Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 05. 2010 15:04

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Zaklady ekonomie

Zdravim vsechny. Posledni dobou se zabyvam automatickym obchodovanim na burze. Studuju k tomu literaturu ale narazim na neznalost zakladnich ekonomickych principu, napriklad jak funguje burza, co jsou to presne akcie, dluhopisy a podobne veci. Neznte nekdo nejakych pristupny studijni material? Nejlepe takovy, kde by tyto zakladni veci byly vysvetleny nejak polopaticky a na konkretnich prikladech. Opravdu se mi nechce cist 400 strankovu ucebnici ekonomie, ktera je strasne technicka a pro me zcela nesrozumtela.

Dekuji predem za odpovedi


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#2 08. 05. 2010 15:24 — Editoval frank_horrigan (08. 05. 2010 15:25)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Zaklady ekonomie

↑ Lishaak:

Po nějaké literatuře se ti podívám, mám toho na disku docela slušnou sbírku, plus funguju v komunitě lidí podobně postižených tradingem, takže co nemám já, budou mít oni, připadně budou schopní sehnat. Jenom se zeptám, chceš souhrnnou literaturu o zakladech ekonomie udělanou v podobném duchu, jak jsi popsal, nebo si vystačíš, když ti nalinkuju nějaké články o základech fungování akciových (případně komoditních, forexových) trhů, plus nějaké ty základy ekonomie, bez kterých se neobejdeš? :) Pokud ucelenou literaturu, musí být v češtině?

Jinak, s těma automatama: Výrazně nedoporučuju, protože: jakozto maly (retail) trader dostaneš mnohem horší podmínky, jako jsou komise (poplatky za otevření/uzavření obchodu) bid/ask spread (rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenou, podobně jako ve směnárně)) než obchodníci, kteří tam plácají desítky/stovky milionu USD - ti mohou obchodovat v řádech milisekund, kdy si sami "hnou trhem". A ostatní automaty: předpokládám, že jsi dostal nabídku na nějaký "zaručený" EA, který v minulém roce by vydelal několik desítek tisíc bodů (pipů, ticků)? Radím ti dobře, nevěř jim ani slovo. Výroba automatických obchodních systemů je běh na dlouhou trať s hodne nejistým výsledkem. Ja sám jsem minulý rok těmto věnoval nekolik měsíců, pořádně jsem se nevyspal, jen jsem počítal, počítal, programoval, zase počítal, optimalizoval, atd, nakonec jsem vykouzlil docela dobrý systém, který mi fungoval dva měsíce, než se zbořil a začal prodělávat. Existují skupiny lidí, v našich vodách to dělá RSJ, v UK třeba Selbyjennings, kteří se výrobou těchto živí (a dost úspěšně), ovšem to jsou takové šílené modely, že by to položilo Einsteina s Gaussem dohromady :D Proti obchodování samozřejmě nic nemám (sám se tím úspešně živím nekolik let), ovšem ty automaty pro retailového hráče jsou cesta do pekel :) Literaturu ti samozřejmě seženu


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#3 08. 05. 2010 15:50

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Zaklady ekonomie

Docela dobře vysvětlený základy tradingu, indikátory, techno i makro, zaklady psychologie tradingu, info o brokerech, apod. je docela dobře popsáno tady:
http://www.traders.cz/ , v levem frame mas ruzne sekce, doporucuju projit, čemukoli nebudes rozumet, neboj se zeptat, tady, mejlem, na ICQ, nebo kdekoli na kterémkoli příslušném fóru.

Další ne špatné sajty: www.financnik.cz (to je sajt vzniklý na komoditním obchodování, má docela obsáhlé fórum, sám rád z něho někdy čerpám

www.czechwealth.cz , to jsou stranky "guru" tradingu, on to teda guru není, spíš podvodník (na jejich foru se mi za dvoulete pusobení odvdecili banem, kdyz jsem prinesl nezvratné důkazy ze je to podvodník ) - nic nemění na tom, ze ty stranky mají kvaltní zakladní informace

www.fxstreet.cz - no, ehm...tem bych se radsi vyhnul, šílená snůška lží - což nováček nepozná, že to jsou většinou nesmysly

kdysi taky byly pěkný seriály o základech obchodování na penize.cz, skus se tam taky mrknout :)

Jsem zjistil, ze zadny pdfka o zakladech tradingu nemam, neco tady je v anglictine, ovsem i to je trochu vyssi level, až dospěješ a budeš chtít pošlu - případně se v pondělí zeptám kolegů, až budou na příslušném chatu

Techto stránek je ve vodách internetu mnoho, některé z nich ani neznám (ardeus.cz, penezovod.cz, cikomodity.sk) , slysel jsem o nich nehezke veci, nevim, nemám čas zkoumat každé podobné místo :)

Velmi kvalitní zahraniční stránky, původně zaměřené na forex, který je čím dál tím víc populární, včetně rozsáhlých diskusních fór: www.forexfactory.com www.fxstreet.com (neplést s tím .cz) :)

Jakýkoli dotazy rád zodpovím :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#4 09. 05. 2010 12:19

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Zaklady ekonomie

Ahoj, opravdu mockrat dekuji za vyborne informace. Taky jsem vdecny za kratky pohled do sveta tradingu. Uz jsem cetl nejakou literaturu a zkousel par tydnu obchodovat nanecisto, cili uplny zelenac nejsem a napriklad server financnik.cz je mym vybornym pomocnikem. Ja ani tak nepotrebuju literaturu primo o tradingum, k te mam docela pristup. Spis mi jde o trosku sirsi teoreticke pozadi toho, jak fungujou ekonomicke principy jako jsou prave akcie, indexy, forex ani ne tak z pohledu tradera jako spis z pohledu ekonoma.

Co se tyce automatickeho obchodovani, jsem si zcela vedom toho, ze je to beh na dlouhou trat, nicmene verim tomu, ze to je mozne zvladnout. Mam toto tema zapsane jako diplomovou praci a znam se s lidmi, kteri pouzivaji ty nejmodernejsi a nejnovejsi nastroje z teroetickeho vyzkumu a opravdu vydelavaji.

Samozrejme, ze modely za temito systemy jsou velice slozite a vyzaduji vyborne toreticke znalosti, ale ja osobne si myslim, ze kdyz se clovek necim zbyva dostatecne dlouho, neni problem pochopit temer cokoliv. Jsem z matfyzu a komplikovana vyssi matemtika me nikdy nedelala vetsi problemy.

Budu vdecny za jakoukoli literaturu klidne v anglictine (vetsinu literatury mam stejne v aglictine, tak aspon nebudu porad muset hledat preklady terminu.)


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#5 11. 05. 2010 15:44

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Zaklady ekonomie

Zdravím tě. Ptal jsem se kolegů, zda podobnym typem literatury nevládnou, dostalo se mi odpovědi, že ne, ale dostal jsem pár tipů na zajímavé čtení k tomuto tématu.

V tuhle chvílí nemám čas to hledat a stahovat, ale podělím se s tebou aspon o ty názvy, přičemž jeden z nich (Economics for financial Markets) je na google books, tak aspon chvilku budeš mít co číst

Tady jsou (nebudu dodržovat tu spravnou formu tečkování, čárkování a podobných věcí)

Principles of Economics , od Bernanke -ho
Economics for financial markets, od Kettel -a

Něco v češtine: Kapitálové trhy, od Mandel -ka
Monetární politika od Musílek -ka

Ani jednu z výše uvedených jsem nečetl, takže nevím, zda (a jak dalece) je ta literatura kvalitní, ale měla by splňovat tvoje poždavky. Sám si to časem přečtu - až dočtu ty šílenosti co po mně chtějí u CMT zkoušky (a to na podzim jdu dělat level 1, neumim si představit ty další dva) :)

Co se tyce automatickeho obchodovani, jsem si zcela vedom toho, ze je to beh na dlouhou trat, nicmene verim tomu, ze to je mozne zvladnout. Mam toto tema zapsane jako diplomovou praci a znam se s lidmi, kteri pouzivaji ty nejmodernejsi a nejnovejsi nastroje z teroetickeho vyzkumu a opravdu vydelavaji.

To je super, až ti to skoro zavidim :) Jsem rád, že jsi s problematikou ATM a jim podobných robotů obeznámen, sám jsem projekt automatického obchodování nevzdal, ovšem nemám možnosti to stíhat, přece jenom mám jenom jeden mozek a dvě ruce. A lidem z matfyzu (aspon co jsem o nich slysel) by nemuselo činit potíže nějaký takový model sestavit a úspěšně provozovat. Až "dozraješ" (v dobrém slova smyslu), a měl bys zájem se do toho zapojit, vezmu tě mezi nás, my dodáme teorii a myšlenky, ty dodáš matiku (není tam nikdo, kdo má matiku za manželku, moje skončila u logaritmů a kvadratických funkci :) )

Takže, mrkni se na ten google books, to ti par dni (asi opravdu jenom pár) vydrží, mezitím ti zkusím stáhnout ty ostatní :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#6 26. 11. 2018 15:23

katous
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: Ecole de commerce paris 13
Pozice: podnikatel a učitel na školách a Parříži
Reputace:   
 

Re: Zaklady ekonomie

↑ Lishaak:
Dobrý den,
Já obchoduji akcie a dále investuji do kryptoměn. Co se týče papírové verze, doporučuji knížku Trading in the Zone od Douglase. Spíše než, aby popisoval rádoby zaručené strategie, tak vysvětluje, čeho se vyvarovat, je to pěkně napsané, dobře se to čte.
Webovek je hodně, ale v rámci investování do akcií, forex, binárních opcí, kryptoměn,.. jsou hodně dobré webovky https://finex.cz/. Výhoda je, že se opravdu zabývají aktuálními trendy, všechno je dobře do detailů rozebrané, dočtete se o tipech na obchodování, jestli ten nebo ten typ investování stojí za to, info o brokerech.. Je to obsáhlý a zároveň přehledný web.
Co se týče akcií, tak se teďka hodně řešily akcie ČEZu. https://finex.cz/jak-obchodovat-akcie-cez-forex/ doporučuji přečíst.
Hodně štěstí při obchodování!

Offline

 

#7 26. 11. 2018 15:42

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Zaklady ekonomie

↑ katous:

Ak sa Lishaak medzičasom neprihlásil pod iným menom, bol tu naposledy v roku 2011...

Offline

 

#8 12. 03. 2020 12:53 — Editoval sahrenity (12. 03. 2020 14:57) Příspěvek uživatele sahrenity byl skryt uživatelem vlado_bb.

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson