Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 04. 2018 18:18

bloodlines2
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

11 Tajné operace

1                                 x + y
x|y =    ------           a    x * y =  --------
          1/x+1/y                                2


mám určit x|y jestliže x= 4, a * y = 5

HVĚZDIČKA JE ZÁSTUPNÝ ZNAK, NIKOLIV NÁSOBENÍ

Myslím si, že * je "-3", ale nevím, jak se zbavit těch několika lomítek

Offline

 

#2 20. 04. 2018 18:52

laszky
Příspěvky: 2358
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: 11 Tajné operace

↑ bloodlines2:

Tady bude tezke bez LaTeXu rozlustit ten zapis. :-)

Offline

 

#3 20. 04. 2018 19:15

bloodlines2
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Re: 11 Tajné operace

https://ibb.co/kNzSMn

Sorry, Linuxové aplikace nejsou moje silná strana.

Offline

 

#4 20. 04. 2018 20:41

kerajs
Příspěvky: 235
Reputace:   20 
 

Re: 11 Tajné operace

$x*y=\frac{x+y}{2}\\
5=\frac{4+y}{2}\Rightarrow y=6$

$x|y=\frac{1}{\frac{1}{x}+\frac{1}{y}}\\
x|y=\frac{1}{\frac{1}{4}+\frac{1}{6}}=...$

Offline

 

#5 20. 04. 2018 23:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: 11 Tajné operace

Zdravím v tématu a v dalších založených kolegou ↑ bloodlines2:.

Laskavá moderátorská: Testy TSP jsou běžně dostupny, můžeš dávat odkaz na konkrétní variantu a zadání (+ na MU by měl být také rozbor úloh). Aby nedocházelo k zdlouhavému luštění a hlavně k vynechání podstatných dílů zadání.

kolega laszky napsal(a):

Tady bude tezke bez LaTeXu rozlustit ten zapis. :-)

kolega bloodlines2 napsal(a):

Sorry, Linuxové aplikace nejsou moje silná strana.

Unikla mi zřejmě logická spojka těchto tvrzení (což není překvapením - v analytickém myšlení v TSP bych ani neškrtla a body bych se pokusila nasbírat na kulturním rozhledu. Což by také nemuselo vyjít - tedy zbývá jen k budovám MU vzhlížet - stojí za to rozhodně. Na čem se chystáš zachraňovat situaci?). Když se podíváš napravo od okna zprávy, je tam LaTeX editor pro vytvoření matematického zápisu (popř. také kliknout na potřebný zápis v jiném tématu fóra, zápis se přenese do zprávy, lze použit po vlastní úpravě), velmi prospěje přehlednosti příspěvků. Děkuji za pochopení.

↑ kerajs:  děkuji za pomoc s přepisem.

Offline

 

#6 21. 04. 2018 12:48

bloodlines2
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Re: 11 Tajné operace

Sorry, Linuxové aplikace nejsou moje silná strana.: tím bylo myšleno, že píši z knihovny, kde mám k dispozici pouze Linuxové aplikace, kde se dá špatně pracovat s fotografie či "Wordem", tuidíž nelze poslat dokonalý obrázek.

Ano, TSP jsou volně dostupné, a zatím támu pouze v těchto "hádankách". Minulý rok jsem je zvládl, zvládnu i tento rok.

A Jelena si podle mě zbytečně nevěří, parta z minulého roku taktéž tápala, a na MUNI je dodnes.

Offline

 

#7 21. 04. 2018 13:15

bloodlines2
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Re: 11 Tajné operace

Vároková logika i zebry mi nedělají větší problém, problém nastane, když se do těchto hádanek vtlučou matematické zákonistosti. Díky tomu nastane situace podobná té, jako by se do češtiny zapletl vzorek arabského textu, ještě navíc s rozpitou punktací.

Offline

 

#8 21. 04. 2018 14:47

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: 11 Tajné operace

↑ bloodlines2:

:-) MZK je také krásná, ale trošku daleko se tam šlo.

A Jelena si podle mě zbytečně nevěří...

Už je to lepší - na Univerzitu 3. věku platí trochu jiná kritéria - maximálně je potřeba vstát zavčasu a za použití Linuxových (a nejen) aplikaci stihnout zápis. Na historii je zaplněno ihned, ale "2000 let české poezie" nám neotevřeli pro malý zájem, ač jsem agitovala, jak to šlo.

Jinak k Linuxovým aplikacím - mám ověřeno, že místní LaTeX editor běží s použitím PC s různými OS (nějaké problémy byly s použitím některých prohlížečů). Tedy - pokud vidíš napravo od okna zprávy okno s editorem, tak zkus pomocí editoru zapsat zlomek. Jsou tam také pokyny - tak podle nich. Tato úloha, kterou máš v tématu, by neměla činit lingvistovi problém - text úlohy pomocí znaků definuje novou operaci, kterou dosud matematika nezná a sděluje, jak tato operace funguje. Podobně - viz Odkaz.
Čtenář nepoužívá nic jiného, než sdělení v zadání úlohy (k tomu napravo v předpisech použity úpravy z období ZŠ - což je předpoklad pro studium SŠ a následně pro MU).   
Ohledně úprav zlomků v zápisu napravo: pomůže přepsat zlomek takto: $\frac{1}{\frac{1}{x}+\frac{1}{y}}=1: \(\frac{1}{x}+\frac{1}{y}\)=...$. Jen v tomto byl problém?

parta z minulého roku taktéž tápala, a na MUNI je dodnes.

znám jích celkem dost - většinou netápali a většinou již MU absolvovali :-) Přeci jen pozor na základní přípravu, kterou by měl splňovat absolvent SŠ, ať se chystá na kterýkoliv obor, vždyť z vás má být budoucí elita.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson