Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 04. 2018 16:41

testik230
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Teorie relativity - chápu ji správně?

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda jsem tímto správně pochopil relativitu:
Představím si vesmírnou loď, letící 99% c a já jako pasažér vezmu laser, a budu s ním svítit na druhý konec lodi. Jelikož jsem já i s laserem v klidu vůči lodi, tak se laserový paprsek v lodi pohybuje rychlosti c, tedy v případě, že by loď byla dlouhá 1 světelnou sekundu, paprsek z mého laseru by na konec doletěl za sekundu. Pak si představím opět sebe, ale tentokrát ve vesmíru s tím, že loď má průhledný bok a vůči lodi se nepohybuji. Vidím, že platí kontrakce délky - loď vůbec není dlouhá 1 světelnou sekundu, jako bych to řekl zevnitř lodi, k tomu se přidá i dilatace času - jelikož se rychlosti c nesčítají, tak paprsek z mého laseru poletí na druhý konec lodi podstatně déle. Samozřejmě zjistím, že i loď je o dost těžší, než bych řekl opět zevnitř lodi.

Děkuji, přeji hezký den :)

Offline

 

#2 19. 04. 2018 16:59

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

testik230 napsal(a):

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda jsem tímto správně pochopil relativitu:

Bohužel asi né....

testik230 napsal(a):

Představím si vesmírnou loď, letící 99% c a já jako pasažér vezmu laser, a budu s ním svítit na druhý konec lodi. Jelikož jsem já i s laserem v klidu vůči lodi, tak se laserový paprsek v lodi pohybuje rychlosti c, tedy v případě, že by loď byla dlouhá 1 světelnou sekundu, paprsek z mého laseru by na konec doletěl za sekundu.

Posud je to OK. I když tedy tvrdit, že loď se pohybuje (jedno jakou rychlosti) tak nějak nedává smysl, když nezmíníme vznledem k čemu je ta rychlost měřená. Na samotné lodi v nějakém zapadnutém kusu vesmíru, kde nic není, vůbec nepoznáme, jestli se pohybuje "0.99c" nebo jestli "stojí".


testik230 napsal(a):

Pak si představím opět sebe, ale tentokrát ve vesmíru s tím, že loď má průhledný bok a vůči lodi se nepohybuji.

Když se vůči lodi nepohybuješ, uvidíš zvenku úplně to samé jako zevnitř. To jestli jsi uvnitř lodi nebo venku nemá vůbec na nic vliv. Podstatné je jen to, jestli se loď a ty vůči sobě pohybují, nebo né.


testik230 napsal(a):

Vidím, že platí kontrakce délky - loď vůbec není dlouhá 1 světelnou sekundu, jako bych to řekl zevnitř lodi, k tomu se přidá i dilatace času

Tohle by platilo, když by se loď vůči tobě pohybovala tou rychlostí třeba 99% c.


testik230 napsal(a):

- jelikož se rychlosti c nesčítají, tak paprsek z mého laseru poletí na druhý konec lodi podstatně déle.

Paprsek (z tvého vnějšího pohledu, kdy loď letí kolem 99%c) poletí na druhý konec lodi podstatně déle PŘEDEVŠÍM proto, že stěna lodi před ním ustupuje, dost vysokou rychlostí. Nebýt kontrakce délek, trvalo by to kolem  100 sekund (možná přesně 100s). Kontrakce délek však situaci zlepšuje, loď je (z tvého pohledu) zkrácená, světlo se s ní nemusí honit tak dlouho.


Pokud bys nechal paprsek uvnitř lodi letět tam a zpět, potom po spočítání z tvého pohledu (když to vše letí kolem) vydje, že tato doba je delší přesně jak předpovídá dilatace času.

Pro let paprsku jen z jednoho konce na druhý to ovšem (myslím) úplně neplatí.


testik230 napsal(a):

Samozřejmě zjistím, že i loď je o dost těžší, než bych řekl opět zevnitř lodi.

Nenapadá mě způsob, jak bys to mohl v rámci popsaného experimentu zjistit.
Každopádně, s tím zvyšováním hmotnosti je to komplikovanější, než se změnou délek a času - protože v opravdu správné matematické formulaci teorie relativity k žádnému "zvyšování hmotnosti" nedochází, vše je důsledek těch změn času a délek. Je to jen taková zjednodušná představa pro ty, co s teorií relativity začínají.

Nějaké další otázky ?

Offline

 

#3 19. 04. 2018 17:08 — Editoval testik230 (19. 04. 2018 17:09)

testik230
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

Omlouvám se za špatné vyjádření, samozřejmě jsem myslel, že právě ta loď se vůči mně pohybuje tou 0.99 c.

Ještě jednou děkuji, už je mi to jasnější

Offline

 

#4 19. 04. 2018 17:34

testik230
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

Teď mě ještě napadá: Jak to ale bude s objektem, co letí právě rychlostí c? Například foton? Když se dosadí do vzorce
$\triangle t = \frac{\triangle t0}{\sqrt{1-(\frac{v}{c})^{2}}}$ , tak dělím 0, což nejde.

Diky

Offline

 

#5 19. 04. 2018 18:29 — Editoval MichalAld (19. 04. 2018 18:30)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

testik230 napsal(a):

Teď mě ještě napadá: Jak to ale bude s objektem, co letí právě rychlostí c? Například foton? Když se dosadí do vzorce
$\triangle t = \frac{\triangle t0}{\sqrt{1-(\frac{v}{c})^{2}}}$ , tak dělím 0, což nejde.

Diky

Jo, to nejde.
Díky tomu se předpokládá, že žádný "normální" objekt, který má nějakou klidovou hmotnost, se nemůže rychlostí c, pohybovat. To je dovoleno pouze částicím, které klidovou hmotnost nemají, tudíž za klidu nemohou vůbec existovat.

A foton zase "nemá" nic, co by mu mohlo odměřovat čas.

Zatím tahle představa není v rozporu s žádným známým experimentem, takže si prostě zapamatuj, že s fotonem nelze spojit souřadnou soustavu, a "normální věci" se rychlostí světla nemohou pohybovat .... no a dál se tím nezabývej. Teorie na to stejně nemá žádnou odpověď.

Offline

 

#6 20. 04. 2018 14:13

testik230
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

Děkuji

Offline

 

#7 20. 04. 2018 16:05

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

Můžeš taky ještě kouknout sem, řešilo se tu skoro to samé.

Offline

 

#8 20. 04. 2018 16:57 — Editoval proton100 (20. 04. 2018 17:01) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem zdenek1. Důvod: blábol

#9 20. 04. 2018 20:54

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

proton100 napsal(a):

MichalAld napsal(a):

žádný "normální" objekt, který má nějakou klidovou hmotnost, se nemůže rychlostí c, pohybovat.

Nešír tu pavedu, https://sk.wikipedia.org/wiki/Neutr%C3%ADno ,  ide o neserióznosť meraní.

Wikipedia napsal(a):

prešiel o 60 nanosekúnd rýchlejšie ako svetlo.[1] Neskôr sa však zistilo že pri meraní došlo k chybe a rýchlosť svetla nebola prekonaná.

Kde že je nějaký rozpor?

Offline

 

#10 21. 04. 2018 13:15

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

↑ proton100:
Taky nechápu, na co vlastně narážíš...

Offline

 

#11 22. 04. 2018 15:22 — Editoval proton100 (24. 04. 2018 10:20) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem proton100.

#12 22. 04. 2018 16:00

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

↑ proton100:
No tak žijeme v zemi, kde je ústavou garantována náboženská svoboda, nikdo ti nemůže zakázat, aby sis věřil, čemu je libo.

Jediný problém je, že tohle je sekce o FYZICE, né o NÁBOŽENSTVÍ....

Přeci sám nechceš, aby případného studenta tazatele vyhodili od zkoušky nebo dostal špatnou známku jen proto, že se někde ve škole oháněl tvými představami o "fungování hmoty"....nebo snad ano ?

Offline

 

#13 22. 04. 2018 16:57

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

proton100 napsal(a):

Najprv zmeral rýchlosť neutrín vyššiu ako svetlo, potom to popreli.

Prostě zjistili, že měří blbě, našli špatně zapojený konektor a po dotažení začaly pulzy chodit o nějaké ty desítky ns dříve než před tím. Takže zjistili, že dříve zachycené neutrinové pulzy přicházely později, tedy podsvětelnou rychlostí.

Je to něco jako měřit pravítkem a na základě divných výsledků hledat a nakonec zjistit, že v tiskárně udělali chybu, že někde na pravítku 1 dílek chybí. Pak stačí ke všem dříve změřeným délkám přičíst 1 mm a vše je v pořádku.

Tvrdia že na zachytenie polovice neutrín treba olovo u hrúbke svetelného roku, ale na Zemi ich zachytávajú bez problémov.

Taky jich zachytávají podstatně méně než půlku. Ze slunce k nám jdou miliony neutrin za sekundu skrz každý cm2 a tady jich obrovská nádrž zachytí pár denně.
V čem je problém?

Á, asi už vím kde je problém: Představa dobře změřeného výkonu fúzní reakce ve slunci, který souhlasí s vyzařovaným světelným výkonem by ti zbořila představu slunce jako obloukové lampy v neviditelných kosmických proudech:-)

Offline

 

#14 22. 04. 2018 17:25

testik230
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

Tak jsem si myslel, že jsem to konečně pochopil, ale po přečtení tohoto jsem zjistil ,že v tom opět nemám tak trochu jasno.

Záblesk světla vyjde ze středu vlakového vozu právě když se oba pozorovatelé míjejí. Pozorovatel ve středu vlakového vozu vidí přední a zadní část vozu ve stejných vzdálenostech od zdroje světla, takže podle něho dosáhne světlo přední i zadní konec vozu ve stejnou dobu.

Naproti tomu pozorovatel na nástupišti vidí, jak se zadní část vozu pohybuje dopředu a tedy se blíží k bodu z něhož vyšel světelný signál, kdežto přední část vozu se pohybuje směrem od zdroje signálu. Protože rychlost světla je stejná ve všech směrech pro všechny pozorovatele a konečná, světlo mířící k zadní části vozu musí překonat menší vzdálenost než světlo mířící k přední části vozu. Z hlediska pozorovatele na nástupišti tedy dosáhnou světelné záblesky obou konců vozu v různých časech.

Když tento jev rozdělím na několik lépe pochopitelných částí, tak:
1)Čas uvnitř vozu je zpomalený důsledkem rychlosti celého vlaku
2)Pozorovatel uvnitř vlaku uvidí, že signál doletí na obě strany ve stejnou dobu
3)Pozorovatel mimo vlak, který stojí na nástupišti však uvidí, že signál dorazí dříve na zadní část vozu a naopak dopředu dorazí později - důsledek pohybu vlaku(Zadní stěna se signálu přibližuje, přední naopak vzdaluje)
4)Kontrakce délek - pozorovatel na nástupišti vidí vlak delší ve směru jízdy na rozdíl od pozorovatele uvnitř vozu
Tedy moje otázka je: Co způsobuje, že pozorovatel uvnitř vozu vidí signál dorazit na obě strany ve stejnou dobu? Nejspíš jsem si tímto "rozporcováním" problému odpověděl sám, ale stále to nějak nedokáži interpretovat..

Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#15 22. 04. 2018 18:18

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

↑ testik230:
Celá TR vznikla jako reakce na fakt, že z Maxwellových rovnic plyne, že se rychlost světla nesčítá. Tzn. pro všechny (různě se pohybující/nepohybující) pozorovatele je ve všech směrech stejná.

Pozorovatel ve vlaku tedy musí vidět že světlo dojde ze středu na konce ve stejnou dobu (pro něj se vlak nepohybuje). Stojící pozorovatel ovšem vidí, že se světlo pohybuje úplně stejně, ale předek vagónu mu ujíždí a konec naopak jde naproti.

4. Kontrakce je kontrakce, tedy zkrácení, nikoli prodloužení. Stojícímu pozorovateli bude vlak připadat kratší, pozorovateli ve vlaku se zas zkrátí nástupiště. Oba se též shodnou na tom, že ten druhý je těžší o hmotnost své kinetické energie.

Poznámka: Pro 30 m/s (asi 100 km/h), tedy desetimilióntinu c, vychází kontrakce o 1/200 bilionů, tedy skoro nic. Proto mám radši když se v podobných příkladech hovoří o kosmických lodích.

Offline

 

#16 22. 04. 2018 18:37 — Editoval proton100 (24. 04. 2018 10:20) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem proton100.

#17 22. 04. 2018 20:47

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

proton100 napsal(a):

↑ edison: Problém je že teória bola napasovaná na namerané výsledky, a nič nepredpovedala. V predstave elektrického Slnka prebiehajú jadrové reakcie v slnečnej koróne, a neutrína pochádzajú odtiaľ.

No jo, ale to se pak dostáváme do zcela jiné situace, než tvrdí Tvá oblíbená knížka*. Jestliže je jaderný výkon počítaný podle změřených neutrin shodný se změřeným zářivým výkonem, vnější elektricky dodávaný výkon je zanedbatelný a nehraje ve funkci slunce žádnou roli.

↑ MichalAld: Naozaj je toto fórum len pre školskú fyziku? Tak potom požiadam o zmazanie dvoch zablokovaných diskusií o éteri. Nechcem aby to študenti čítali a vyleteli od skúšky.

Celé tohle fórum je primárně pro pomoc studentům se školou. Samozřejmě, pokud je nějaký student takový blb, že náhodně nalezený diskusní příspěvek považuje za důvěryhodný zdroj informací, pak je dobře, že ho od zkoušky vyhoděj:-)

Na druhou stranu, když se někdo na něco zeptá a pak se v jím založeném tématu odehrává diskuse s nějakým bláznem, asi moc nadšenej nebude:-)

Poučení pro tebe: Nezapleveluj cizí diskuze, zakládej si vlastní. A když otázku formuluješ rozumně, můžeš dostat i dost zajímavé odpovědi. Na výtky ve stylu "tohle má celý svět špatně a správně to má nějakej rusák, co o něm nikdo nikdy neslyšel a on zas nikdy neslyšel o moderních měřících metodách, dočkáš se maximálně upozornění na první nalezený nesmysl.

*Pro ostatní čtenáře: Donald E. Scott - Elektrický vesmír - knížka obsahuje směs nesmyslů podpořených argumentačními fauly a k tomu občas správná vyvrácení různých novinářsko-popularizačních klišé/zjednodušení, přičemž to pak autor prohlašuje za své vítězství nad mainstreamovou vědou:-)

Offline

 

#18 22. 04. 2018 21:37 — Editoval proton100 (24. 04. 2018 10:19) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem proton100.

#19 22. 04. 2018 22:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

testik230 napsal(a):

Tak jsem si myslel, že jsem to konečně pochopil, ale po přečtení tohoto jsem zjistil ,že v tom opět nemám tak trochu jasno.

Jo, to zjistíš ještě mockrát.


Záblesk světla vyjde ze středu vlakového vozu právě když se oba pozorovatelé míjejí. Pozorovatel ve středu vlakového vozu vidí přední a zadní část vozu ve stejných vzdálenostech od zdroje světla, takže podle něho dosáhne světlo přední i zadní konec vozu ve stejnou dobu.

Je lepší se takovým myšlenkovým konstrukcím, které předpokládají "pozorování na dálku" vyhnout. Mnohem lepší je uvažovat, že na obou stěnách jsou hodiny, které dokáží zaznamenat (a třeba vytisknout na papír) čas, který ukazovaly, když na ně dopadl ten záblesk. Pak s tím není žádný problém.


Naproti tomu pozorovatel na nástupišti vidí, jak se zadní část vozu pohybuje dopředu a tedy se blíží k bodu z něhož vyšel světelný signál, kdežto přední část vozu se pohybuje směrem od zdroje signálu. Protože rychlost světla je stejná ve všech směrech pro všechny pozorovatele a konečná, světlo mířící k zadní části vozu musí překonat menší vzdálenost než světlo mířící k přední části vozu. Z hlediska pozorovatele na nástupišti tedy dosáhnou světelné záblesky obou konců vozu v různých časech.

Tohle je v pořádku (opět, musíme si představit, že tam zrovna byly nějaké hodiny, co zaznamenaly čas, kdy paprsek dohnal stěnu vagónu.
Ono je nejlepší, když si představíme, že v každém bodě soustavy (nebo aspoň třeba každých 10 centimetrů) jsou nějaké hodiny, které dokáží zaznamenat čas nějaké události, co se u nich stala. To je důležité - událost má krom času vždy i svoji polohu. Bez tohoto předpokladu se v STR brzy ztratíš.


Když tento jev rozdělím na několik lépe pochopitelných částí, tak:

1)Čas uvnitř vozu je zpomalený důsledkem rychlosti celého vlaku

Nemá smysl to říkat takto obecně. Zpomalené mohou být jen jedny hodiny vůči jiným - a musíme si udělat jasno, co to je za hodiny, kde se nacházejí a jak se pohybují. Pokud v rámci svých úvah o zpomalování času nedokážeš umístit dvoje hodiny, na kterých by to šlo demonstrovat, tak se tvé úvahy nejspíš ubírají špatným směrem.

2)Pozorovatel uvnitř vlaku uvidí, že signál doletí na obě strany ve stejnou dobu

V tom smyslu, jak už jsem zmínil - na každé stěně jsou jedny hodiny, co dokáží zaznamenat okamžik události.

3)Pozorovatel mimo vlak, který stojí na nástupišti však uvidí, že signál dorazí dříve na zadní část vozu a naopak dopředu dorazí později - důsledek pohybu vlaku(Zadní stěna se signálu přibližuje, přední naopak vzdaluje)

Ano (opět připomínám, jak je třeba interpretovat ono "pozorovatel vidí").
Je to cena za to, že chceme mít rychlost světla konstantní. Když bychom uvažovali jak se to dělá v Newtonově mechanice,
tak by se světlo pro pozorovatele na nástupišti pohybovalo rychleji než pro pozorovatele ve vlaku. Jenže my chceme, aby se pro oba pohybovalo světlo stejně rychle. A pak už to jinak nejde, než že časy budou jiné.

4)Kontrakce délek - pozorovatel na nástupišti vidí vlak delší ve směru jízdy na rozdíl od pozorovatele uvnitř vozu

Každopádně - pozorovatel na nástupišti uvidí vlak KRATŠÍ, ne delší. je to KONTRAKCE délek (to znamená zkrácení).

Tedy moje otázka je: Co způsobuje, že pozorovatel uvnitř vozu vidí signál dorazit na obě strany ve stejnou dobu?

Na to není žádná odpověď - speciální teorie relativity je (dnes) fundamentální teorií, nelze ji z ničeho známého odvodit, nevíme proč se svět takto chová. Víme jen že se takto chová (nebo tomu alespoň zatím vše nasvědčuje).

Nevíme, proč se světlo šíří "ve všech soustavách" stejně rychle, a proč "v každé soustavě" běží jiný čas...to by ses musel zeptat toho, kdo tenhle vesmír stvořil...

Nám (tobě) to připadá nezvyklé, že co je pro jednoho pozorovatele ve stejnou dobu, pro jiného už není. Musíš si ale uvědomit, že se to týká věcí, které jsou prostorově vzdálené, každá událost je zaznamenána jinými hodinami. V tom je celý trik, neexistuje způsob, jak to změřit jedněmi hodinami. Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, jestli k těm událostem došlo "opravdu ve stejný čas". Kdybym třeba dokázali přenášet informace nekonečně rychle, že bychom se mohli na dálku IHNED dozvědět, že ZROVNA TEĎ dorazil záblesk ke stěně, byl by to opravdu problém. Proto možnost šíření informací nekonečnou rychlostí prostě nepřipouštíme (lze ukázat, že nesmíme povolit ani šíření informací žádnou rychlostí vyšší než je rychlost světla).

Ano, je klidně možné, že tohle není pravda, že existuje způsob jak informace přenášet rychleji než světlo. Zatím jej však nikdo neobjevil. Až se to stane, vezme nejspíš za své i teorie relativity a bude se muset vymyslet něco lepšího. Zatím k tomu však nedošlo...

Offline

 

#20 22. 04. 2018 23:22 — Editoval proton100 (24. 04. 2018 10:19) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem proton100.

#21 23. 04. 2018 00:10 — Editoval MichalAld (23. 04. 2018 00:14)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

↑ proton100:
Podle Obecné Teorie Relativity se změny gravitačního pole (které by šly využít k přenášení informace) šíří také rychlostí světla. Ale prakticky to myslím dosud nikdo nezměřil, je to pár let, co se vůbec podařilo první gravitační vlny zachytit. Do té doby se spekulovalo o tom, zdali vůbec existují. I když je možné, že teď, když se nějakou tu vlnu podařilo zachytit ve více stanicích (v různých místech na Zemi) se podařilo alespoń nějak změřit i tu rychlost. Ale to já nevím, je to příliš nové.

PS: a uvítal bych, kdybys citoval mé věty tak, aby zachovávaly původní smysl...

Offline

 

#22 23. 04. 2018 00:20 — Editoval proton100 (24. 04. 2018 10:19) Příspěvek uživatele proton100 byl skryt uživatelem proton100. Důvod: len tak

#23 26. 04. 2018 20:23

testik230
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

MichalAld napsal(a):

Nám (tobě) to připadá nezvyklé, že co je pro jednoho pozorovatele ve stejnou dobu, pro jiného už není. Musíš si ale uvědomit, že se to týká věcí, které jsou prostorově vzdálené, každá událost je zaznamenána jinými hodinami. V tom je celý trik, neexistuje způsob, jak to změřit jedněmi hodinami. Neexistuje žádný způsob, jak zjistit, jestli k těm událostem došlo "opravdu ve stejný čas". Kdybym třeba dokázali přenášet informace nekonečně rychle, že bychom se mohli na dálku IHNED dozvědět, že ZROVNA TEĎ dorazil záblesk ke stěně, byl by to opravdu problém. Proto možnost šíření informací nekonečnou rychlostí prostě nepřipouštíme (lze ukázat, že nesmíme povolit ani šíření informací žádnou rychlostí vyšší než je rychlost světla).

Právě na tomto jevu si myslím, že hodiny až tak nehrají roli. I kdyby čas běžel sebevíce jinak, tak pořád podle pozorovatele z venku, který je vůči tomu vlaku v klidu dopadne signál nejdříve na zadní stěnu. Je mi ale jasné, že to tak být vůbec nemusí.

Každopádně děkuji vám všem za vaše reakce. Vesmír je plný tajemství a alespoň je večer před spaním nad čím přemýšlet :)

Offline

 

#24 26. 04. 2018 20:35

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

Ne, když bude pozorovatel venku vůči vlaku v klidu, uvidí oba signály dopadnout na předek i zadek ve stejný moment.

Aby uviděl dopadnout signál dopředu i dozadu v jiný moment, musel by se vůči vlaku pohybovat.

Nezáleží na tom, kde se prostorově ten pozorovatel nachází, důležitý je jen relativní pohyb pozorovatele a vlaku.

(Až ti bude úplně jasné, co přesně se vzhledem k jednotlivým pozorovatelům doopravdy děje, můžeš si to zkomplikovat zavedením konečné rychlosti šíření signálu - např. "vůči pozorovateli mimo vlak dopadne světlo na zadní část vlaku v čase $t_1$ a tento signál naměří v čase $t_1+\frac{s}{c}$, kde $s$ je vzdálenost pozorovatele od zadní části vlaku v okamžiku dopadu a $c$ je rychlost světla")


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#25 26. 04. 2018 21:45 — Editoval MichalAld (26. 04. 2018 21:46)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4886
Reputace:   125 
 

Re: Teorie relativity - chápu ji správně?

↑ KennyMcCormick:
To je marný ... to je tak, když se někdo snaží pochopit Einsteinovu relativitu vztažných soustav a ještě nepochopil tu Galileovu relativitu vzažných soustav (tj. ještě nepochopil, co vlastně nechápe...nebo spíš - co by měl nechápat...)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson