Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 09. 2019 10:35

AterCZ
Příspěvky: 161
Pozice: Student
Reputace:   
 

Střední hodnoty

Ahoj,
snažím se přijít na příklad:

Student se připravuje na zkoušku. Zjistil, že musí studovat průměrnou rychlostí 20 stran denně. První polovinu učebnice studoval rychlostí 10 stran denně. Stihne probrat veškerou látku v termínu, bude-li druhou polovinu studovat rychlostí 30 stran denně?

Má úvaha:
Nestihne, po přečtení první poloviny si vyplácal veškerý čas, jelikož $1/2$ knížky četl $2*$ déle, než plánoval. Na celou knihu měl 4 jednotky času, polovina mu měla zabrat dvě jednotky času, ale zabrala mu celé 4.

Ale úvaha se mi zdá divná, jak moc jsem prosím mimo?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) AterCZ)

#2 26. 09. 2019 17:17

krakonoš
Příspěvky: 1160
Reputace:   34 
 

Re: Střední hodnoty

↑ AterCZ:
Ahoj
Musíš rozlišovat dva různé případy, které dávají různé výsledky, i když pro čtenáře vypadají možná na první pohled podobně.
Tvůj příklad mluví o rozdělení knihy na dvě poloviny, takže máš pravdu, pokud si to tak naplánoval, že veškerý čas už uplyne po první polovině knihy.
Jiná situace by byla, kdyby místo knihy rozdělil studijní čas na dvě poloviny, to by pak vyślo nastejno.
Aspoň to tak vidím já.


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson