Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
K prvnímu příkladu:
Základem je ono slavné
V podstatě to znamená, že energie a hmotnost jsou jedna a táž veličina, jen v jiných jednotkách. Přepočet mezi J a kg je pak přes , což je poněkud velké číslo, takže třeba taková kWh neváží skoro nic. Ovšem nikoli 0. Tzn. např. nabitá baterka je neměřitelně těžší, než vybitá, hozený kámen je neměřitelně těžší než ležící, ... Ale už u nového a použitého jaderného paliva je ten rozdíl měřitelný (mám dojem, že jsou to nějaké desetiny procenta). A když urychlíme elektron v urychlovači, může být klidně třeba miliardkrát těžší.
Pak je další věc, že v jaderné fyzice je oblíbenou jednotkou energie/hmotnosti elektronvolt (eV), což je kinetická energie elektronu urychleného napětím 1 V. (přepočet si můžeš vygůglit)
Když se nějaká částice rozpadne, produkty rozpadu mají součet kinetických energií a klidových hmotností roven součtu kinetické energie a klidové hmotnosti původní částice.
Samozřejmě to funguje i obráceně, takže když srazíme dvě hodně urychlené částice, může se kinetická energie materializovat do dalších částic (třeba v LHC jih takto umí vyrobit tisíce až miliony z jedné srážky).
Na druhý příklad si založ nové téma, protože s prvním nesouvisí.
Offline
↑ UNO:
Moment setrvačnosti homogenní tyče, která rotuje kolem koncového bodu a je odkloněná o úhel od osy rotace je
kde je hmotnost tyče a
je její délka.
čtverec se skládá ze 4 tyčí
a to by ti mělo stačit
Offline