Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dobry den, mam taku otazku, kezde foton ma hybnost a dopadne na zrkadlo cim sa odrazi to znamena ze mu preda svoju hybnost 2 krat. Ale co by sa stalo keby sme tam umiestili dalsie zrkadlo a ten foton by sa odneho odrazil spat do prveho zrkadla a takto by neustale osciloval medzi dvomi zrkadlami a stale im odovzdaval svoju hybnost az do nekonecna takze by sme teoreticky mohli udelit zrkadlom velku rychlost len jednym fotonom co mi pride ako nezmysel tak ma zaujma co mi v tom zabrani aby som to takto urobil ?
Offline
↑ Raubbbyy:
Tím, že by foton předával hybnost by také ztrácel energii, takže by to tak moc dlouho (ani u ideálních zrcadel) asi nefungovalo.
Jinak podobný princip funguje v optických kabelech -- což také ilustruje mizivý vliv této síly, neboť nikdy žádný kabel neroztrhla.
Offline
↑ Raubbbyy:
Zkus si to vypocitat napr. pro foton o vlnove delce 532nm a zrcadlo o hmotnosti 1kg. Zjistis, ze foton sice preda zrcadlu hybnost, ale zrcadlo ziska kinetickou energii, ktera je zanedbatelne mala ve srovnani s energii fotonu. Teprve pokud by hmotnost zrcadla byla extremne mala, kineticka energie zrcadla by mohla byt vyznamna. To by se pak projevilo na ubytku energie fotonu. Po odrazu by mel vetsi vlnovou delku.
Offline
↑ Raubbbyy:
Teoreticky ano, ale bude to trvat nekonečně dlouhou dobu. Znamenalo by to také nekonečný počet odrazů, a tedy mít ideální bezeztrátová zrcadla.
Offline
Tohle už je dost staré, nicméně mi to přijde docela zajímavé, a né na první phled zřejmé.
Je tak nějak intuitivně jasné, že foton nemůže předat zrcadlu více energie, než kolik jí má sám, a to mnoho není. Stejně tak i s hybností. Ale jak je to tedy s opakovanými nárazy ? Odkud se ta hybnost bude brát ?
Podle mě je to jednoduché, bude pocházet od toho druhého zrcadla. A energie nakonec taky.
Takže ten foton je (za předpokladu ideálních zrcadel) jen takovým prostředníkem, přenáší energii od jednoho zrcalda ke druhému. Podobně jako pružina (existuje dokonce termín elektronový plyn, který má tlak stejně jako normální plyn).
Pokud se ovšem budou zrcadla od sebe vzdalovat, při každém odrazu foton ztratí část své energie (a nebude nejspíš dlouho trvat, a ztratí ji téměř všechnu). Ale pokud budeme na druhé zrcadlo vhodně tlačit, můžeme tím uvést do pohybu to první. Lépe by to ovšem šlo, kdyby fotonů bylo více. On je foton ze všech možných částic k přenášení hybnosti nejméně vhodný, díky své nulové klidové hmotnosti.
Offline