Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 05. 2018 11:50

thalorn
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: ČVUT FJFI
Pozice: student
Reputace:   
 

Výkon laserového ukazovátka

Zdravím, řeším úlohu určení výkonu laserového ukazovátka. Naměřené hodnoty jsou - napětí a proud na baterce v ukazovátku 2,74V a 0,25A. Tedy mám příkon 0,68W. Poté jsem provedl měření, kdy jsem zapsal počáteční/pokojovou teplotu a následně jsem nechal svítit ukazovátko na senzor teploměru a po cca minutě jsem zapsal ustálenou teplotu. Změna teploty byla přibližně 1,13°C.
S těmito hodnotami bych měl určit výkon daného laseru. Jak mám tyto údaje zkombinovat, abych se dostal úspěšně k výsledku? Děkuji za každou radu

Offline

 

#2 21. 05. 2018 12:40 — Editoval edison (21. 05. 2018 12:57)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Výkon laserového ukazovátka

Pokud by byla známa účinnost ukazovátka, dal by se z příkonu spočítat výkon. Tato cesta je asi zcela nereálná, protože obsahuje diodu neznámých parametrů a nějakou elektroniku též neznámých parametrů.

Pokud by byla známa tepelná kapacita senzoru, lze ze zjištěné rychlosti nárůstu určit jím pohlcený výkon. Jednoduché by to bylo, pokud by pohltil všechno záření a sám ztrácel teplo zanedbatelnou rychlostí.

Jako reálné se mi jeví cesty:

1. Udělat několik měření teploty senzoru a z toho vypočítat velikost pohlceného výkonu se započtením vlivu ztrát tepla ze senzoru (rychlost nárůstu teploty bude s časem klesat podle stejného vztahu, jako třeba napětí na integračním RC článku).

2. Udělat na teplotní senzor nástavec obsahující pohlcovač paprsku a topení: Vezme se měděný váleček, do něj se vyvrtají díry na paprsek, senzor a topení. Díra na paprsek se začerní. Postup:
- Svícením do díry se váleček ohřívá, až se nakonec nárůst teploty zastaví.
- Zhasne se laser a zapne topení. Najde se takový výkon, aby teplota válečku zůstala zachována. Tento výkon je shodný s výkonem laseru (tato metoda se používá u CO2 laserů s desítkami až stovkami W, ale při troše snahy půjde použít i okolo 1 W).

3. Výkon se změří za použití fotodiody, kde se v katalogovém listě najde, kolik má A/W pro danou vlnovou délku, změří se zkratový proud a z něj určí dopadající výkon (tato metoda se používá pro malé lasery s výkonem do stovek mW)

Edit: Při 3 nezapomenout, že aktivní plocha čipu fotodiody musí být dost velká, aby se na ni celý paprsek vešel. Vhodná může být třeba BPW34:
https://www.vishay.com/docs/81521/bpw34.pdf

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson