Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 05. 2018 10:51

halovka2
Příspěvky: 28
Škola: ZČU FEK
Pozice: student
Reputace:   
 

STATISTIKA - opilec

Ahoj, cca před deseti lety se tu tento příklad podobně řešil, ale řešení jsem nevyčetla.. není tu nyní někdo kdo by mi poradil? Myslela jsem, že to udělám jako pravděpodobnost úspěch/neúspěch, ale jdu na to asi uplně špatně..

Opilec stojí na okraji výkopu, aniž by o tom věděl. S pravděpodobností 0.52 udělá krok vpřed a s pravděpodobností 0.48 krok vzad. Jaká je pravděpodobnost, že spadne do výkopu nejpozději po 2 krocích ?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) halovka2)

#2 13. 05. 2018 11:16

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: STATISTIKA - opilec

Podle mě úplně stejná, jako že tam spadne už po prvním kroku.
Protože když první krok bude dozadu, tak po druhém už tam nespadne (maximálně se zase vrátí na kraj).

Offline

 

#3 13. 05. 2018 11:37

halovka2
Příspěvky: 28
Škola: ZČU FEK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: STATISTIKA - opilec

↑ MichalAld: a je to tak.. děkuju, něco takového mě opravdu nenapadlo.. chce to holt logiku :)

Offline

 

#4 13. 05. 2018 22:24

halovka2
Příspěvky: 28
Škola: ZČU FEK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: STATISTIKA - opilec

↑ MichalAld: nevěděl by si v tomto obdobnym případě ? protože to 0,55 bohužel není..

Opilec stojí na okraji výkopu, aniž by o tom věděl. S pravděpodobností 0.55 udělá krok vpřed a s pravděpodobností 0.45 krok vzad. Jaká je pravděpodobnost, že spadne do výkopu nejpozději po 4 krocích ?

Offline

 

#5 13. 05. 2018 22:38

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4892
Reputace:   125 
 

Re: STATISTIKA - opilec

No jo, tak v obecném případě si musíš rozepsat všechny kombinace kroků, co mohou nastat, při 4 krocích to je celkem 16 možností (kdo zná dvojkovou soustavu, má to asi jednodušší), vybrat z nich ty co vedou na spadnutí do příkopu, spočítat jejich pravděpodobnosti (pravděpodobnosti kroků po sobě se násobí) a pak jejich pravděpodobnosti sečíst.


Můžeš si asi ušetřit trochu práce, když se nad tím zamyslíš - krok vpřed znamená pád do příkopu, p=0.55. Pak už těch možností zbývá jen 8.

Pak máš teda krok vzad (p=0.45), a pak může následovat zase krok vpřed nebo vzad. Vzad tě nemusí zajímat, to už jsi dva kroky od příkopu a pád nehrozí.

Jesli jsem teda něco nepřehlídl, tak jediná varianta co vede na pád je krok vzad, pak vpřed, a ještě jednou vpřed.
Vše ostatní, co začíná krokem vzad, na pád nepovede.

Takže to máš 0.45*0.55*0.55 = něco (z hlavy to nespočítám) a to něci přičteš k těm 0.55 co odpovídá prvnímu kroku vpřed.

Ale je skoro půlnoc a mám vypito už 5 piv a dva panáky, takže je klidně možné, že jsem něco přehlíd.

Offline

 

#6 14. 05. 2018 06:47

halovka2
Příspěvky: 28
Škola: ZČU FEK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: STATISTIKA - opilec

↑ MichalAld:

páni děkuju, po pivu ti to myslí sakra dobře :)

nejsem si jistá zda jsem to teda už pochopila (k výsledku si došel správně), ale zkusím pokud potkám ještě obdobný příklad)..

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson