Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 04. 2018 09:17

tomas001
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Oblíbenost jednotky dekagram?

Tato otázka je fyzikálně-detektivní a fyzikálně-dějepisná. ;-)

Pátrám po původu obliby typicky české předpony deka, zvláště u dekagramů.

V okolní Evropě se to naše oblíbené "deset deka salámu" vůbec nepoužívá a vyjma německých příhraničních obchodů, kde jsou na tu naši svéráz už zvyklí, prodavač v obchodě většinou nepochopí, co po něm chcete, když budete chtít deset dekagramů (nebo dokonce ještě zráceně deka) něčeho. Dokonce i u "poučených" německých prodavaček se česká žádost o "Zwanzig Deka dieser Salami" setkává s rozpačitým úsměvem. Jsou zvyklí na gramy a kilogramy a to naše podivné deka vůbec neznají.

Také by mě zajímalo, kde se vzala to jednotně používaná nesprávná zkratka "dk". Je to jen lidová tvořivost? Správně by se mělo používat "da", takže dekagram, když už se používá, by měl mít zkratku "dag". Už vidím českou hospodyňku, jak zírá na recept, kde má napsáno "40 dag hladké mouky". :-)

Má někdo nějaké zajímavé informace o tom, kde se vzala ta typická česká obliba dekagramu a zkratky dkg? Jestli se nepletu, pochází minimálně z meziválečného období, ale pravděpodobně je ještě daleko starší, možná už z přelomu 19. a 20. století.

Díky!

Offline

 

#2 10. 04. 2018 09:25

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

↑ tomas001: Ono to zasa az taka ceskoslovenska specialita mozno nie, lebo aj norska Wikipedia doslova uvadza ze Dekagram er en SI-enhet for måling av masse. Symbolet for dekagram er dag. Et dekagram er lik ti gram, som er lik en hundredel av et kilogram.

Je ale pravda, ze v zahranici sa "deka" nepouziva a snad sa ozve niekto s prehladom v historii. Osobne by som dovod popularity dekagamu skutocne tipoval na veci suvisiace s kuchynou.

A mimochodom, recepty su asi jedinym miestom, kde sa pouzivaju aj takzvane "zmiesane cisla", teda cisla tvaru $2\frac 34$. Dlho mi neslo do hlavy, naco sa to vlastne uci, ked to navyse posobi zmatocne - pripomina to sucin celeho cisla a zlomku. Teraz uz viem - uci sa to kvoli receptom.

Offline

 

#3 10. 04. 2018 09:30

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

Offline

 

#4 10. 04. 2018 09:38

tomas001
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

:-) Tomu se říká přizpůsobování vědy praxi. Učíme se smíšené zlomky, abychom pochopili recepty. To je fajn. :-D

S tou norskou Wikipedií je to pravda - dá se to najít i jiných jazykových verzích Wiki. Teď jsem se trochu zastyděl, že jsem tak nedůsledně pátral, protože v německé verzi Wiki jsem se právě dočetl, že to deka se hojně používalo v Rakousku-Uhersku a dodnes se používá v bývalých státech Rakouska-Uherska - čímž nám z toho vypadlo právě to mnou zmiňované Německo. Nicméně, ani v Rakousku jsem se s dekagramem nesetkal - asi se tam tak silně generačně nepředává jako u nás, i když je tam oficiálně zakotveno, dokonce původně i z tu zkratkou dkg, později opravenou na dag.

Vypadá to tedy na jakousi typickou Rakousko-Uherskou jednotku. :-)

Offline

 

#5 10. 04. 2018 09:39

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

Někoho by mohl zajímat také hPa (hektopascal), ale tam je historie mladší a důvod celkem logický.

Offline

 

#6 10. 04. 2018 09:57

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

Deka je ještě v pohodě (i když dk je pro mě taky záhada už od doby, kdy jsem se dozvěděl, že správně je da).

Pro mě je hlavně nepochopitelné, že základní jednotka hmotnosti má předponu, resp. proč není gram 1000x větší. Hned za tím je, proč existuje tuna. Na 3. místě pak mám, proč ve školách učí, že se u metru nemají používat předpony nad kilo. Poslední taková záhada pro mě je, proč mají jaderní fyzici tolik v oblibě centimetr.

Offline

 

#7 10. 04. 2018 10:35 — Editoval proton100 (10. 04. 2018 12:21)

proton100
Zablokovaný
Příspěvky: 264
Reputace:   -21 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

Lieky sa dávkujú milicentigramoch (mcg), to je ešte väčšia sranda. Alebo kdesi na juhu predávali alkohol v gramoch. ... Som zvedavý za ako dlho mi "zdenek1" zas skryje prispevok z nejakeho vymysleneho dovodu.

Offline

 

#8 10. 04. 2018 11:30

tomas001
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

Dávkování alkoholu v gramech je typická ruská specialita. ;-)

Ale ten milicentigram mě dostal... Měl jsem vždy za to, že mcg je ekvivalent $\mu g$ v případech, kdy z nějakého důvodu nelze použít symbol $\mu $. Teď jsem se díval do anglické verze Wikipedie a ta také uvádí mcg jako ekvivalent $\mu g$. Ale jestli opravdu existuje milicentigram se značkou mcg, tak by taková záměna mohla mít fatální důsledky - vzhledem k tomu, že stotisícina gramu je desetkrát větší než milióntina gramu...

Offline

 

#9 10. 04. 2018 12:15 — Editoval proton100 (10. 04. 2018 12:29)

proton100
Zablokovaný
Příspěvky: 264
Reputace:   -21 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

MCG sú bežné https://www.wonderlabs.com/360size/4281.jpg , je to 10 µg. Lieky sú obvykle v tobolkách s bezpečnou dávkou pre dospelého, takže netreba rozmýšľať o hmotnosti. Je dobré používať lieky, ktoré nemajú smrteľnú dávku blízku účinnej.

Offline

 

#10 10. 04. 2018 14:43

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4866
Reputace:   125 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

edison napsal(a):

Deka je ještě v pohodě (i když dk je pro mě taky záhada už od doby, kdy jsem se dozvěděl, že správně je da).

Pro mě je hlavně nepochopitelné, že základní jednotka hmotnosti má předponu, resp. proč není gram 1000x větší. Hned za tím je, proč existuje tuna. Na 3. místě pak mám, proč ve školách učí, že se u metru nemají používat předpony nad kilo. Poslední taková záhada pro mě je, proč mají jaderní fyzici tolik v oblibě centimetr.

Já zas třeba nechápu, proč se u času (sekundy) používají jen "zmenšovací" předpony (mili, mikro, nano, piko...) a nepoužívají se ty zvětšovací.

Offline

 

#11 10. 04. 2018 14:45

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4866
Reputace:   125 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

vlado_bb napsal(a):

A mimochodom, recepty su asi jedinym miestom, kde sa pouzivaju aj takzvane "zmiesane cisla", teda cisla tvaru $2\frac 34$. Dlho mi neslo do hlavy, naco sa to vlastne uci, ked to navyse posobi zmatocne - pripomina to sucin celeho cisla a zlomku. Teraz uz viem - uci sa to kvoli receptom.

Nejsou, týká se to také palcových měr (asi všeho, co je v palcích, zejména ale potrubí, to je i u nás).

Offline

 

#12 10. 04. 2018 14:57

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Oblíbenost jednotky dekagram?

Jo to je hodně oblíbené u výrobců obrazových snímacích čipů: Úhlopříčka uvedena v palcích, pokud možno jako zlomek dvou prvočísel:-)

A kilosekundy by z hlediska většiny počítání byly praktické, vadí ale nesoudělnost s dnem.

V nějaké scifi knížce od Asimova je popsán postupný přechod na ks a Ms, když lidstvo expandovalo do vesmíru a pozemský den se většiny lidí již netýkal.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson