Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 01. 2018 17:40

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Valenční elektrony

Zdravím.

Snažil jsem se si o této problematice něco zjistit na internetu, nicméně z toho mám zmatek. Valenční elektrony jsou elektrony ve slupce, která je nejvíce vzdálená od jádra. Nicméně jsem se setkal i s tím, že u d-prvků se počítají mezi valenční elektrony i ty z předposlední slupky a u f-prvků i ty z předpředposlední slupky. Je tomu skutečně tak? A proč se tedy tyto elektrony nepočítají jako valenční i u p-prvků?

Offline

 

#2 22. 01. 2018 21:46

houbar
Moderátor
Příspěvky: 914
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   42 
 

Re: Valenční elektrony

↑ Bedlasky:
Zdravím, jde o to, že tyto slupky jsou u d a f prvků ne zcela zaplněné, tím pádem méně stabilní. Zcela zaplněný orbital d do valenčních elektronů p prvků nepočítáme, protože se chová netečně.


Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Offline

 

#3 22. 01. 2018 21:55 — Editoval Bedlasky (22. 01. 2018 21:56)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Valenční elektrony

↑ houbar:

Díky za reakci :). Takže u f-prvků může být maximální počet valenčních elektronů 16, u d-prvků 12 a u p-prvků 8 pokud to chápu správně? Dneska jsme právě nad tímto problémem vedli ve škole debatu a nějak jsme se nedostali k závěru.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson