Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 11. 2011 21:24 — Editoval Pavel Brožek (07. 11. 2011 21:30)

simonka
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Úloha na věk

Potřebuji pomoc :))
V poslední době se mě čím dál tím víc lidí ptá,kolik mi je let,což mi připadá značně nekorektní.
Potřebovala bych vymyslet nějakou zapeklitou slovní úlohu s mým věkem - 17,díky které bych mohla "utřít" tyto neslušné lidi. Díky moc. :))

Offline

 

#2 07. 11. 2011 21:35

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Úloha na věk

↑ simonka:

Vymyslet pěknou úlohu na konkrétní věk asi nebude jednoduché. Nestačilo by najít nějakou pěknou úlohu (její řešení bude dejme tomu 23) a pak říct „když od řešení odečteš šest, dostaneš můj věk“? Nemusela bys to aspoň měnit každý rok :-).

Offline

 

#3 07. 11. 2011 21:38

simonka
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Úloha na věk

↑ Pavel Brožek:

Taky jsem se na takové už koukala, nic jiného mi asi nezbude :)) dík moc

Offline

 

#4 08. 11. 2011 00:25

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Úloha na věk

(Ne že bych chápal smysl tématu, věk přestává být otázkou diskuse trochu později v životě, ale budiž.)

Problém matematických úloh takového rázu je, že pokud mají být srozumitelné a zapamatovatelné, tak budou ve většině případů i dost jednoduché na vyřešení.

Podle mě je praktičtější (jak pro tento případ, tak do života), aby se řešila nějaká reálnější věc. Ať už to je počet států v Eurozóně (17) nebo třeba počet celých let od zavedení eura (i bezhotovostního) [12] + počet procent hlasů, které musí partaj získat, aby se dostala do PS ČR (5).

Máme tu pak funkční období prezidenta (5), počet hvězd na Evropské vlajce (12), počet hráčů jednoho týmu v rugby (15).

A dá se to libovolně osolit... počet palců na stopu (12), maximální počet desetin promile alkoholu v krvi je povoleno ve většině států USA (8), počet soch na Karlově mostě (31), kolikátý prezident USA je Barack Obama (44 - tady by se k 17 dostávalo hůře), 0 stupňů Celsia ve Fahrenheitech (32) atd.

Samozřejmě záleží, v jakém okruhu lidí se pohybuješ.

Offline

 

#5 24. 11. 2019 23:03

<h1>dydy</h1>
Příspěvky: 155
Reputace:   
 

Re: Úloha na věk

Spíš bych úlohu pozměnil na určení data(roku) narození.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson