Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 06. 2018 21:53

kikavaclavikova
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Vedení elektrického proudu v kovech

Ahoj, dělám dobrovolný úkol do fyziky a pořád si prostě nevím rady s jedním příkladem, nevím, možná mi jen něco nedochází, ale opravdu by se mi hodila pomoc. Děkuji! :-)
Příklad:
Ke zdroji o elektromotorickém napětí 15 V a vnitřním odporu 3 W je připojeno pět sériově spojených žárovek, z nichž každá má odpor 8 W. Určete napětí na jedné žárovce.

Offline

 

#2 13. 06. 2018 22:07

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

Problém bude patrně v tom, že někdo použil písmenko omega z fontu Symbol a pak celý text přeformátoval, čímž z mimoděk z omegy udělal W (protože Symbol má omegu na pozici W). Takže to pak vypadá že jsou watty na místě ohmů:-)

Offline

 

#3 14. 06. 2018 10:19

kikavaclavikova
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

Jo děkuji, ale i když jsem vyměnila jednotky, tak si nevím rady s příkladem. Nevíte jak na to? :-)↑ edison:

Offline

 

#4 14. 06. 2018 10:33

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

Jako zdroj s vnitřním odporem si lze představit ideální zdroj co dává těch 15 V a k němu přidaný ten odpor.

A se zbytkem problému pomůže nastudovat si odporový dělič, nebo se prostě zamyslet nad faktem, že všemi sériově zapojenými prvky prochází stejný proud.

Offline

 

#5 14. 06. 2018 16:07

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

↑ kikavaclavikova:

Co nevíš? Jak se sčítají odpory zapojené v sérii? Nebo jak se spočítá proud v obvodu, když znáš napětí a odpor? Nebo jak se pak spočítá napětí na konkrétním odporu, když znáš ten odpor a proud co jím prochází?

Offline

 

#6 17. 06. 2018 15:18

kikavaclavikova
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

No potřebovala bych to konkrétní napětí na jedné té žárovce, když znám jen vnitřní odpor a ne celkový odpor zdroje a znám ještě to napětí a odpor každé žárovky. ↑ MichalAld:

Offline

 

#7 17. 06. 2018 15:45

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

No že chceš vypočítat to co je požadováno v zadání, je nám jasné, ale nechceme tě ochudit o možnost přijít na řešení sama, takže se Michal ptal, které z věcí, co k tomu nejspíš budeš potřebovat, Ti nejsou jasné.

Takže znáš napětí zdroje, znáš všechny odpory a potřebuješ napětí na jednom z nich.

A k tomu potřebuješ znát Ohmův zákon a počítání se sériově spojenými odpory, abys spočítala odpor celkový, z něho určila proud, ...

Možná je to nakonec jen malé nepochopení: "celkový odpor zdroje" - to je ten vnitřní odpor. Prostě se uvnitř zdroje skrývají dva teoretické prvky: Ideální zdroj zadaného napětí (s nulovým odporem) a s ním v sérii zapojený vnitřní odpor zadané hodnoty.

Offline

 

#8 17. 06. 2018 17:07

kikavaclavikova
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

Takže moje celkové napětí je 15 V, pak odpor všech rezistorů je 40 ohmů plus ten vnitřní odpor, takže napětí vyjde 0,35 A a tím pádem napětí na jedné žárovce je 2,8 V? Pokud jsem to to spočítala správně a jestli to není nějaká kravina. Fyzika není moje silná stránka. :-D ↑ edison:

Offline

 

#9 17. 06. 2018 17:25 — Editoval edison (17. 06. 2018 17:33)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

Spočítala jsi to správně.

Praktická poznámka: Žárovky se mimo svět školních příkladů nechovají jako odpory, ale jako proudové spotřebiče (a třeba LEDky jsou zas napěťové spotřebiče). Ale samozřejmě mají i své vnitřní odpory, žárovka paralelní a LEDka sériový.

(poznámka nemá vliv na správnost školního řešení)

Offline

 

#10 17. 06. 2018 17:46

kikavaclavikova
Zelenáč
Příspěvky: 5
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Vedení elektrického proudu v kovech

Jo děkuji mockrát! :-) ↑ edison:

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson