Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 02. 2018 20:54

Mojunk
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: IES FSV UK
Pozice: Student
Reputace:   
 

Planimetrie - Stejnolehlost kruznic

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s obecným řešením tohoto příkladu ze staré sbírky od Talafouse. :) Už se s tim morim velmi dlouho a žádné osy ani rovnobeznosti me nedovedli k výsledku/kům... děkuji předem za jakoukoliv pomoc

400* - Jsou dány dvě různoběžky p1 a p2 a bod M, který neleží na žádné z daných různoběžek ani na jejich ose. Sestrojte dvě různé SHODNÉ kružnice k1 a k2, které se dotýkají v bodě M. Kružnice k1 má dotyk s přímkou p1 a kružnice k2 má dotyk s primkou p2.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Mojunk)

#2 13. 02. 2018 22:08

laszky
Příspěvky: 2362
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Planimetrie - Stejnolehlost kruznic

Ahoj, zkusil jsem to a snad je to dobre... sestrojis si primky p'1 a p'2 tak, ze  p'1 || p1  a  p'2 || p2 a M je stred vznikleho rovnobezniku (stred soumernosti). A pak sestrojis kruznici k2, ktera se dotyka primek p'1 a p2 a prochazi bodem M.  Ja to udelal tak, ze jsem vhodne zmensil nejakou kruznici k'2.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2018-02/56053_circles.png

Offline

 

#3 14. 02. 2018 09:57

Mojunk
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: IES FSV UK
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Planimetrie - Stejnolehlost kruznic

Děkuji moc, už to vidím, skončil jsem u osy p'1 a p2 ale uz jsem tam nenapasoval kružnici stejnolehlosti.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson