Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 01. 2019 13:24

Aleš13
Příspěvky: 333
Reputace:   
 

Magnet a paramagnetický materiál

Prosím zda by mě někdo mohl navést správným směrem.
Chtěl bych vypočítat jakou silou bude vtahována hliníková destička mezi pólové
nástavce magnetu, mezi kterými je homogenní magnetické pole o nějaké známé indukci.
Dají se pro paramagnetické materiály použít stejné vzorečky jako pro feromagnetické
nebo je to úplně jinak?
Děkuji.

Offline

 

#2 11. 01. 2019 14:52

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Magnet a paramagnetický materiál

Asi bych použil stejné (ale jistý si nejsem). Ovšem hlavní věc je, že paramegnetismus není moc silný, takže ta síla vyjde pro běžné podmínky prakticky zanedbatelná.

Offline

 

#3 11. 01. 2019 15:40

Aleš13
Příspěvky: 333
Reputace:   
 

Re: Magnet a paramagnetický materiál

Ta síla bude nepatrná, ale na torzních vahách se to opravdu pohne.

Offline

 

#4 11. 01. 2019 15:53

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4891
Reputace:   125 
 

Re: Magnet a paramagnetický materiál

Problém je taky v tom (když už to chceme počítat) že v homogenním magnetickém poli na hliníkový plíšek, ani na železný plíšek, dokonce ani na permanentní magnet žádná síla nepůsobí. Na magnet působí moment, co se jej snaží natočit do vhodného směru, ale jinak nic.

Ta síla je důsledkem nehomogenity magnetického pole, a z toho plyne, že její velikost (krom jiného) bude záviset na gradientu toho pole. Ten z takto zjednodušeného zadání neurčíme. Navíc by to šlo (při znalosti gradientu) rozumně spočítat jen pro malé věci (ve srovnání s těmi neho mogenitami pole).

Po matematické stránce je to stejné, jako síla, která působí na elektrický dipól v nehomogenním elektrickém poli.

Ještě nesmíme zapomenout, že velikost toho magnetického momentu (zmagnetování materiálu) závisí na velikosti okolního pole.

(ale tady na fóru je jeden "odborník" na magnetismus, třeba ti poradí, hi)

Offline

 

#5 11. 01. 2019 16:34 — Editoval Aleš13 (11. 01. 2019 16:39)

Aleš13
Příspěvky: 333
Reputace:   
 

Re: Magnet a paramagnetický materiál

Jasně, dík. S tím homogenním polem jsem to přehnal, ono tedy zjevně musí být nehomogenní, když to ten plíšek mezi pólové nástavce vtahuje. Já jsem bral $F = \frac{\chi _m }{2 \mu _0} S B^2$ (χm je susceptibilita, S průřez toho plíšku) ale ono tam má být správně $(B_1^2 - B_0^2)$ pro pohyb z pole o indukci B0 do B1. Tedy aspoň tak jsem to pochopil :-) Čímž si asi zároveň sám odpovídám, protože tenhle vzoreček zase neplatí pro železo... :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson