Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 01. 2019 18:25

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Cauchy Riemannovy podmínky - Musilová

Dobrý den,
V Matematice pro porozumění a praxi III/2 od Musilvých je příklad 13.14 na Cauchy Riemannovy podmínky trochu jinak, nejedná se přímo o jejich vyjádření v polárních souřadnicích jak je běžné.
Mějme $f_{z}=R(x,y)e^{i\Phi (x,y)}=Rcos(\Phi )+ iRsin(\Phi )=u(x,y)+iv(x,y)$
z toho se vypočítají parciální derivace u a v podle x a y a ty se porovnají podle Cauchyho Riemannových podmínek a upravý, čímž má nakonec vyjít
$\frac{\partial R(x,y)}{\partial x }=R(x,y)\frac{\partial \Phi (x,y)}{\partial y }$
$\frac{\partial R(x,y)}{\partial y }=-R(x,y)\frac{\partial \Phi (x,y)}{\partial x }$
Pomohli byste mi prosím s postupem (stačí slovně)? Vvůbec nevím jak by mohly goniometrické funkce vypadnou, napadá mě jen, že by se dosadilo $\Phi =0$, což by vysvětlovalo vymizení částí u kterých je sinus, ale nevím proč by se to tak udělalo.
díky moc

Offline

 

#2 01. 02. 2019 00:56

jardofpr
Příspěvky: 1241
Reputace:   88 
 

Re: Cauchy Riemannovy podmínky - Musilová

ahoj ↑ Roscelinius:

mne to pripadá že je to nejak takto (označenie používam $f_x:=\frac{\partial f}{\partial x}$   )

systém pre CR podmienky pre danú funkciu je $u_x=v_y$, $u_y = -v_x$

t.j.

$R_x\cos{\Phi}-R\Phi_x\sin{\Phi}=R_y\sin{\Phi}+R\Phi_y\cos{\Phi}$
$R_y\cos{\Phi}-R\Phi_y\sin{\Phi}=-R_x\sin{\Phi}-R\Phi_x\cos{\Phi}$

pre ľubovoľné $x,y$ teda má platiť že

$\begin{bmatrix}\cos{\Phi}&-\sin{\Phi}\\ \sin{\Phi}&\cos{\Phi}\end{bmatrix}\begin{bmatrix}R_x-R\Phi_y\\ R_y+R\Phi_x\end{bmatrix}=\begin{bmatrix}0\\ 0\end{bmatrix}$

matica v rovnici je regulárna s determinantom 1 pre ľubovoľné $x,y$, t.j. nulový musí byť na ľavej strane vektor,
z toho sú podľa mňa rovnice ktoré uvádzaš

Offline

 

#3 01. 02. 2019 07:10 — Editoval Roscelinius (01. 02. 2019 07:11)

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Cauchy Riemannovy podmínky - Musilová

↑ jardofpr:
Moc děkuji. Jen pro ujasnění - moc jsem nepochopil o jakém vektoru v poslední větě mluvíš - je li první matice regulární s determinantem 1, znamená to jednoduše, že nemůže být nulová a musí být tedy nulová druhá matice?

Offline

 

#4 01. 02. 2019 10:09

jardofpr
Příspěvky: 1241
Reputace:   88 
 

Re: Cauchy Riemannovy podmínky - Musilová

↑ Roscelinius:

Roscelinius napsal(a):

↑ jardofpr:
Moc děkuji. Jen pro ujasnění - moc jsem nepochopil o jakém vektoru v poslední větě mluvíš

tá matica vpravo v maticovom zápise toho systému dvoch rovníc je myslená ako typ 2x1, teda vektor ktorého

prvá zložka je $R_x-R\Phi_y$  a druhá zložka je $R_y+R\Phi_x$

Roscelinius napsal(a):

↑ jardofpr:
je li první matice regulární s determinantem 1, znamená to jednoduše, že nemůže být nulová a musí být tedy nulová druhá matice?

myšlienka za tým je že keď si zvolíš ľubovoľne ale pevne konkrétne $x,y$, tá matica predstavuje regulárnu
lineárnu transformáciu v $\mathbb{R}^2$ (pre pevnú voľbu má číselné koeficienty)

ale regularita znamená že jediný vektor z $\mathbb{R}^2$ ktorý sa zobrazí na nulový vektor je nulový vektor,
t.j. pre zložky $R_x-R\Phi_y$ a $R_y+R\Phi_x$ (pri pevnej voľbe x,y sú to tiež čísla) platí že sa rovnajú nule

keďže je to nezávislé na voľbe $x,y$, platí to pre všetky voľby $x,y$,

t.j. $\forall x,y \,:\, R_x-R\Phi_y = 0\,\wedge R_y+R\Phi_x=0$ čo už sú tvoje rovnice

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson