Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Čas, magnetismus a částice, které ho zprostředkují. (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#101 22. 08. 2018 13:07 Příspěvek uživatele OndraD byl skryt uživatelem OndraD.

#102 23. 08. 2018 14:22

Dobson
Příspěvky: 30
Škola: PS
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Čas, magnetismus a částice, které ho zprostředkují.

Mám ještě otázku ohledně dilatace času;
Vyšleme ze Země raketu, jejíž cílem je planetární soustava vzdálená 4ly. Raketa poletí rychlostí 0,99c se zanedbatelným zrychlením/zpomalením. Raketa podle vzorce pro dilataci času poletí 0,56 let. Jenže za 0,56 let přeci neuletí raketa celou dráhu - Země => Planetární soustava. A nikde jsem nenašel žádné tvrzení, že mezi relativistické jevy patří i zkrácení vzdálenosti mezi objekty. Jak to tedy je? Je jisté, že jsem někde něco přehlédl/špatně použil myšlenku relativity na svůj příklad.
Díky.

Offline

 

#103 23. 08. 2018 15:09 — Editoval MichalAld (23. 08. 2018 15:11)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4889
Reputace:   125 
 

Re: Čas, magnetismus a částice, které ho zprostředkují.

To třeba kontrakce délek ?

Ještě připomínám, že ten čas 0.56 let je čas, co ukazují hodiny na palubě té rakety.
Hodiny v soustavě spojené se zemí naměří těch něco přes 4 roky.

Z pohledu rakety se zase projeví kontrakce délek.

Offline

 

#104 23. 08. 2018 15:18 — Editoval edison (23. 08. 2018 15:19)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Čas, magnetismus a částice, které ho zprostředkují.

Vyšleme ze Země raketu, jejíž cílem je planetární soustava vzdálená 4ly. Raketa poletí rychlostí 0,99c se zanedbatelným zrychlením/zpomalením. Raketa podle vzorce pro dilataci času poletí 0,56 let. Jenže za 0,56 let přeci neuletí raketa celou dráhu - Země => Planetární soustava. A nikde jsem nenašel žádné tvrzení, že mezi relativistické jevy patří i zkrácení vzdálenosti mezi objekty. Jak to tedy je? Je jisté, že jsem někde něco přehlédl/špatně použil myšlenku relativity na svůj příklad.

Vždycky nastávají všechny relativistické jevy současně:
- dilatace času
- kontrakce délek
- nárůst hmotnosti
- relativistické skládání rychlostí
- relativistický Dopplerův jev

Při zrychlení/brždění se navíc projevuje princip ekvivalence a ten, kdo je zrychlení vystaven, pozoruje i všechny relativistické gravitační jevy tak, jako kdyby stál na objektu, který ho přitahuje stejným zrychlením svou gravitací.

Všichni kromě kosmonautů v raketě, uvidí:
- cesta trvá něco přes 4 roky
- raketu za letu uvidí 7x kratší, než byla na zemi
- její hmotnost ve stejném poměru vzroste
- kosmonautům jdou hodiny 7x pomaleji
- kosmonautem vyslaný signál má podle relativistického Dopplera patřičně zvýšenou/sníženou frekvenci

Kosmonauti v raketě uvidí:
- cesta trvá něco přes půl roku
- v průběhu zrychlování se vzdálenost smrskne na sedminu a celý prostor okolo se zakřiví tak, že bude vše zkráceno ve směru cesty tak, jak se vektor rychlosti na to promítá (všechno před/za je 7x kratší, co je nekonečně daleko a na kolmici k dráze, zůstane jak je a všechno mezi tím, je více či méně deformované)
- stejně dopadne i hmotnost všeho okolo
- stejně dopadne i rychlost plynutí času u všeho okolo
- signály vysílané vším okolo jsou pozměněny relativistickým Dopplerem.

Kosmonauti se s ostatními shodnou na tom, že všechny elektromagnetické signály se všemi směry šíří rychlostí světla, ale v době zrychlování uvidí kosmonauti, že jsou dráhy signálů zakřivené.

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Čas, magnetismus a částice, které ho zprostředkují. (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson