Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 10. 2017 18:03

Ladybird99
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

GND, uzemnění a úbytky napětí

Ahoj, mohl by mi prosím někdo vysvětlit co to přesně znamená co se stane, když se něco uzemní a proč to tak je? Našla jsem si to na internetu, ale nějak bych to potřebovala vysvětlit polopaticky..děkuji

Offline

 

#2 12. 10. 2017 18:20

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: GND, uzemnění a úbytky napětí

GND - symbol spojení s nějakým vztažným potenciálem. Většinou záporný pól zdroje, u symetrických zdrojů 0, obecně je to jedno. Za časů preference PNP tranzistorů bylo GND kladný pól:-) A úplně původně to bylo spojení s kostrou, nebo šasi zařízení.

uzemnění - spojení se zemí (např. s pár desítkami metrů zakopaného železného pásu)

úbytek napětí - mějme zdroj 12 V, z něj vedou dráty s celkovým odporem např. 0,2 ohmu a na konci spotřebič žeroucí 10 A. Podle ohmova zákona bude úbytek na odporu 2 V, takže na spotřebiči bude místo 12 jen 10 V.

Když se něco uzemní, sníží se pravděpodobnost, že od toho někdo dostane ránu, protože se předpokládá, že i on je spojen se zemí, tedy mezi ním a uzemněnou věcí nemůže snadno vzniknout nebezpečný rozdíl napětí.

Offline

 

#3 12. 10. 2017 18:39

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: GND, uzemnění a úbytky napětí

Ještě k tomu GND:

- Složitější zařízení mohou obsahovat více GND, například pro analogové a digitální části, aby se zabránilo zarušení analogové části. Ve vhodném místě je pak propojení. Označují se pak třeba GNDA a GNDD a hovorově se jim říká analogová zem a digitální zem (i když se skutečnou zemí často vůbec spojené nejsou - třeba v mobilu v kapse)

- Nebo může mít zařízení více galvanicky oddělených částí a každá má svojí "zem", např. GND1, GND2, ..., které spolu nejsou spojené. A jedna z nich klidně může být spojená i s fází a dávat rány:-)

Offline

 

#4 16. 10. 2017 08:28

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: GND, uzemnění a úbytky napětí

Mas treba zarizeni s dratky vsude kolem a cele to mas v plechove krabicce. Kdyz se nejaky dratek s el. proudem dotkne krabicky, a ty take a tak proud proteka pres krabicku do tebe a do zeme (pokud nestojis na izolovane podlozce).
Kdyz kovovou krabicku uzemnis, pripojis k ni dratek a spojis se zemi, viz 'edison', tak proud si muze vybrat, kudy putovat na zem a snadnejsi je pres uzemnovaci drat do zeme.

Treba takovy priklad, pc skrine jsou z plechu. Kdyby se v pc prepalil dratek a dostal na skrin a ty se toho dotknes a nebylo to uzemnene, tak pocitas andelicky. Nastesti to uzemnene je a navic, napajeci zdroj snizuje napeti na 3-5-12V. Takze nebezpecna je tam jen porucha napajeciho zdroje.

Nebo jiny priklad, serverove skrine jsou fest kovove. Kdyz bys byla obsluha a otevirala prosklene dvere s kovovym ramem, urcite bys nerada dostala ranu, kdyby se tam nekde prepalil dra a dotkl se te skrine..

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson