Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 04. 2019 11:43

jan.markefi
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

Ahoj,

Už vícekrát jsem narazil na to, že někteří prý spekulují o tom, že Einsteinovi k vypracování teorie relativity výrazně pomohla jeho první žena, Mileva. (Píšou to třeba tady: https://www.elektrina.cz/albert-einstei … ajimavosti nebo i tady: https://www.technologyreview.com/s/4276 … ity-paper/) Moc neumím anglicky, tak by mě zajímalo, jestli nějaký ověřený zdroj (ideálně v češtině, ale když tak Google translator pomůže) neříká, jestli je to blbost, nebo je na tom něco pravdy? Je tady mezi námi nějaký fanda Einsteina, co to ví?

Offline

 

#2 24. 04. 2019 13:28

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

Řekl bych, že se to považuje za "všeobecně známou věc".

Ona jinak možná ta Einsteinova zásluha na speciální teorii relativity není až tak velká, jak se to běžně prezentuje.

Z mého pohledu je jeho zásluha spíš v tom, že to jako teorii prosadil, než že by ji vymyslel. Ale kdo ví, jak to přesně bylo.

Každopádně - základní vztahy teorie relativity ani nenesou Einsteinovo jméno (nazývají se Lorentzova transformace, dle svého autora), i když Einsten údajně tvrdil, že si je odvodil  nezávisle.

Dále třeba vztah $E=mc^2$ byl, byť s dodatečným koeficientem odvozen už z Maxwellových rovnic, při analýze fenoménu zvaný "elektromagnetická hmotnost".

Ono už to tak nějak bylo na spadnutí, jen nikdo neměl odvahu "obětovat ten absolutní čas". Einsteinovy to bylo asi jedno, protože ho tenkrát jako vědce neuznávali.

Jakmile byly jednou uznány za platné Maxwellovy rovnice, byla cesta k STR už podle mě víceméně nevyhnutelná, protože rovnice ji v sobě v podstatě obsahují. Byla jen otázka času, než si toho někdo všimne.


Na druhou stranu bych podotknul, že Einsteinova Obecná Teorie Relativity (s tím zakřiveným časoprostorem) je určitě čistě Einsteinovo dítě, a nebýt jeho, možná ji nemáme dodnes.

Offline

 

#3 24. 04. 2019 22:22 — Editoval KennyMcCormick (24. 04. 2019 22:24)

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

↑ jan.markefi:
Jeho žena ne (jinak by se o ní zmínila Wikipedie).

Tohle možná zvládneš přečíst: https://translate.google.com/translate? … stein_1905 (Budeš muset ručně dojet na odstavec nadepsaný "Einstein 1905"). 🙂


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

#4 25. 04. 2019 18:26

jan.markefi
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

Díky moc oběma za příspěvky.

Já vůbec netušil, že E = mc2 vlastně ani není původně od Einsteina. Člověk se pořád dozvídá něco nového:-)

Jinak na wikipedii si může napsat každý, co chce, ne? Takže to, že to anglická wiki nic o Milevě nezmiňuje, ještě nemusí nic znamenat.

Offline

 

#5 25. 04. 2019 19:18

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

jan.markefi napsal(a):

Já vůbec netušil, že E = mc2 vlastně ani není původně od Einsteina. Člověk se pořád dozvídá něco nového:-)

No, není to úplně přesné, on ten vzorec obsahoval ještě nějakou konstantu, něco jako 3/4, a způsobil prý dost zmatků. Ono se tak úplně nevědělo, co vlastně přesně znamená. Navíc se pak ukázalo, že jeho odvození není úplně korektní...   

Ale tady to tápání netrvalo moc dlouho. Takže dnes už se o tom skoro neví.

Ale mimochodem, ten problém s elektromagnetickou hmotností nebyl vlastně nikdy uspokojivě vyřešen. Pozděli byla objevena kvantová mechanika, ale ten problém (v jisté obměně) přetrvává i v ní. Zhruba to lze popsat tak, že bodová částice by musela mít nekonečně velkou hmotnost. V klasické teorii se díky tomu zaváděly "nebodové částice", v kvantovce se to řeší až při konkrétních výpočtech, že se "nejde až na nulovou vzdálenost".

jan.markefi napsal(a):

Jinak na wikipedii si může napsat každý, co chce, ne? Takže to, že to anglická wiki nic o Milevě nezmiňuje, ještě nemusí nic znamenat.

Né, to nemusí, to platí zcela obecně.

Nicméně anglická wiki se o Milevě zmiňuje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mileva_Ma … h_Einstein

Ale (nečetl jsem to moc podrobně) jsou to jen takové náznaky. Einstein to, pokud vím, nikdy oficiálně nepřiznal, že by mu s něčím pomáhala.

V té době to ovšem s genderovou rovnoprávností nebylo jako dnes, ženy nesměly ani k voblám, a vlastně ani na univerzity - Mileva byla zrovna taková světlá výjimka, co si to vybojovala. Takže ono se není moc čemu divit, že se spoluprací s ní v tehdejším světě moc nechlubil.

Na druhou stranu je klidně možné, že na tom jeho manželka žádnou znatelnou zásluhu neměla.

Úplnou pravdu se už asi nikdy nedozvíme.

Offline

 

#6 26. 04. 2019 12:17

jan.markefi
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

↑ MichalAld:

Ještě jednou tisíceré díky. Jsem rád, že jsem narazil na toto fórum, protože tyhle drobnosti se člověk, když sám pátrá (a není teda moc studovaný), těžko dozví.

Na české wiki to Milevino přispění k teorii zmiňují teda taky (https://cs.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein u sekce o soukromém životě), akorát, že zas odkazují na ten článek, co už jsem uváděl. A taky to tam tedy není nějak rozseknuto. Holt se smířím s tím, že už se to nikdy nedozvíme:-)

Offline

 

#7 27. 04. 2019 03:33

KennyMcCormick
Příspěvky: 1677
Reputace:   49 
 

Re: přispění Einsteinovy ženy k teorii relativity

↑ MichalAld:
Aha, to je zajimavé...


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson