Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dobrý den,
mám za sebou základní VŠ kurz fyziky. Pokud si dobře vzpomínám, učili jsme se, že Olbersův paradox je způsoben posunem většiny části světla z viditelné části spektra do infračervené či dokonce jiné, tedy že záření nespatříme.
Nyní jsem ale začala číst Stručnou historii času od Hawkinga a zarazil mě následující odstavec, respektive vysvětlení Olbersova paradoxu (v červeném rámečku) tím, že k nám světlo z velmi vzdálených hvězd prostě zatím nedorazilo.
Předpokládám, že Hawkingovo vysvětlení bude správné, protože jde o něho :D
Možná, že jsem si ten text špatně vyložila, představuji si to tak, že pokud by k nám světlo z některých hvězd ještě nedorazilo, tak za ty např 2 000 let, co lidstvo oblohu mapuje by se mohla objevit na obloze třeba i "nová" hvězda, ze které světlo mezitím dospělo poprvé. Ale o tom jsem neslyšela, tak nevím, jak to vlastně je.
Je možné, že obě vysvětlení, jak s posunem ve spektru, tak s nedoražením světla jsou správné a lze je kombinovat? Děkuji za případnou diskusi a osvětlení :)
Offline
Možná je to celé komplikovanější a důvodů, proč "je v noci tma" se najde více.
Jde hlavně o to, že ještě za Einsteinových časů se tak nějak mělo za to, že vesmír se v čase nemění, že tam je tak nějak "odjakživa".
Rovnice obecné teorie relativity, které Einstein objevil, však takovou variantu nepřipouštějí. Sám Einstein, pokud vím, se pokoušel provést jejich úpravu tak, aby statický vesmír umožňovaly (doplnil do nich kvůli tomu člen s kosmologickou konstantou), když se pak potvrdilo, že vesmír se nejspíš rozpíná, tak jej zase zrušil...(později byl opět doplněn, dodnes je to otevřená otázka).
Pokud bychom tedy uvažovali statický vesmír, a hvězdy, které v něm svítí odjakživa, dostali bychom ten Olbersův paradox.
Pokud ovšem hvězdy nevítí věčně, nýbrž někdy začaly, tak potom samozřejmě "do hry" vstupuje ještě ta vzdálenost, to, že od vzdálených hvězd světlo ještě nemuselo na zem doletět.
Rozpínání vesmíru to ještě dále komplikuje, jednak dochází k tomu rudému posuvu (a předpokládám, že se tím i snižuje energie toho světla, ale úplně jistě to nevím), ale také (a to je možná nejdůležitější) - od velmi vzdálených hvězd k nám světlo už nedoletí nikdy.
Ano, v rozpínajícím se vesmíru existuje něco jako "obzor událostí", a co je za ním, o tom se už nikdy nedozvíme. Prostě - vzdálenost mezi těmi věcmi za obzorem a námi se s expanzí vesmíru zvětšuje rychleji, nežli dokáže letět světlo.
Takže - to že je v noci tma, je jednoduchý důkaz, že vesmír statický není. Co všechno není statické, to už je otázka, na kterou nemusí být úplně jednoduchá odpověď.
Offline
Pokud jde o hvězdy, které se zčistajasna objeví - vyloučené to není. Ovšem vznik hvězdy (z oblaku mezihvězdného plynu a prachu) probíhá zřejmě docela pozvolna, takže hvězda by se spíš tak nějak postupně objevovala, než se objevila zčistajasna. (to "postupně" by mohly být třeba statisíce let...)
Z tohoto pohledu je výhodnější zánik hvězdy - hvězdy jisté hmotnosti končí jako supernovy obrovským výbuchem (který trvá krátce, třeba 2 nebo 3 dny). A tohle se tak cca jednou za 100 let stane i v naší galaxii.
Některé významné supernovy byly pozorovány i ze Země, poslední ale v roce 1604. Otázka ovšem je, jestli na jejich místech byla vidět ta původní hvězda. Ony totiž hvězdy viditelné pouhým okem jsou tak do vzdálenosti 1000 světelných let, vzdálenější už většinou nevidíme.
Ale může se stát, že se zase nějaká objeví. Takvá hvězda Betelgeuze v souhvězdí Orionu by klidně vybuchout (a zmizet) mohla. Třeba už se to dávno stalo, jen my o tom nevíme.
Offline
Pokud jde o ty velmi vzdálené "věci" ve vesmíru - nechci psát hvězdy, protože na takovou vzdálenost hvězdy zpravidla nerozlišíme - on je docela problém něco takového pozorovat. Většinu výhledu nám totiž zakrývají tzv. blízké galaxie. Jen velmi vzácně se podaří mezi nimi nalézt skulinku, kterou je vidět až do nejvzdálenějších koutů vesmíru.
Jedno takové místo je třeba Hubbleovo hluboké pole
Offline
↑ MichalAld:
Moc děkuju za podrobný komentář a za odkaz :) zase snad do něčeho aspon o trošku více vidím :)
Offline