Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 03. 2019 23:05

Avocode1307
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: FF UK
Pozice: Student
Reputace:   
 

Vhodná statistická metoda pro výzkum vývoje v čase

Zdravím,
uvažuji nad volbou vhodné statistické metody pro můj výzkum k bakalářské práci. Šlo by mi o to, že sleduji v horizontu půl roku, jak se mění určitá psychická vlastnost v závislosti na tom, zda člověk je nebo není ve vztahu. Chtěla bych sledovat skupinu dívek, každý měsíc jim zadat dotazník/sérii dotazníků sledující právě aktuální skóre té vlastnosti pro daný měsíc (kvantitativní znak). Během půlročního horizontu předpokládám, že dojde k různým specifickým individuálním změnám (některá dívka vstoupí do vztahu, jiná vystoupí, některá bude celou dobu single apod.) a s tím se může/nemusí měnit i to skóre dané psychické vlastnosti. Nemohu se však dobrat žádné vhodné metody, která by mi umožnila na konci výzkumu rozhodnout, zda zde je, nebo není kauzalita. Budu moc ráda, pokud někdo poradíte. Předem děkuji!

Offline

 

#2 27. 03. 2019 09:39 — Editoval MichalAld (27. 03. 2019 09:41)

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Vhodná statistická metoda pro výzkum vývoje v čase

Se statistikou ti neporadím, jediné, co mě napadá je korelace.

Ale v rámci práce bych doporučoval se též seznámit s faktem, že

Correlation does not imply causation


Nevím, jestli to platí úplně obecně, ale je klidně možné že ano, žedy že žádné statistické vyhodnocení dat nemůže prokázat skutečnou kauzalitu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson