Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 01. 2019 08:03

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Napínání luku

Ahoj, dokázal by mi někdo poradit s tímto příkladem?

Lukostřelec napíná luk. Jaký úhel svírají dvě části tětivy,
známe-li sílu, jakou ji lukostřelec natahuje?

Offline

 

#2 07. 01. 2019 12:26

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Napínání luku

Přijde mi, že úloha neobsahuje dostatek informací pro vyřešení.

Pokud má být řešení obecné, tak asi za předpokladu linearity ohýbání luku lze něco dohledat na "pružnoplastický ohyb", což mi Google nabídl, když jsem chtěl psát "ohyb pružné tyče".

Offline

 

#3 07. 01. 2019 13:03

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Napínání luku

↑ edison:Taky mi to přijde neúplné, hlavně se ten úhel podle mě mění podle F a ve výsledkách je 120 stupňů, tak asi fakt v zadání něco chybí, napadla mě délka šípu, který je mezi rukou a začátkem luku nebo autor předpokládá nějaké optimální natažení, ze kterého plyne výsledek

Offline

 

#4 07. 01. 2019 14:25

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Napínání luku

Myslel jsem, že autor otázky chce prostě funkci, která říká při jaké F je jaký úhel. Ale jestli je ve výsledcích konkrétní číslo, tak tam fakt něco důležitého chybí. Je jasné, že třeba při F=1N bude úhel jiný, pokud bude luk z vrbového proutku, nebo listového pera od náklaďáku:-)

"se ten úhel podle mě mění podle F" je tak nějak součástí zadání "známe-li sílu, jakou ji lukostřelec natahuje".

Pokud k tomu nejsou nějaké dodatečné informace (třeba společné pro celou kapitolu), tak je to podle mě kravina. Třeba je to psychologický test, zda řešitel přijde za zadavatelem na konzultaci:-)

V každém případě mě zajímá, jak to má bejt, či jak to dopadne.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson