Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 06. 2019 10:59

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Dotaz k zadání MO

Dobrý den.
Každoročně si zkouším řešit různé úlohy z MO a letos jsem narazil na jednu, jejíž zadání mi připadá nějaké "až moc lehké". Jde mi o 5. úlohu z kategorie B. Zadání je takto:
Jsou dány kružnice $a(A, r_a), b(B, r_b)$, které se vně dotýkají v bodě $T$. Jejich společná vnější tečna se dotýká kružnice $a$ v bodě $T_a$, kružnice $b$ v bodě $T_b$. Pomocí $r_a, r_b$ vyjádřete poměr kružnic $k_a, k_b$ opsaných po řadě trojúhelníkům $TAT_a, TBT_b$.
(zdroj http://www.matematickaolympiada.cz/medi … abc69i.pdf )
Obrázek jsem si nakreslil a vypadá takto:
//forum.matweb.cz/upload3/img/2019-06/52925_MO.png
Z toho, jak jsem to nakreslil, nemůžu si pomoct, mi vyplývá, že kružnice $k_a, a$ splývají, podobně kružnice $k_b, b$ splývají. Ale to by ta úloha byla až příliš jednoduchá, ne? Chápu něco špatně? Nebo mají chybu v zadání?
--
Jinak je to úloha k MO, nechci žádné hinty k řešení (ani se to nesmí), jen mi není jasné to zadání...


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#2 25. 06. 2019 11:17

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Dotaz k zadání MO

Kružnice a určitě neprochází bodem A. Podobně b. ;-)

Offline

 

#3 25. 06. 2019 11:28

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Dotaz k zadání MO

↑ Stýv: A jo, jsem blbec. Musím s tou trávou už přestat. :-D


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson