Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 04. 2018 16:48 — Editoval Bedlasky (08. 04. 2018 16:49)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Reakce koncentrované HCl s H2O2

Zdravím.

Dnes jsem chtěl zkusit rozpustit kousek mědi ve směsi 10% H2O2 a koncentrované HCl. Zkumavku s mědí a peroxidem jsem dal do horké vody a pak přidal HCl. Reakce mě však docela překvapila, jelikož to začalo rychle bublat a s mědí se nic nedělo. Naředil jsem to tedy vodou, abych reakci zastavil. Ze zkumavky šel dráždivý plyn - žádné zbarvení jsem nezpozoroval. Roztok byl při reakci žlutý, což ale bylo pravděpodobně způsobeno technickou HCl - po naředění byl bezbarvý. Na nějakých chemických fórech jsem našel, že daný plyn by mohl být chlor, osobně si to také myslím, nicméně mi to nesmrdělo jako Savo nebo jiné prostředky na bázi chloru. Tak jsem se chtěl zeptat zde, co si o tom myslíte.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Bedlasky)

#2 08. 04. 2018 17:10

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Reakce koncentrované HCl s H2O2

http://mcu.cz/forum_m/printthread.php?tid=1046

Tohle je celkem oblíbená metoda leptání plošných spojů (ale já mám radši FeCl3). Ty ale mají jen 35 µm mědi a trvá to řádově minuty.

Na rozpuštění kousku bych použil dusičnou, ta je výrazně rychlejší (sekundy u 35 µm pokovení).

Jinak při podobných "šumivých" reakcích se nejen uvolňují plyny, ale i aerosol roztoku.

Offline

 

#3 08. 04. 2018 20:20

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Reakce koncentrované HCl s H2O2

↑ edison:

Díky za odpověď :). Až po Vašem příspěvku mi došlo, že zahřátím se z roztoku HCl uvolní plynný chlorovodík. Takže ten štiplavý plyn bude (alespoň z větší části) HCl.

Offline

 

#4 08. 04. 2018 23:32

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Reakce koncentrované HCl s H2O2

Ještě jsem zapomněl na poznámku, že smrad Sava se od smradu chloru liší, ze Sava se uvolňuje nějaký oxid, nikoli chlor samotný.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson