Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 02. 2018 10:19 — Editoval liamlim (07. 02. 2018 10:59)

liamlim
Příspěvky: 220
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

teorie čísel

Ahoj. Jak by se dalo co nejsnáze dokázat následující tvrzení? Důkaz jsem vymyslel, ale zajímá mě, jestli existuje nějaký jednoduchý důvod, proč to zřejmě platí. Díky :)

Nechť $x + y$ je liché. Pak $(x+y)^3$ dělí $x^{(x+y)^2}+y^{(x+y)^2}$.

Edit: Důležité je, že skutečně tvrzení platí pro lichá čísla. Pro prvočísla je tvrzení triviální. Pro složená možná taky, ale ještě to nevidím.

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) liamlim)

#2 07. 02. 2018 11:59

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: teorie čísel

↑ liamlim:

Ahoj.

S tímto tvrzením se setkávám poprvé, takže o něm a o jeho důkaze nic nevím.
Ale napadla mne substituce $x + y = a$, která by nás nás snad mohla vhodně
nasměrovat.

Offline

 

#3 07. 02. 2018 12:12 — Editoval liamlim (07. 02. 2018 12:22) Příspěvek uživatele liamlim byl skryt uživatelem liamlim. Důvod: Chyba

#4 08. 02. 2018 09:50 — Editoval liamlim (08. 02. 2018 10:00)

liamlim
Příspěvky: 220
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: teorie čísel

Nikdo neodpovídá, tak uvedu můj postup. Ten je založen na důkaze tvrzení:

Pro liché $a$ a libovolná $x$, $y$ je: $x^a+y^a\equiv a(x+y)(-xy)^{\frac{a-1}{2}}\mod (x+y)^3$.

Sami jistě uznáte, že dokazovat něco takového při pohledu na mnou zadané tvrzení jen tak člověka nenapadne. Proto by mě zajímal někaký lepší důkaz než přes toto pomocné tvrzení. Kdyby někoho napadlo, prosím aby jej napsal. Dost teď dělám tento typ teorie čísel a tak by mě různé přístupy zajímaly.

Edit: Všechna tato tvrzení postupně objevuji tím, jak jako svůj koníček zkoumám Velkou Fermatovu větu. Dokázal jsem pár zajímavých důsledků, které by existence takových čísel měla. A mám myšlenku, jak postupovat dál. Nedělám si iluze, že bych ji dokázal celou. Beru to jako challenge jak daleko se sám dostanu bez nějaké velké teorie. Pouze s algebraickou teorií čísel.

Edit2: Kdyby tu na fóru bylo něco jako "blog" sekce, která by byla určena jako taková knihovna zajímavých věcí, které členové fóra dokázali, tak to asi všechno sepíši tam.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson