Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 08. 2018 11:24

Hllrn
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

Zdravím, nejsem vzdělaný v matematice ani výrokové logice a potýkám se s následujícím problémem. Vím, že se pro řešení úloh z výrokové logiky používají vzorce, sám je však nedokážu používat ani číst, a tak si problém nedovedu s jejich pomocí vyřešit.

Je dán rozkaz: Nezpívej písničku X nebo její část. 
Poznámky: Píseň má 5 slok. Před slovem „nebo“ v příkazu není čárka (pro případ, že by by na tom mohlo záležet).

Já udělám toto: Zazpívám jednu sloku písničky X. Porušil jsem rozkaz, nebo ne?

Výklad 1: Neporušil jsem rozkaz. Existují celé 4 sloky, které jsem nezazpíval, tudíž jsem vyhověl požadavku. Nestalo se totiž, že bych zazpíval celou písničku - takže jsem dodržel první část rozkazu, a to u takto formulovaného rozkazu stačí.

Výklad 2: Porušil jsem rozkaz. Porušil jsem totiž zákaz zpívat část písničky (zazpíval jsem jednu sloku). Nesejde na tom, že jsem písničku nezazpíval celou.

Offline

 

#2 24. 08. 2018 11:51 — Editoval Rumburak (24. 08. 2018 12:53)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

↑ Hllrn:

Ahoj.

Záleží na tom, jak se text uvnitř "uzávorkuje" - tím myslím uzávorkování v matematickém smyslu.

Nabízí se možnost

(1)    Nezpívej (písničku X nebo její část).

V tomto případě zpívání byť pouze jednoho slova písničky by znamenalo porušení zákazu.
V hovorovém jazyce by se řeklo "Nezpívej písničku X ani (žádnou) její část".


Pokud bychom uzávorkování provedli jinak, např. 

       (Nezpívej písničku X) nebo (její část),

pak vznikne problém, protože příkaz "nezpívej" se pak do "její část" nepřenáší.

Offline

 

#3 24. 08. 2018 14:30

Hllrn
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

Ok, díky, potom mi přijde, že platí ta první varianta.

Pokud jde totiž o Vaši druhou variantu, tedy "(Nezpívej písničku X) nebo (její část)", chápu, že může takový výklad existovat, ale jen při vysoce formálním (v běžném životě skoro až nesmyslném) pohledu. Vaše druhá varianta by znamenala, že ke slovům "její část" není vztažen žádný příkaz, prostě by slova "její část" slova byla jen "tupě" (a trochu podivně) součástí věty, aniž by ve větě bylo vyjádřeno, co se má ohledně slov "její část" dít.

Offline

 

#4 26. 08. 2018 12:26

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

Ahoj, tomuto nerozumím:

Hllrn napsal(a):

Výklad 1: Neporušil jsem rozkaz. Existují celé 4 sloky, které jsem nezazpíval, tudíž jsem vyhověl požadavku. Nestalo se totiž, že bych zazpíval celou písničku - takže jsem dodržel první část rozkazu, a to u takto formulovaného rozkazu stačí.

Znamená to tedy podle tvého výkladu, že když je dán rozkaz "nedělej X nebo Y", že ať udělám X nebo Y tak jsem rozkaz splnil? Pak je otázka jaký je výklad toho rozkazu, který uvádím výše, jestli se tím myslí:
1) nedělej X nebo nedělej Y
a nebo
2) je zakázáno dělat "X nebo Y"


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 27. 08. 2018 13:38

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

↑ Hllrn:

Ad "(Nezpívej písničku X) nebo (její část)".

Vidím to následovně:  Sloveso jsem ve druhé části vynechal, neboť si ho lze domyslet z první části,
což je běžnou praxí hovorového jazyka, avšak formálně jde o chybu.

Offline

 

#6 11. 11. 2018 04:53

logik7
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

Ahoj,

znamená to vyloučení alternativy mezi celou a částí

když vyloučíš alternativu, zůstane ti jen jedna možnost

zazpívat píseň - znamená obecně zazpívat píseň celou, tj. vylučuješ speciální alternativu část písně

a zůstává ti možnost jedna a tou je píseň celá

"nezpívej celou písničku X nebo Její část" potom znamená:

zpívej písničku X jen celou

Offline

 

#7 11. 11. 2018 05:22 Příspěvek uživatele logik7 byl skryt uživatelem logik7. Důvod: nadbytečné

#8 11. 11. 2018 23:27 — Editoval misaH (11. 11. 2018 23:29)

misaH
Příspěvky: 13430
 

Re: Výklad výroku "Nezpívej písničku nebo její část"

Samozrejme, že ide o to, aby človek nespieval pesničku celú a aby nespieval ani jej časť, nech to formálne vyzerá akokoľvek.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson