Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 03. 2019 19:16

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Samoštudium

Ahojte.

Dá sa celá chémia naučiť samoštúdiom? Ak s tým máte skúsenosti, poradte mi nejaké knihy, s ktorými by som to zvládol. Čo sa týka štúdia, zvažujem štúdium Biológie a Chémie na uni, ale teraz chcem čo najviac dobehnúť sám, pretože mám oproti maturujúcim s týchto predmetov nevýhodu, že som nematuroval ani z jedného predmetu (ani s bio ani s chem).

Budem vďačný za akúkoľvek radu. DIK


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#2 24. 03. 2019 20:33

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Samoštudium

↑ mukel:

Zdravím.

No, já se samostudiem zkušenosti mám, nicméně já se zaměřuji spíše na anorganiku. Nicméně co tak vím, tak organici si celkem chválí McMuryho.

Na jaké úrovni jste měli na SŠ chemii a biologii? A co praktické zkušenosti s chemií?

Offline

 

#3 24. 03. 2019 21:12 — Editoval mukel (24. 03. 2019 21:14)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Samoštudium

↑ Bedlasky: Chémiu a biológiu sme mali na gymnáziu 3 roky. Z chémie sme prešli všetko, až po transkripciu a translaciu DNA, ďalej už nie, aj keď neviem, či niečo ďalej je. :D

Plánoval som i kúpiť knihu Anorganicka chémie, ktorú vydáva pražská chemická fakulta a má vyše 1000strán. Len ja som ju nevidel, a tak neviem, či by bola pre mňa vhodná. Rád by som študoval učiteľstvo, ak mi to s chémiou pôjde. Učiteľstvo biológie a chémie. Ak nie, šiel by som na jednoodbor Biológia.

V škole som sa zameriaval viac na matematiku a informatiku, z toho som aj maturoval a aj to na uni chvíľu študoval, aj keď tam som zistil, že to nie je pre mňa to pravé. (Štýl veta-dôkaz v matematike mi nesedí. )

Z biológie sme prešli botaniku, zólogiu, až po genetiku a jedine genetika ma bavila. Neviem preto, či bude pre mňa vhodné študovať biológiu, ak ma baváí len genetika, a či ma kvôli botanike a zólogii nevyhodili.

Čo sa týka praktickej skúsenosti u chémie týka, mám len rok labákov, v prvom ročníku. Vo volitelných predmetoch som  sa nimi nezaoberal.

Tak čo na to povieš, mám skúsiť to štúdium učiteľstva bio-chem, alebo biológie, či pre nedostatok skúsenosti sa na to vykašlať? Za každú radu vopred ďaakujem.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#4 25. 03. 2019 07:00 — Editoval Bedlasky (25. 03. 2019 07:10)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Samoštudium

↑ mukel:

Obávám se, že na studiu biologie Tě zoologie a botanika neminou. Takže bys to musel nějak přetrpět na bakalářském studiu a na magisterském si pak vybrat zaměření na genetiku. Ač kdo ví, zkus trochu pohledat, jestli není někde i nějaké bakalářské, kde se zaměřují spíše na genetiku.

Co se týče toho učitelství - tam se té zoologii a botanice nevyhneš určitě :). Teď jde o to, kde chceš učit - ZŠ, SŠ, VŠ? Na nějaké odborné SŠ nebo VŠ se rozhodně neobejdeš bez odborných znalostí, takže to chce nejprve vystudovat chemii nebo biologii.

Jinak, co se těch laboratoří týká - praxe je určitě výhodou. Nicméně mám kamaráda na VŠCHT, který tam má spoustu spolužáků, kteří praxi v laboratoři nemají a také to zvládají. Takže pokud si z toho prváku aspoň něco pamatuješ, určitě to využiješ.

Co se týče té Anorganiky - záleží, jak moc dopodrobna se tím chceš zabývat. Ale pokud chceš jít tím biologickým směrem, je pro Tebe důležitější organika. Netuším, jak až budeš tu anorganiku potřebovat. Určitě bys ale aspoň nějaké základní pojetí o ní měl mít (a stejně tak třeba o fyzikální a obecné chemii). Občas se bohužel setkávám s texty, kde autoři např. absolutně ignorují existenci aktivit při odvozování pKa vody - což plyne z toho, že prostě o té fyzikále přehled nemají. Takže jestli obsah té knihy pro Tebe je příliš odborný, dostačující nebo nedostačující, to Ti opravdu nepovím.

Offline

 

#5 25. 03. 2019 15:05 — Editoval mukel (25. 03. 2019 15:12)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Samoštudium

↑ Bedlasky: Tak skús mi na tu anorganiku odporučiť nejaké čítanie od základov. Ty si chemik, či učiteľ?
Či si mám na anorganiku zaobstarať titul Anorganicka chemie od Hoesecroft a Sharpe?


Na organiku mám doma mcmurry-ho.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#6 25. 03. 2019 18:50

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Samoštudium

↑ mukel:

Já jsem chemik. Nicméně jsem VŠ nikdy nestudoval - takže Ti můžu poradit maximálně v tom, co vím z doslechu od jiných. Myslím si, že tou koupí té anorganiky neprohloupíš - když tak budeš vědět něco navíc. Jak až moc organici zabíhají do anorganiky opravu netuším. Já osobně mám doma anorganiku od J. Gaža - sice trochu starší publikace, nicméně slouží dobře a já jsem s ní spokojený. Sehnala mi ji známá na Slovensku v antikvariátu.  V té Housecroftové budou nějaké novější poznatky, ale za sebe ji hodnotit nemohu.

Jinak, nějaké čtení do základů Ti dát mohu. Celkem se mi líbí tyhle stránky, takže pokud nemáš problémy s angličtinou, zkus se na to podívat:

https://www.chemguide.co.uk/

https://chem.libretexts.org/

https://is.muni.cz/el/1431/podzim2008/C … index.html - tady jsem si všiml, že je tam celkem dost informací právě z té anorganiky od J. Gaža

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson