Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 09. 2018 16:05

Bastions
Příspěvky: 54
Pozice: Študent
Reputace:   
 

Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

Dobrý deň,
mám problém s touto úlohou, nie som si istý jej riešením:

ÚLOHA 1

Na turnaji bolo celkovo 22 zápasov a v žiadnom nepadlo viac ako 6 gólov. Koľko bolo určite (a najviac) zápasov, v ktorých padol rovnaký počet gólov? (O akom najväčšom počte  zápasov viete s istotou povedať, že v nich padol rovnaký počet gólov?)

Vychádzam z predpokladu, že v zápasoch padali góly asi takto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1, 2 ,3, 4, 5, 6, 1, 2, atď.. 22:6=3, zvyšok 4; z toho mi vyplynulo, že boli aspoň 4 zápasy, v ktorých padol rovnaký počet gólov. Za odpoveď na zátvorkovú otázku považujem tiež číslo 4, nakoľko len to zabezpečuje istotu rovnakého výsledku. Mohlo by to byť aj 22 zápasov, ale nevieme to dokázať s istotou - v každom zápase by muselo padnúť 6 gólov.

Je moje riešenie správne alebo som niekde urobil chybu?

ÚLOHA 2

Druhá úloha je pre mňa ťažšia:

Päť študentov sa vybralo do lesa,  ktorý má tvar:
a)    štvorca     b) rovnostranného trojuholníka 
so stranou 4km. Každý z nich má vysielačku s dosahom
a)    2*SQRT(2) km    b) 2 km
Viete zaručiť, že v oboch prípadoch sa aspoň dvom podarí nadviazať spojenie?

Otázku so štvorcom som vyriešil: Pri dosahu a) je spojenie zaručené na akomkoľvek mieste, aj v strede uhlopriečky, pri dosahu 2 km nie, pretože vzdialenosť zo stredu do rohu je dlhšia ako 2 km.

V trojuholníku by sa tiež mali dokázať spojiť, dokonca v oboch prípadoch, no neviem to logicky odôvodniť. Stačí nákres kde rozpíšem vzdialenosti?


Basti.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Bastions)

#2 29. 09. 2018 16:47

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

↑ Bastions: V ulohe 2 skus vyuzit Dirichletov princip.

Offline

 

#3 29. 09. 2018 16:53

Bastions
Příspěvky: 54
Pozice: Študent
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

Neviem ako ho tam použiť, jediné čo ma napadlo, bolo rozdeliť trojuholník na dva pravouhlé, kde by bola odvesna s dĺžkou 2, prepona s dĺžkou 4 a odvesna s dĺžkou $\sqrt{12}$ = 3,46 - keby sme sem umiestnili štvrtého študenta (s tým že ostatní sú v rohoch), tak piaty by sa mal umiestniť kdekoľvek a bol by schopný nadviazať spojenie, ak uvažujem správne???

(Prvá úloha je riešená správne?)

Offline

 

#4 29. 09. 2018 18:08 — Editoval vlado_bb (29. 09. 2018 19:35)

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

↑ Bastions: Skus na 4 rovnostranne a potom Dirichletov princip. K prvej ulohe sa zamerne nevyjadrujem, pretoze v pravidlach sa hovori, ze do jednej temy patri iba jedna uloha. Toto pravidlo ma svoj zmysel - prehladnost diskusie.

Offline

 

#5 29. 09. 2018 19:57

Bastions
Příspěvky: 54
Pozice: Študent
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

Rozdelili som ho, no Dirichletov princíp? Myslíte to tak, že do každého vzniknutého trojuholníku umiestnim jedného študenta a ten piaty následne ostane, a nech ho umiestnim kamkoľvek tak bude v dosahu. Riešim to správne?

Úlohu jedna premiestnim na novú tému, ospravedlňujem sa, prosím potom o komentár aj k nej.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2018-09/43863_01.png

Offline

 

#6 29. 09. 2018 21:12

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

Offline

 

#7 29. 09. 2018 21:33

Bastions
Příspěvky: 54
Pozice: Študent
Reputace:   
 

Re: Kombinatorika - 22 zápasov a vysielačka

Ďakujem za pomoc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson