 05. 2017 22:00)

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ DTBChemie:

Ak by som to opravoval ja, proste by som to neuznal. Nikde tam nie je napisane, ze predpokladajte platnost Amagatovho zakona. Nemozes proste scitat 2 objemy, to je chyba. Nastava tam objemova kontrakcia. Vzdy sa snaz vyhnut pri vypocte objemom ak sa da, zakon zachovania hmotnosti musi platit vzdy takze podla mna je to najlepsie prepocitavat cez hmotnosti a hmotnostne zlomky.

edit: ako to tak citam znova tak asi nevidim lepsi sposob ako vypocitat celkovy objem ako scitavanim objemov... nepaci sa mi ten priklad, namiesto tych 2 hustot na konci mala byt zadana hustota vysledneho destilatu a bolo by po problemoch

Offline

 

#36 15. 05. 2017 22:04 — Editoval jelena (16. 05. 2017 09:31)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

Zdravím,

Touto větou se dotazujete ještě na první nebo již druhou úlohu se dřevem?

Touto větou se dotazuji obecně na typy příkladů, co jste počítali, když se vyskytuje případ součtu objemů (nebo je dotaz na objem směsí). Pokud mátě nějakou sbírku, tak ze sbírky, nebo str. ze sešitu, co jste počítali na cvičení.

Děkuji spolužačce za poskytnutí řešení, vytiskla jsem si a alespoň zběžně prošla. Pozitivum je, že molární hmotnost vlhkého vzduchu počítáte přesně tak, jak navrhujeme (přes stavovou rovnici), je to napravo pod schématem. 

Co je problém - v úloze je zadán hmotnostní zlomek u mokrého a vysušeného dřeva (w=0,45 a w=0,2), zde je skutečně využito w=m(složky)/m(směsí). Potom se ale požaduje počítat na 1 kg suchého dřeva, tedy již od počátku úlohy bylo potřebo přepočítat, že do sušárny vstupuje 1 kg suchého, na který je nasáknuto vody a to tak, že 1kg tvoří ve směsí 55%, potom voda tvoří 0,82 kg a celková směs je m=1,82 kg mokrého dřeva, co vstupuje.

Suché bezvodé dřevo pořád tvoří nosíš pro vodu také po průchodu sušárnou a pořád tohoto nosiče zůstává 1 kg. Tedy není správně pro stav (2) zapisovat m=1kg. Bude spolužačka rozumět, v čem je zádrhel - pouze v nesprávném pochopení způsobu zadání koncentrace směsí. Projdu ještě i zápisy výpočtu, zda to jinak píše správně, potom by šlo jen opravit vstupní údaje. Edit: v samotných bilancích jsem chybu nenašla (pokud nic nepřehlížím), dosazované hodnoty však nejsou OK vzhledem k předchozímu povídání.

Rozumíš, prosím, v čem je problém? U Petera je popsáno slovně a bez schématu, rozumíš (nebo rozumí spolužačka) tomu, co píše? Děkuji.

Z náhledu vidím kolegu Kenniicek, pokusím se odseparovat 1. úlohu do samostatného tématu. Původně se to jevilo jako problémová metodika jako taková, ale asi bude potřeba podrobnější diskuse u jednotlivých úloh.

Úlohu 1 pokračujte, prosím,v tématu, děkuji.

Offline

 

#37 17. 05. 2017 12:37 — Editoval DTBChemie (17. 05. 2017 12:38)

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ jelena:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-05/17412_image1.jpeg

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-05/17430_image3.jpeg

Jinak tam vysloveně příklady se vzduchem máme, ale žádny mezivýpočty ani nic takového tam není, jedině tady.

Nevím no ... ;)

Takže tady molární hmotnost vzduchu je 28,4 - viz. obrázek druhý (nahoře s poznámkou) je to sice trošku rozmazané, ale dá se to najít ve zlomku. Jenže nevím, jak se přijde na takovou Molární hmotnost, a v hodině tuším taky nemáme poznámky, jak jsme k tomu došli ;)
Celkově s tím dřevem to je poměrně záludný příklad :D

Offline

 

#38 17. 05. 2017 20:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ DTBChemie:

děkuji,

enže nevím, jak se přijde na takovou Molární hmotnost, a v hodině tuším taky nemáme poznámky, jak jsme k tomu došli ;)

hned pod zlomkem, ve kterém vystupuje molární hmotnost vzduchu 28,4, je výpočet (na 3 řádky, výsledek Mr je dvakrát podtržen). Tomu výpočtu rozumíš?

Celkově s tím dřevem to je poměrně záludný příklad :D

není záludný, jediné, co potřebuješ, přepočítat zadaný způsob vyjádření koncentrace "složka1/složka2" na zvyklý způsob "hmotnostní zlomek složky1=složka 1/(složka 1+složka2)". Ještě jednodušší je spočítat hmotnost směsí z faktu, že složka "suché bezvodé dřevo" je v množství m=1kg a ve směsí s vodou před sušením tento 1 kg tvoří 55% ve vlhkém dřevě a po sušení tento 1 kg tvoří 80%. Z těchto údajů vypočteš hmotnost vlhkého dřeva před sušením a hmotnost vlhkého dřeva po sušení.
Budeš mít $m_1$-hmotnost vlhkého dřeva před sušením a $m_2$-hmotnost vlhkého dřeva po sušení. Potom můžeš využit bilanci, kterou sestavila spolužačka. Obdobně přepočet vody. Rozumíš, prosím? Děkuji.

Offline

 

#39 17. 05. 2017 20:35

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Moc nerozumím...

Tam to číslo 0,041 jsme získali z výpočtu tlakového zlomku (nevím přesně čeho) kdy je podíl vodní páry a tlaku vzduchu vyjde 0,041. To bych ještě chápal. Dále tedy použijeme ve výpočtu tohle číslo?

pak je 0,041 * 18 - předpokládám, že 18 je molární hmotnost vody, proč počítáme tedy součin tlakového zlomku 0,041 s molární hmotností vody, a dále součin 0,959 (což bude asi dopočet do 1 tlakového zlomku (1 - 0,041 = 0,959) A zde počítáme součin 0,959 * 28,84 (to je prosím co za molární hmotnost))?
Těmato součiny nám vyšlo nějaké číslo, zřejmě mol. hmotnost vlhkého vzduchu?

Popravdě, nyní se učím fyziku na zítra, a zítra píšu právě i tuto opravu, kombinací učit se tohoto je hrozné, ale nedá se nic dělat. Každopádně se na to pak ještě podívám, třebas jak odpovíte (pokud vůbec), nejspíš už spíte :), na tento dotaz. Pak se dostanu k tomu, že v bilanci v podstatě nechápu moc, jestli je 1 kg před sušení nebo po něm a co tam vlastně počítat díky tomu - uvidíme :) Ještě můžeme pořešit,. Děkuji

Offline

 

#40 17. 05. 2017 20:46 — Editoval DTBChemie (17. 05. 2017 20:48)

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Dále co píší:
Horký vzduch, který se přivádí do sušárny, obsahuje 10 g vody na 1 kg suchého vzduchu, na výstupu ze sušárny obsahuje 38 g vody na 1 kg suchého vzduchu.

Jak si tady stanovit prooud č. 3 , který jsem si označil jako horký vzduch vstupující do sušárny (tedy vstup) a proud č.4 - vlhký vzduch vystupující ze sušárny (výstup)?

Jak to přepočítat na hmotnostní zlomky?

Děkuji

Edit: Může to být tak, že dám 10 g/ 1 kg vzduchu tak, že dám 0,01 hmotnostní zlomek je voda a 0,99 hmotnostní zlomek je vzduch?

Offline

 

#41 17. 05. 2017 21:09

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Prosím, kde dělám chybu? Děkuji


Vychází to jaksi zvláštně už to m3 a nevím, zda má cenu počítat dál?

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-05/48149_18554969_1688216261192462_1975127058_n.jpg

Offline

 

#42 17. 05. 2017 21:32

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Kontroloval jsem to, a chybu tam nevidím.

Akorát nyní nevím, zda je výsledek správně. Pokud pro výpočet objemu dosazuji: Hmotnost v kilech a dole molekulovou hmotnost v g/mol, to je blbost, ne? Vyjde to tedy tak nebo mám blbě převod jednotek? Neměl bych dát buď hmotnost v gramech (15607 g) nebo dát molekulovou hmotnost v kg/mol? tj. 0,02884 kg/mol?

Díky

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-05/49557_18554889_1688231314524290_419294935_n.jpg

Offline

 

#43 17. 05. 2017 21:38

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Tím pádem to vyjde ale 14,98 m krychlových, což mi přijde strašně moc, ne?

Offline

 

#44 17. 05. 2017 21:43

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

V = m*R*T / M*P

V = (15,607 kg * 8,314 m^3.Pa.mol.K * 333,15 K) / (28,84.10^-3 kg/mol * 0,1.10^6 Pa)

V= 14,98 m krychlových vzduchu !!! Není to moc?

Offline

 

#45 17. 05. 2017 21:47 — Editoval jelena (17. 05. 2017 21:51)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

pak je 0,041 * 18 - předpokládám, že 18 je molární hmotnost vody, proč počítáme tedy součin tlakového zlomku 0,041 s molární hmotností vody, a dále součin 0,959 (což bude asi dopočet do 1 tlakového zlomku (1 - 0,041 = 0,959) A zde počítáme součin 0,959 * 28,84 (to je prosím co za molární hmotnost))?
Těmato součiny nám vyšlo nějaké číslo, zřejmě mol. hmotnost vlhkého vzduchu?

28,84 g/mol je Mr vzduchu (podle skladby 79% N2 a 21% O2). Ano, výsledkem je Mr vlhkého vzduchu o složení 4,1% vody a 95,9% suchého vzduchu.

↑ DTBChemie:

Edit: Může to být tak, že dám 10 g/ 1 kg vzduchu tak, že dám 0,01 hmotnostní zlomek je voda a 0,99 hmotnostní zlomek je vzduch?

To je problém, který jak překonáš, tak už bude v pořádku. Vlhký vzduch obsahuje 1 kg suchého vzduchu a 10 g vody, tedy celková hmotnost vlhkého vzduchu je 1+0,01=1,01 kg vlhkého vzduchu. Tj. hmotnostní zlomek suchého vzduchu je w_1=1/1,01, hmotnostní zlomek vody je 0,01/1,01.

Tento problém máš i na posledním scanu. Napravo škrtni $m_2=1$kg. Jelikož je 1 kg suchého bezvodého dřeva, potom na vstupu je 1 kg suchého dřeva + voda. Na výstupu je 1 kg suchého dřeva + voda. Čemu se rovna $m_1$? čemu se rovná $m_2$? Počítej, prosím.

Jak toto přejdeš, už bude pochopeno :-)

Offline

 

#46 17. 05. 2017 22:21

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Tomu nerozumím. Však přece já mám dostat suché dřevo, které má mít 1 kg ne? Takže to, co vyjde ze sušárny, by mělo být suché dřevo o hmotnosti 1 kg. Takže m2 = 1 kg ne? m1 neznám, to vstupuje vlhké dřevo ale znám suché dřevo a to má mít 1 kg?

Já už jsem do toho zamotaný. Když ale neznám m1 ani m2, tak to je v podstatě jedno, ne? m1 vypočítám z toho, jak to tam mám, jak mi vyšlo m1 = 1,455 kg. Akorát neznám ani m2, tak to pak bohužel netuším, jak to vypočítat.

Hmotnostlí zlomky, co jste uváděla, chápu. To bude tedy w3B = 0,01/1,01 = 9,9.10^-3 (0,0099) a w4B = 0,038 / 1,038 = 0,0366

Offline

 

#47 17. 05. 2017 22:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ DTBChemie:

přečti ještě jednou, prosím, zadání. Dostaneš vysušené dřevo, ale ne suché (bezvodé). Na úvod máš vlhké dřevo, obsahující 45% vody, po sušení máš vysušené dřevo (vhodné pro další zpracování) obsahující 20% vody. Suchého bezvodého dřeva je v každém případě 1 kg.
Na toto 1 kg úplně suchého dřeva (které činí 55 % budoucí směsí) se naváže voda a vznikne vlhké dřevo (směs voda+dřevo). Základ (dřevo) během sušení se nemění (1 kg úplně suchého je i po sušení), na tento 1 kg je navázáno však méně vody (po sušení je dřevo vlhké jen tak, že obsahuje 20% vody).

Úloha: jaka je hmotnost (m1) vlhkého dřeva, obsahujícího 1 kg zcela suchého dřeva a navázanou vodu, přičemž voda ve směsí (v tomto vlhkém dřevu) tvoří 45%? Jen toto vypočti, děkuji.

Offline

 

#48 17. 05. 2017 22:52 — Editoval DTBChemie (17. 05. 2017 22:52)

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ jelena:

Takže to mám celé špatně? Už ani nevím, co mám vlastně spravovat. Počítám do toho fyziku. Takže neznám hmotnosti prostě. Já myslel, že to 1 kg je prostě to, co vyjde ze sušárny jakože suché (relativně)...
Nevím, omlouvám se, nevím , co se po mě od Vás nyní chce. Je vše špatně? Nebo co tam mám blbě ? Nevím, co opravovat znovu . Co mám jakože teď opravovat? Celé škrtnout a znovu? Vy po mě chcete nyní hmotnosti? No ty přece nevím. Netuším.,

Pokud vím, tak ty hmotnostní zloimky mám si myslím dobře, tak nevím, kde je chyba

Offline

 

#49 17. 05. 2017 22:59

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Hmotnostní bilance

Hmotnostní zlomky jsou dle mě správně - w1a = 0,55; w1b = 0,45 to je před vstupem do sušárny a je to jasné ze zadání. Pak w2a = 0,8 a w2b = 0,2 také jasné ze zadání... že má obsahovat jen 20 % vody. Hmotnost ale nevím...

Nevím ani hmotnost počátečního, ani vycházejícího....

Offline

 

#50 17. 05. 2017 23:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Hmotnostní bilance

↑ DTBChemie:

je třeba, abys bez ohledu na celé zadání, ale užitím poznatků ze ZŠ vypočetl úlohu:

Úloha: jaka je hmotnost (m1) vlhkého dřeva, obsahujícího 1 kg zcela suchého dřeva a navázanou vodu, přičemž voda ve směsí (v tomto vlhkém dřevu) tvoří 45%?

až toto vypočteš, lze pokračovat.

Nevím ani hmotnost počátečního, ani vycházejícího....

víš ale, kolik v počátečním (a také ve vycházejícím) úplně suchého dřeva (1 kg), tedy můžeš vypočíst celkovou hmotnost vlhkého dřeva (vcházejícího a vycházejícího). Viz úloha v tomto příspěvku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson