Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 10. 2019 23:02 — Editoval mikraa (01. 10. 2019 23:02)

mikraa
Příspěvky: 90
Škola: 3.LF UK, ZSF JčU, PřF UP
Reputace:   
 

Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

Ahoj všem,

mohl by mi prosím někdo poradit, jak na konstrukci trojúhelníka, kde je dána ta, vb a vc?

Děkuji.


Můj optimismus spočívá v dobré víře, že dobro převažuje. (Helen Keller)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) mikraa)

#2 02. 10. 2019 01:11 — Editoval laszky (02. 10. 2019 12:22)

laszky
Příspěvky: 2361
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

Offline

 

#3 02. 10. 2019 02:44 — Editoval vanok (02. 10. 2019 10:43)

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

Servus ↑ laszky: a ↑ mikraa:
Dam tu variantu trochu rychlejsiej konstrukcie.


Pouzil som tie iste oznacenia bodov, ako kolega, aby ste mohli porovnat obe konstrukcie (az na body D, E, ktore neboli menovane v predoslej konstrukcii )


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#4 02. 10. 2019 02:51

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

poznamka.
Tu https://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=18693 zbierka konstrukcii  Z z tohto fora. 
Mozno sa tam najde aj tato (overte).


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#5 06. 10. 2019 10:00

mikraa
Příspěvky: 90
Škola: 3.LF UK, ZSF JčU, PřF UP
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

Ahoj ↑ laszky: a ↑ vanok:,

moc vám oběma děkuji za vaše návody. Podle obou jsem trojúhelník sestrojila, ale ↑ laszky:, pokud konstruuju podle tebe, tak potom v bodě 4) kde A náleží průsečíku kružnice l a p mi vzniknou dva body A, tím pádem dále v bodě 6) konstrukce kružnice k mi vzniknou dvě kružnice k s celkem čtyřmi body P (P náleží průsečíku k a m), přičemž pouze ze dvou P lze požadované trojúhelníky setrojit. Pokud zvolím ty druhé P, pak mi B vznikne moc daleko od A a bod C mi vznikne mimo papír, v obou případech P. Zkoušela jsem to snad 15x. Tak nevím, zda dělám někde chybu. Prostě trojúhelníky sestrojím dva, které splňují co mají, ale pokud bych zvolila náhodou druhé P, pak mi nevznikne požadovaný trojúhelník. I když se dívám na tvou konstrukci, zvolil jsi bod P "dole", pokud bys ho zvolil "nahoře" nastane problém, co popisuju. Proč to tak je?
↑ vanok: podle tvého návodu jsem to sestrojila téměř hned, ale neseděla mi délka vb, pak jsem zjistila, že to musí být takto:
3) AÁD; D na k a AD=vc
4) AÁE; E na k a ÁE=vb
5) bod C, průsečík AE a ÁD

Každopádně oběma moc děkuji. Bez vás bych to nikdy nezvládla. Pokud se můžu zeptat, jak to, že hned víte jak na to? Dokonce několika způsoby? To se prostě různé typy konstrukčních úloh naučí, a pak už víte, jak na ně?

Děkuji:-) Moc.


Můj optimismus spočívá v dobré víře, že dobro převažuje. (Helen Keller)

Offline

 

#6 06. 10. 2019 10:50 — Editoval vanok (06. 10. 2019 10:50)

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

Ahoj ↑ mikraa:,
Zda sa mi, ze oznacit body D, E mozes ako tak ako si to urobila ty alebo aj opacne ako som to urobil ja.  Priesecik C je tak ci tak dobre urceny.   

Neviem, ci je iny recept na taketo cvicenia ako robit podobne cvicenia.   Cim viac ich budes robit, tym to bude lahsie najst ich riesenie. [ cize ta anlyza « hotoveho » trojuholnika v ktorom sa snazis objavit relacie medzi danymi prvkami a bodmy co mas konstruhovat je to co da jednu hladanu konstrukciu... ale pozor niekedy to nie je mozne.... a to dokazat nie je vzdy jednoduche]. 
Tiez by som povedal, ze toto je skoro taka zabavne cast tykajuca sa trojuholnikov, o mnoho hlbsie je studium vlasnosti trojuholnika.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#7 06. 10. 2019 18:39

mikraa
Příspěvky: 90
Škola: 3.LF UK, ZSF JčU, PřF UP
Reputace:   
 

Re: Konstrukce trojúhelníka se zadanou ta, vb, vc

Ahoj ↑ vanok:,

moc děkuji, ale opravdu pokud to dělám přesně dle tvého popisu, pak mi vb vychází delší než si zadávám... Ale to neva, jak jsem psala, udělala jsem to a mám to;-)

Určitě je pravda, že čím více, tím lépe... Ale myslela jsem, zda třeba existuje nějaký návod, pokud mám zadáno xxx, pak na to jdu takto ...
Sháním Geometrii trojúhelníka od dr. Švrčka, tak snad se to tam všechno dozvím.

Jinak se snažím hledat na netu, ale ne všechny konstrukce tam jsou. Např. tam nemohu najít konstrukci, kde mám va, tb, tc...

Zadám, jako nový dotaz.

Děkuji ti.


Můj optimismus spočívá v dobré víře, že dobro převažuje. (Helen Keller)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson