Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Optika - šíření světla v jednovidomém opt. kabelu (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 20. 06. 2017 13:02 — Editoval stitch123 (20. 06. 2017 18:25)

stitch123
Příspěvky: 28
Škola: SPŠEIT Brno
Pozice: student
Reputace:   
 

Optika - šíření světla v jednovidomém opt. kabelu

Dobrý den,

jak se prosím šíří paprsky (paprsek) v jednovidovém kabelu? Někdo říká, že přímočaře, někdo zase že se odráží od rozhraní. Dokonce mi učitel tvrdil, že paprsek jde PO rozhraní.

Jak to teda je?
Díky

EDIT: Abych nezakládal další téma, tak další otázku přidám taky sem.

V jednovidových vláknech je rozdíl mezi indexem lomu jádra a indexem lomu pláště minimální. Většinou prý 1,48 pro jádro a 1,46 pro plášť. Při zkoušení jsem dostal otázku, proč tomu tak je. Co na tohle mám odpovědět..?

Vím, že jádro musí být opticky hustší, aby nastával totální odraz, ale nechápu, proč by podíl těch indexů lomu měl být roven přibližně jedné. To by přece dávalo mezní úhel kolem 80°. Nechci v tomto případě mít mezní úhel co nejmenší?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) stitch123)

#2 24. 06. 2017 14:40

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Optika - šíření světla v jednovidomém opt. kabelu

Nejsem si 100 % jist, ale vím o tom cca toto:

1. V jednovidovém vlákně se signál šíří jen podélně. To je hlavní důvod, proč se používá.

2. Malý rozdíl indexů lomu znemožňuje klasické "cikcak" odrážení, takže jsou vyšší vidy potlačeny i přesto, že by je jinak průměr jádra umožňoval. Menší průměr, který by z toho udělal klasický vlnovod se základním videm by se dost špatně prakticky realizoval.

3. Narazil jsem i na tvrzení, že se část, nebo i všechen (zdroje se liší) signál šíří právě podél rozhraní, nebo po jeho vnitřním povrchu (v částečné variantě uváděli, že druhé maximum je uprostřed).

4. Taky jsem kdysi narazil na tvrzení, že v klasických kovových vlnovodech se signál šíří po povrchu.

5. Tvrzení (4) je ale v rozporu s tvrzením, které se obvykle uvádí u výkladu Poyntingova vektoru, totiž že i v klasickém vedení se výkon přenáší polem v prostoru a ne těmi vodiči. Ale taky jsem narazil na tvrzení, že takto to funguje jen u AC signálu o dostatečné frekvenci a že pro DC platí klasika s přenosem výhradně drátama.

Poznámka: Zajímalo by mě, zda tu někdo zkoušel třeba integrovat Poyntingův vektor v koaxiálním kabelu přenášejícím DC proud, zda výkon přenášený polem je roven přenášenému DC výkonu. Nebo nějaký jiný jasný matematický důkaz.

Offline

 

#3 24. 06. 2017 20:46

stitch123
Příspěvky: 28
Škola: SPŠEIT Brno
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Optika - šíření světla v jednovidomém opt. kabelu

↑ edison: Díky, +1!

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Optika - šíření světla v jednovidomém opt. kabelu (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson