Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 09. 2017 10:55

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Matice a derivace tangent a normal

Ahoj,
byl bych moc vděčný, kdyby mi někdo tady pomohl, myslím si s docela basic věcmi, ale vůbec si nejsem u nich jistý. Podle čeho se převádí na druhou stranu. Příklad AX-B=5X převedu 5X do leva a B do prava. X(A-5E)=B, to je ještě ok, ale podle čeho se řídím, jestli to bude X=(A-5E)^-1xB nebo X=Bx(A-5E)^-1? Derivace funkce tangent a normal f(x)=sqrt(5+x^2) = f'(x)=1/2 x sqrt(5+X^2) nebo f'(x)=1/2 x sqrt(5+X^2) x sqrt(5+X^2). Asi by toho bylo více, ale byl moc rád, kdyby se našel někdo hodný a vysvětlil by mi tyhle 2 případy.

Děkuji všem a přeji pěkný den,
db.

Offline

 

#2 04. 09. 2017 11:26 — Editoval Ferdish (04. 09. 2017 11:34)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

Pre budúcnosť a prehľadnosť bude lepšie, pokiaľ sa naučíš robiť zápisy v prostredí TeX. Nejaké základy môžeš nájsť aj tu na fóre.

Tvoj príklad - pôvodná rovnica je $Ax-B=5x$, po úprave je tam však $A(x-5E)=B$.
Spoločným členom je neznáma x -  tá patrí pred zátvorku, nie parameter A! Správne to teda má byť $x(A-5)=B$. Navyše, odkiaľ sa objavil ten parameter E? Pokiaľ ide o chybu zápisu, na to si treba dávať pozor.
Vyjadrenie neznámej x je len obyčajné delenie, neviem ako si prišiel k tomu, že treba umocňovať (znamienko "^" totiž v lineárnom zápise znamená umocňovanie).

Najskôr vyriešime toto, potom sa budeme venovať deriváciám.

Offline

 

#3 04. 09. 2017 11:39 — Editoval vertor (04. 09. 2017 11:40)

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

Ahoj, díky za pomoc. $XA-B=5X$, úprava na $X(A-5E)=B$, to E nevím přesně co znamená ale pak se A přičte $(5,0|
5,0)$. Jelikož je to $X(A-5E)$ tak abych to mohl dát na druhou stranu, tak to musí být na ^-1. Ale nevím, jestli se ta závorka dá před B, tedy $B(A-5E)$ nebo $(A-5E)B$. Myslím si, že E je jen taková pomocná, nehraje v tom roli, jestli 5 nebo 5E, vím, že mám potom přičíst 5 k A první řádek první číslo a druhý řádek druhé číslo.

Offline

 

#4 04. 09. 2017 11:45

Al1
Příspěvky: 7782
Reputace:   540 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ vertor:
Zdravím,

při řešení maticové rovnice musíš pamatovat na to, že násobení matic není komutativní.
Když řešíš
AX=B, násobíš inverzní maticì zleva:
$A^{-1}\cdot A\cdot X=A^{-1}\cdot B$
Když XA=B, pak nádobíš zprava
$X\cdot A\cdot A^{-1}=B\cdot A^{-1}$

Offline

 

#5 04. 09. 2017 11:48

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ Al1:
Děkuji moc, tohle jsem přesně potřeboval vědět, díky, díky a ještě jednou děkuji. Asi by bylo lepší doučování no, ale to už je pasé.

Offline

 

#6 04. 09. 2017 11:53

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

Ahá, rozumiem - on je to maticový počet (pôvodne som si myslel, že upravuješ len jeden z riadkov matice).

E potom značí jednotkovú maticu (na hl. diagonále jedničky a inak všade nuly), teda $\begin{pmatrix}
1 & 0 \\
0 & 1 
\end{pmatrix}$, po vynásobení číslom 5 teda dostávaš $\begin{pmatrix}
5 & 0 \\
0 & 5 
\end{pmatrix}$

Čo sa týka doučovania, rozhodne to pasé nie je - teda pokiaľ platí to, že si stále študent CULSu.
Skús sa dohodnúť so spolužiakom/spolužiakmi z vašej štud. skupiny, či by ťa to niekto nedoučil, prípadne popros o konzultácie kantora, s ktorým máte cvičenia z daného predmetu.

Offline

 

#7 04. 09. 2017 11:58

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

No páse to je, že zítra mám zkoušku :DD, jako kdybych to nedal, tak se zas tak nic moc neděje, ale je 6 příkladů a já jsem schopnej z nich udělat 3 a něco, což mi právě stačí, protože zbytek už mi vážně do hlavy neleze. Mohli bychom ještě prosím udělat tu derivaci? Jinak děkuji Vám oboum.

Offline

 

#8 04. 09. 2017 14:29

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

Funkcia $f(x)=\sqrt{5+x^2}$ je tzv. zložená funkcia, ktoré sú v matematike úplne bežné. Treba ju teda derivovať podľa vety o derivácii zloženej funkcie. Predpokladám, že ju poznáš, ale stručne:


Majme funkciu $y=f(x)$, ktorá má deriváciu na ľubovoľnej množine $M$. Majme tiež funkciu $z=g(y)$, ktorá má deriváciu na obore hodnôt funkcie $y=f(x)$, teda na $H(f)$.
Potom funkciu $z=g \circ f=g(f(x))$ nazývame zloženou funkciou na množine $M$, pričom $f$ sa nazýva vnútorná a $g$ vonkajšia funkcia.

Pre každé $x\in M$ potom platí, že derivácia funkcie $z$ v bode $x$ je daná ako $z'(x)=(g(f(x)))'=g'(f)\cdot f'(x)$ alebo v zlomkovom tvare $\frac{dz}{dx}=\frac{dz}{dy}\frac{dy}{dx}$.



Takže pred deriváciou najskôr musíš identifikovať všetky (elementárne) funkcie, z ktorých je tvoja zložená funkcia poskladaná. Funkcia môže byť zložená dvoch, z troch alebo aj viacerých elementárnych funkcií.
Pri derivácii potom postupuješ smerom "dovnútra" - od vonkajšej funkcie postupne až k najvnútornejšej, pričom všetky funkcie vo vnútri tej, ktorú práve derivuješ (nech už je výraz akokoľvek zložitý), považuješ za jednotnú premennú.

Tvoj prípad: $y=\sqrt{5+x^{2}}$, to znamená že máš funkciu zloženú z dvoch funkcií - polynóm 2. stupňa (I) pod odmocninou (II). Najskôr teda musíš derivovať odmocninu podľa vnútorného polynómu a následne polynóm podľa x. Tak nájdeš odpoveď na svoju otázku :).

Offline

 

#9 04. 09. 2017 17:54

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ Ferdish:
Ahh, už chápu, děkuji moc, no uvidíme zítra jestli to dám nebo ne, definiční obor by snad měl jít, Crammers rule snad taky, matice taky a zbytek se uvidí, snad snad. Děkuji moc.

Offline

 

#10 04. 09. 2017 22:08

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ vertor:
Niet za čo. Daj potom vedieť, ako dopadla skúška.

Offline

 

#11 05. 09. 2017 16:22

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ Ferdish:↑ Al1:
Tak jsem to dal, derivace složené funkce, na té jsem pohořel, ale zbytek dal. Jen já blbec, jsem celou matici měl dobře a poslední krok jsem nevím proč, přehodil AB místo BA tak mi strhl 2 body, ale to se docela dá. Tak hotovo, děkuji Vám moc hoši.

Offline

 

#12 05. 09. 2017 16:46

Al1
Příspěvky: 7782
Reputace:   540 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ vertor:
Gratulace, i když to jistě mohlo být lepší. :-)

Offline

 

#13 05. 09. 2017 19:58

vertor
Zelenáč
Příspěvky: 7
Škola: CULS
Reputace:   
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ Al1:
Já jsem rád za to, že jsem to dal. :D Tak statistika příští semestr, uvidíme jak se bude bojovat.

Offline

 

#14 06. 09. 2017 09:03

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Matice a derivace tangent a normal

↑ vertor:
Tiež sa pripájam ku gratulantom. A rada do budúcnosti - ak si s niečím nevieš rady, začni hľadať pomoc včas a nie deň pred skúškou :D

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson