Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 06. 2019 17:39

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Otrava boraxem? To jde?

https://www.novinky.cz/krimi/507704-chl … cnici.html

Vzhledem k minimální nebezpečnosti v článku zmíněného boraxu a jeho zásaditosti si to nějak nedokážu představit.

Teda snad jedině že by to s velkým sebezapřením vypila dobrovolně, třeba kvůli písemce?
:-)

Offline

 

#2 14. 06. 2019 17:53

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krim … luzak.html

Ja som zase cital toto. Tazko povedat comu sa da verit, rozpustnost boraxu nic moc na nejaku vaznu otravu (2,5 g/100 ml (20 °C)), ani si nemyslim ze to je "az tak" nebezpecne, aj ked olizovat to asi nie je dobry napad.
Tu mi skor sedi ta modra skalica, ale na druhu stranu vypit nieco, co je tak neprirodzene modre? :/ Mozno detska "frajerina"?
Co sa tyka dostupnosti, to budem hadat, ale asi sa lahsie clovek dostane ku modrej skalici ako ku boraxu, aj to pouzitie je predsa "beznejsie".

Offline

 

#3 14. 06. 2019 18:29

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

To by asi dávalo větší smysl, teda zas společně s "nechci psát písemku"...
Mám za to, že CuSO4 se dokonce doporučuje(doporučoval) jako prostředek k rychlému vyvolání zvracení při otravě.

Pamatuju si, jak sem se o tom dočet v nějaký chemii pro děti a když jsem to řek jednomu spolužákovi, tak on to doma otestoval:-)
Doporučená koncentrace se prý vůbec nedala vypít, musel to ještě 10x zředit, ale pak prý blil opravdu důkladně a dlouho:-)

Offline

 

#4 14. 06. 2019 18:34

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

Nebo mají pravdu oba deníky a nejprve snědla borax, potom dostali strach, tak jí dal tu skalici, aby to ze sebe dostala:-)

Offline

 

#5 15. 06. 2019 08:13

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

↑ edison:

V současné době je prodej boraxu a kyseliny borité tak nesmyslně omezovaný (prodej pouze pro podnikatele), že je dost problém vůbec nějaký sehnat. Takže bych se asi taky přikláněl k té modré skalici.

Offline

 

#6 15. 06. 2019 10:25

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

Diskutující na Novinkách často prohlašují redaktory za méně inteligentní spoluobčany. Asi to bude i tento případ.

Na druhou stranu, chemikářce ho můžou ukrást nezávisle na tom, jak těžké bylo ho koupit. Podle jednoho z diskutujících je to běžná složka pro dnes údajně populární domácí výrobu slizů.

Offline

 

#7 15. 06. 2019 12:08 — Editoval Bedlasky (15. 06. 2019 12:08)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

↑ edison:

Ano, chemikářce by ho mohli ukrást. Nicméně ten článek je ve finále nic neříkající, protože ti novináři vlastně ani nevědí, jak se to celé stalo. Já do té diskuze trochu nahlédl, ale přijde mi, že většina těch diskutujících vznáší jen jakési teorie o tom co se stalo (absolutně nevím, kde ty informace vzali, protože v článku se nic takového nepíše). Z čeho se dělají ty slizy netuším, ale docela by mě překvapilo, kdyby to bylo z boraxu - když vlastně naše chemofobní legislativa znemožňuje, aby se k němu dostal běžný smrtelník. Ač je fakt, že takové absurditě bych se vlastně ani nedivil. Ono to nakonec dospěje do toho stádia, že si člověk nebude moci koupit ani sůl, protože je to přeci chemikálie a chemikálie jsou nebezpečné...

Offline

 

#8 15. 06. 2019 16:55

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

jo, naprostý souhlas. Myslím, že jediná informace co k tomu je, zní že "asi vypila nějakou modrou vodu"

Offline

 

#9 15. 06. 2019 19:17

Jozka2
Příspěvky: 226
Reputace:   13 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

Vzhledem k uváděnému poleptání sliznic bych to taky viděl spíš na tu modrou skalici. Její roztoku jsou dost kyselé H2SO4.

Offline

 

#10 16. 06. 2019 07:38

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

↑ Jozka2:

Zas až tak kyselé to není. Nasycený roztok má pH někde mezi 5-6.

Offline

 

#11 18. 06. 2019 14:34

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

Miniupdate: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krim … chtel.html

Aj ked vlastne sme sa nic nove nedozvedeli, mozno len to, ze to nebolo umyselne, takze asi fakt nejaka "frajerina"

Offline

 

#12 18. 06. 2019 14:53

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Otrava boraxem? To jde?

No spíš se to tím plně vysvětluje: Není to pokud o úkladnou vraždu a požita byla "bazénová chemie", takže něco jako Savo se skalicí.

Připomnělo mi to nedávnou vlnu konzumace "pracích polštářků" :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson