Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 11. 2017 20:29 — Editoval BioHornet (30. 11. 2017 22:22)

BioHornet
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

MATLAB práce

POTŘEBUJI POUZE NÁPOVĚDU. TEN KDO MNE ZDE VYPÍŠE UPRAVENÉ CELÉ ŘEŠENÍ BUDE BEZ MILOSTI NAHLÁŠEN

Mam tu nepříjemnou situaci. Vše funguje jak má až na jeden malej problém, potřebuju upravit tenhle předpis, aby mne to vypisovalo úhel (rad) takovej, aby dráha na svém konci protla jisté [X Y]


Předešlá část programu, pro situaci nedůležitá...
.
.
.
.
.
.
%Vykresleni trajektorie projektilu
x1(1) = 0;
x2(1) = vo*cos(a);
y1(1) = 0;
y2(1) = vo*sin(a);
i=1;

while(y1(i) >= 0)
   
        x1d(i) = x2(i);
        x2d(i) = -k/m*x2(i);
        y1d(i) = y2(i);
        y2d(i) = -g-(k/m)*y2(i);
           
        x1(i+1) = x1(i)+ x1d(i)*h ;
        x2(i+1) = x2(i)+ x2d(i)*h ;
        y1(i+1) = y1(i)+ y1d(i)*h ;
        y2(i+1) = y2(i)+ y2d(i)*h ;
       
        i= i+1;
       
end
        hold on                     %Vykresleni bodu a drahy do jednoho grafu
        plot(x1,x3);                %Vykresleni grafu projektilu


OPAKUJU, NECHCI ZNÁT ŘEŠENÍ, ZAJÍMÁ MNE JAK TO UDĚLAT, POSTUP CO A JAK.

ZNÁM hmotnost(m), rychlost(vo), diferenciál(h), hustotu okolí (k) a bod dopadu B [X,Y], potřebuju vypočítat úhel abych dopadl právě na bod [X,Y]

Offline

 

#2 01. 12. 2017 17:23

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MATLAB práce

Zdravím,

pokud rozumím dobře, účelem je stanovit úhel, pod kterým má být vyslán projektil ze zadané počáteční polohy, aby dosáhl na požadovanou polohu dopadu. V podmínkách, kde se uvažuje odpor vzduchu. Je tak?
Pokud x_i, y_i jsou souřadnice poloh, potom by ve vzorcích měl objevovat čas. Tak, jak je zapsáno, první vzorce udávají rychlost.

x2d(i) = -k/m*x2(i);
              y2d(i) = -g-(k/m)*y2(i);

u těchto vzorců bych poprosila o upřesnění fyzikálního smyslu, děkuji. Rozumím správně, že problém je spíš s formulaci  algoritmu (ve fyzikálním smyslu), než se samotným programováním? Děkuji.

TEN KDO MNE ZDE VYPÍŠE UPRAVENÉ CELÉ ŘEŠENÍ BUDE BEZ MILOSTI NAHLÁŠEN

:-) nekřičme a ušetřenou energii věnujme kontrole chybějící interpunkce a jiných prohřešků v ČJ.

Offline

 

#3 01. 12. 2017 22:27

BioHornet
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: MATLAB práce

x a y jsou pro osu x a y a jejich funkce je

v x směru mám jistý odpor vzduchu = k, pak je hmotnost projektilu m a složka x2(i) což je vo*cos $\alpha $

pro y tam je navíc g = 9.814 působící dolů, kdežto kulka letí nahoru, proto -g pak k/m jsem vysvětlil u x a y2(i) obdobně jako u x2(i) =  vo*cos $\alpha $ zde u y2(i) =  vo*sin $\alpha $

snad jste pochopili mé osvětlení řádku

Offline

 

#4 03. 12. 2017 10:54

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: MATLAB práce

↑ BioHornet:

děkuji, spíš jsem čekala upřesnění ve smyslu, že v těchto řádcích je soustava diferenciálních rovnic odvozená z pohybových rovnic - podrobně a vyjadřuje složky zrychlení. Řešením soustavy se dostaneme na předpis souřadnice dráhy. Ovšem, dle mého, to je proveditelné pro konkrétní zadání úhlu, popř. hledání úhlu pro nejdelší dolet (jak optimalizační úlohu).

V této formulace úlohy "vypisovalo úhel (rad) takovej, aby dráha na svém konci protla jisté [X Y]" bych spíš krokovala hodnoty úhlů a vykreslovat více drah pro různé úhly, až se splní požadavek. Jinak si myslím, že to vykreslit nejde, ale to je jen takový neověřený pohled/odhad.

Co kolegové? Děkuji.

Offline

 

#5 03. 12. 2017 20:35

BioHornet
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: MATLAB práce

Potřeboval bych to vysvětlit víc polopaticky...
Často jsme v tom MATlabu dál než v matice :D :(

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson