Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 04. 2018 20:02

comantelix
Příspěvky: 30
Pozice: Student SŠ
Reputace:   
 

Zkrácené studium na FJFI

Dobrý den,
v blízké době se budu hlásit na FJFI na obor  Matematická fyzika (spadá pod matematické inženýrství). Uvažuji, zda není možné nějak zkrátit (z pohledu zatím ještě ne studenta VŠ) dlouhé 3 roky bakalářského studia. Některé stránky na internetu zmiňují možnost do jednoho roku spojit potřebné přednášky a zkoušky ze dvou let studia.
Jsem odhodlaný se maximálně věnovat studiu, nesnažím se být nějakým "turbostudentem".
Rád bych se zeptal, zda s něčím podobným máte zkušenost. Předem děkuji za odpovědi.

Offline

 

#2 27. 04. 2018 21:45

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Ale proč?

Offline

 

#3 27. 04. 2018 22:05

comantelix
Příspěvky: 30
Pozice: Student SŠ
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ Stýv:
Čas jsou peníze.

Offline

 

#4 28. 04. 2018 17:29 — Editoval Pritt (28. 04. 2018 17:41)

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ comantelix:

"Zkrátit studium matematické fyziky na FJFI", buď si vtipálek a nebo génius. Studiu se budeš muset věnovat tak jako tak, nejdeš na ekonomku. :-)

Jinak můžeš zkusit napsat panu Benešovi, proděkanovi pro pedagogiku, Odkaz, nebo na studijní oddělení, možná že tam taková možnost existovat bude, i když si to nedovedu ani představit (ale já nejsem génius :-) ).

Offline

 

#5 28. 04. 2018 23:09

comantelix
Příspěvky: 30
Pozice: Student SŠ
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ Pritt:↑ Pritt:
Díky za informace. Četl jsem (a podle studijního plánu se mi zdá), že je minimálně polovina prvního ročníku Bc. jen opakování střední školy.  Plánoval jsem, že tři měsíce před nástupem na FJFI bych se snažil nastudovat si většinu nové teorie, abych spojil alespoň většinu prvního a druhé ročníku.

Offline

 

#6 29. 04. 2018 08:21

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ comantelix:

Samozřejmě něco opakování je, ale že by polovina? Kam si chodil na střední?! ;-) Každopádně hodně štěstí s tvým ambiciózním plánem, dej vědět, jak to vyšlo. :)

Offline

 

#7 29. 04. 2018 10:14

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Taky jsem zvědavej, jak tenhle plán dopadne. Přijde mi, že si tu vejšku představuješ trochu jako Hurvínek válku.

Offline

 

#8 29. 04. 2018 10:17

misaH
Příspěvky: 13433
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ Stýv:

:-)

Možno je to naozaj génius, pravdepodobnosť toho je nenulová...

Offline

 

#9 29. 04. 2018 13:37

comantelix
Příspěvky: 30
Pozice: Student SŠ
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Genius (bohužel) nejsem. Vychám z toho, že se na gymplu nudím, jak na semináři, tak na skupině pro talentované z matematiky a fyziky.

Offline

 

#10 29. 04. 2018 21:05

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4874
Reputace:   125 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Na některých školách (právnická fakulta v Plzni, např.) se to dá zkrátit  v limitě až na nulu, to by tě mohlo zajímat...zvlášť když jak říkáš, čas jsou peníze (a čas ztracený na univerzitě jsou ztracené peníze).

Offline

 

#11 29. 04. 2018 21:53

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ comantelix:
Byť na tvojom mieste, ak si toto isté poviem aj po prvom zápočtovom týždni, tak až potom by som začal reálne uvažovať o urýchlení štúdia :-)

Offline

 

#12 29. 04. 2018 22:48

misaH
Příspěvky: 13433
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Offline

 

#13 29. 04. 2018 23:23

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4874
Reputace:   125 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Ještě taky jako úplně nechápu, když jsou pro tebe peníze tak důležité, proč chceš jít vlastně studovat matematiku...to jako aby sis je uměl spočítat ?

Offline

 

#14 29. 04. 2018 23:44

laszky
Příspěvky: 2361
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ comantelix:

Jinak, ja ti to reknu asi takhle. Tahle vejska (a podobne) neni jen o tom, ze ti jde matika a ses v ni dobrej. To je samozrejme pozitivum a urcite ti to pomuze. Ale znam nekolik lidi, kteri vyhravali ruzne souteze, opravdu jim to palilo a v prvaku skoncili. Proste proto, ze je nebavilo ucit se dukazy ruznych (pro ne nesmyslnych) vet - casto zpameti, protoze bejvaj delany nejakym trikem (i nekolika) a spoustu novejch terminu, jmen a nazvu, ktery na prvni pohled jsou naprosto k nicemu (vetsinou se vyuzijou az v dalsich semestrech). Taky treba neunesli, ze uz nejsou nejlepsi ze vsech, ale ze tam jsou prumerem. A pak jsou i taci, kteri jsou na stredni prumerem a vsechno si tam poctive "odpracujou", neleze jim to do hlavy hned, ale vejsku zvladnou s prehledem, ptz jsou zvykli se pravidelne ucit ;-)

Offline

 

#15 30. 04. 2018 00:38

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

↑ comantelix:
Tak smajlíků a ironie už je tu sice dost, ale jako člověk, který tu FJFI skutečně studoval si také dovolím pár postřehů, které snad budou obsahovat i nějaká fakta.

Uvažuji, zda není možné nějak zkrátit (z pohledu zatím ještě ne studenta VŠ) dlouhé 3 roky bakalářského studia.

Nevím, ale jak už tu bylo napsáno, taková možnost pro naprostou většinu absolventů SŠ absolutně nepřipadá v úvahu, a i pro ty ostatní to může být nevhodné. Učení se nedá přepočítat na čas tak jednoduše, jako "čas na peníze". I když budeš studovat bc studium "trapné" 3 roky, naučíš se víc, než když to za každou cenu narveš do dvou, a to celkem nezávisle na tom, jak geniální bys případně byl. Budeš totiž mít čas o věcech přemýšlet a budou ti stíhat docházet souvislosti, které by ti jinak unikly. Mně některé souvislosti z prvního ročníku docházejí až teď. Nemá smysl nikam spěchat, za dva roky se prostě nenaučíš tolik, jako za tři - a je úplně jedno, kdy děláš které zkoušky. Tady ale dost záleží na tom, proč na FJFI vlastně jdeš. Pokud je to kvůli fyzice, titulu, penězům, nebo tomu, že sis jinde nevybral. Stejně jako MichalAld přemýšlím, jaká má být souvislost rychlého studia na FJFI a peněz. Řekl bych, že jsou snazší způsoby jak přijít k penězům, když ti o ně tak jde.

Druhá věc je, že to má i velmi praktické aspekty. Například se může stát, že budeš muset být na dvou místech najednou, nebo si minimálně komplikovaně přehazovat cvičení s jinými kruhy a pořád jen hlídat, kde že to máš být. Já jsem najednou studovat mgr na fjfi a mgr na MFF (učitelství), a legrace to nebyla, na bc studiu si to neumím ani představit. Většina lidí v prváku a druháku je ve škole prakticky pořád, dělat obojí najednou z čistě časových důvodů není možné bez toho, aby člověk vynechal všechno nepovinné a to povinné patřičně ošulil. Takže nakonec se toho zas tolik nenaučíš, maximálně ti z toho hrábne.

Třetí věc je nejpodstatnější a kolega Stýv ji vystihl naprosto přesně. Je velká pravděpodobnost, že to vidíš jako Hurvínek válku. Naprosto netušíš do čeho jdeš, takže se ti těžko hledají negativa. Skutečnost je taková, že většina mých spolužáků (včetně mně) měla na začátku velké oči a nakonec zjistili, že je všechno jiné, než si to představovali. Tohle se dá snadno vyřešit tím, že přestanu chodit na nějaké volitelné předměty, případně změním obor atd. Pokud do toho skočíš tak jak říkáš, nebude kde ubírat, až zjistíš, že na to nemáš. A to pravděpodobně zjistíš.

Každopádně ti nechci šlapat po tvých snech, pokud poslední dva roky studuješ Jarníka a počítáš fyzikální úlohy z VŠ (jak to vypadá podle pár tvých příspěvků), třeba bys to zvládl. Možné to být v principu musí, je to jen otázka dostatečné motivace, trpělivosti, píle a inteligence (v tomto pořadí). V takovém případě je skutečně správný postup kontaktovat studijní oddělení a zeptat se tam na to. Ale připrav se, že ti všichni budou říkat, že takového blázna ještě neviděli a budou ti to rozmlouvat. Stejně jako já totiž uvidí mnoho dobrých důvodů proč to nedělat, a ani jeden, proč ano. Ztratit můžeš hodně, získat prakticky nic. Doporučuji zvolit standardní postup a pokud v průběhu studia zjistíš, že to dáváš s prstem v nose, můžeš vesele při studiu pracovat a proměňovat "čas v peníze". V tom ti nikdo bránit nebude.


A ještě dva komentáře:

Četl jsem (a podle studijního plánu se mi zdá), že je minimálně polovina prvního ročníku Bc. jen opakování střední školy

Pokud jsi to někde četl, psal to někdo, kdo buď neví jak to chodí na SŠ, nebo nikdy nebyl na FJFI. Podle studijního plánu se ti to zdát může, ale vše se probírá jiným stylem než na SŠ, a také do jiných podrobností. Prostě to že se "probrala limita posloupnosti" na FJFI a na SŠ znamená něco naprosto jiného. V matematice jde kromě samotné látky také o to, naučit lidi myslet určitým způsobem, což se dost výrazně projeví na stavbě studia. Mám-li mluvit za sebe, opakování ze SŠ tam nebylo vůbec. Bylo to sice před 10 lety, ale prý se tolik nezměnilo, akorát se zavedly volitelné předměty pro ty největší tragédy, aby si zopakovali práci se zlomky a další pokročilejší partie matematiky. To ale nepočítám do náplně standardního studia na FJFI.

Vychám z toho, že se na gymplu nudím, jak na semináři, tak na skupině pro talentované z matematiky a fyziky.

Tohle ale na každé škole znamená něco jiného. Mám krátkou praxi jako učitel na SŠ, navíc jsem během studia navštívil různá gymnázia, takže tady také tuším, o čem mluvím. Někde jsou semináře skutečně to, co mají být - učitel má přehled a pokouší se studenty naučit co nejvíc věcí někde na rozhraní SŠ a VŠ, ukazuje souvislosti, mluví o historii atd. Jinde je to o tom, že se každou hodinu 100x dosadí do stejného vzorce, který se všichni musí naučit nazpaměť a zajímavé dotazy se odbudou s tím, že na to není čas a přece máte internet (což se vykáže jako studium práce s informacemi a škola se tím pochlubí na svých stránkách). Obojí jsem viděl, to druhé je nuda pro každého. A teď je otázka, jak to bylo u vás. Nehledě k tomu, že to, že se někdo nudí, neznamená nikdy nic - z mých studentů se například nejvíc nudili ti, kteří na SŠ neměli vůbec co dělat.

Offline

 

#16 30. 04. 2018 23:25 — Editoval comantelix (30. 04. 2018 23:25)

comantelix
Příspěvky: 30
Pozice: Student SŠ
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Děkuji za všechny odpovědi (především pak uživatelům LukasM a laszky za obsáhlé komentáře).
Mám teď o čem přemýšlet. Z nových informací jsem se rozhodl pro "průzkum bojem" v prvním ročníku.
------------------------------
"Čas jsou peníze" jsem myslel především jako vtip. O zkrácení jsem uvažoval, abych byl, co možná nejdříve plně nezávislý na rodičích.

Offline

 

#17 01. 05. 2018 11:42 — Editoval Aspro1 (01. 05. 2018 11:48)

Aspro1
Příspěvky: 181
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Přinejmenším lineární algebra určitě nemá skoro nic společného s opakováním ze střední školy. V matematické analýze je taky hodně nové látky oproti střední škole. Zkoušky z těchto předmětů nejsou lehké, ověřuje se tam, jak tomu rozumíš a jak si díky tomu dokážeš poradit s nějakou záludnější otázkou, která se během semestru nikde neobjevila. U takové otázky musíš ukázat, že myslíš i na zvláštní případy, které člověka hned nenapadnou, třeba na to, jak by to bylo, kdyby lineární funkcionál, který může být jakýkoli a který si v první chvíli představíš jako nenulový, byl nulový. Když na takové případy nepomyslíš, není Tvoje odpověď správná. Myslím, že na takové zkoušky se těžko připravíš nějakým rychlostudiem. Průnik této látky s látkou střední školy není tak velký, jak by se Ti mohlo zdát. Pro představu o tom, jak může vypadat studium matematické analýzy v prvním ročníku vysoké školy, zkus na YouTube hledat "Kubáček analýza prvá prednáška" a pusť si video, které má v názvu "(1)", docent Kubáček tam dává pěkný popis toho, jak může studium na vysoké škole vypadat a jak je zrádné se domnívat, že se to dá udělat se znalostmi ze střední školy.

Offline

 

#18 01. 05. 2018 12:00

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4874
Reputace:   125 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Já mám třeba ještě takovou zkušenost, že dost spolužáků, co byli z lepších středních škol než já, se opravdu v prvním semestru matematiky zase tak moc nenadřeli...jenže v rámci toho v nich také tak nějak vyrostlo přesvědčení, že to tak bude i nadále...takže my, co  jsme trpěli od počátku, jsme zas měli výhodu v semestru dalším, protože to pro nás nebylo nic principiálně nového, zatímco ti druzí museli teprve pochopit, že budou muset taky začít něco dělat...

Offline

 

#19 01. 05. 2018 12:06

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4874
Reputace:   125 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

comantelix napsal(a):

O zkrácení jsem uvažoval, abych byl, co možná nejdříve plně nezávislý na rodičích.

Tak to je docela blbé. Na to asi žádný jednoduchý recept není.

Já absolvoval celých 5 let univerzity "nezávislý na rodičích" a žádná pěkná zábava to není - spíš bych řekl, že člověk musel všechnu zábavu obětovat tomu jedinému cíli.

Každopádně bych doporučoval spíš redukovat ty poslední roky, než ty první. Ovšem to se bakalářského studia netýká.

Offline

 

#20 01. 05. 2018 22:09

Aspro1
Příspěvky: 181
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Ve zkráceném studiu by taky mohly nastat problémy v případě, že ve studijním programu bude předmět, který zahrnuje nějakou semestrální práci. Nevím, jestli to je případ oboru "Matematická fyzika", ale vím, že taková semestrální práce může spolykat hodně času, a když máš zapsáno příliš mnoho předmětů, nemusí být dost času je všechny udělat.

Offline

 

#21 05. 05. 2018 10:04

comantelix
Příspěvky: 30
Pozice: Student SŠ
Reputace:   
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Děkuji za všechny nové odpovědi. Na přednášky z matematické analýzy je podívám. Co se však přípravy na FJFI týče nespoléhám se jen na středoškolskou matematiku, právě mám rozečtené knihy o lineární algebře.

Offline

 

#22 05. 05. 2018 10:14

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Zkrácené studium na FJFI

Jeden postreh cloveka, ktory ma za sebou ako vysokoskolske a doktorandske studium, tak aj dlhe roky praxe v akademickom prostredi a tiez par rokov mimo neho: Nezda sa mi spravne brat cas vysokoskolskeho studia ako iba pripravu na nieco "skutocne", co pride az potom. Aj studium na vysokej skole je "skutocne" a ma cenu samo osebe. Pokusat sa skratit tento cas je sice asi aj mozne, ale zda sa mi to rovnako nelogicke ako pokusat sa skratit cas vykonavania prace, aby som uz skor bol na dochodku, pripadne potom sa snazit skratit cas dochodku, aby ... no, nechajme to. V knihe Nespavost od Stephena Kinga je citat "Vsetko, co robim, sa snazim urobit co najrychlejsie, aby som mohol robit nieco ine."

Offline

 

#23 22. 05. 2018 09:38 — Editoval Peter_CSR (22. 05. 2018 09:39) Příspěvek uživatele Peter_CSR byl skryt uživatelem vlado_bb.

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson