Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Jelena: edit: Projekt DIM 10 - 2019/2020, viz pravidla sekce
Zdravím,
dostal jsem se k příkladu:
"Strýček Skrblík ve svém sejfu lopatou přehazuje mince. V sejfu je pět miliónů dvoukorunových mincí a tři miliony desetikorunových mincí. Všiml si, že na lopatě má 100 mincí. Jaká je střední hodnota mincí na lopatě, jestliže každá mince má stejnou šanci být na lopatu nabrána? Podaří se vám střední hodnotu vyčíslit přesně? Pečlivě zdůvodněte korektnost řešení."
Dlouho jsem přemýšlel, jak najít cestu k elegantnímu řešení tohoto příkladu. Vím, že bych dokázal příklad otrocky vyřešit sčítáním 100 různých hodnot mincí na lopatě. Postupoval bych takhle: Pravděpodobnost toho, že na lopatě bude pouze 100 dvoukorunových mincí je
a hodnota sta dvoukorunových mincí je 200, takže první člen střední hodnoty by byl
Dalším členem by byla lopata o 99 dvoukorunových mincí a 1 desetikorunové, součet hodnot je 208...
A takhle bych postupoval dále
Přičemž je jasné, že součet všech pravděpodobností by dával 1. Jenže počítat tuto úlohu takovým způsobem a pak ještě vyčíslovat kombinační čísla v řádech milionů je nesmysl. Musí tam být nějaká cesta, které jsem si nevšiml a která by tento příklad značně zjednodušila.
Nemůžete mě, prosím, alespoň naťuknout správným směrem?
Děkuji
Offline
Matezu napsal(a):
Všiml si, že na lopatě má 100 mincí. Jaká je střední hodnota mincí na lopatě
Ahoj, já bych řekl, že 100. :-)
Offline
↑ check_drummer: Nějak nerozumím, narážíš na to, že je věta špatně formulovaná? Pokud ne, tak Ti nerozumím a pokud ano, tak to má náš garant špatně napsaná zadání projektu. Citovaná věta by podle mě dávala větší smysl jako: "... střední hodnota součtu hodnot mincí na lopatě ..."
Offline
Podle mě nelze spočítat nic lepšího, než vzít střední hodnotu hodnoty mincí v celém trezoru - a předpokládat, že na lopatě je vhodný vzorek.
Problém ale je, že v trezoru jsou mince zastoupeny v poměru 5:3, a to se nám u stovky mincí na lopatě nepodaří...a chtělo by to nějak zohlednit.
Navíc bych řekl, že ptát se přímo na střední hodnotu mincí na lopatě je chybné, tu prostě nemůžeme určit. Můžeme určit jen v nějakém smyslu nejlepší odhad, nejpravděpodobnější hodnotu střední hodnoty.
My nevíme, jaké mince na lopatě jsou...
Online
↑ MichalAld:
Takže celý problém je položen chybně?
Já mám za to, že je to myšleno tak, že prostě hrábnu lopatou, na kterou se vleze přesně 100 mincí do 8 milionů mincí, kde z nich je 5 milionů dvoukorunových a 3 miliony desetikorunových. A že po mně chce pomocí věty o střední hodnotě náhodné veličiny zjistit průměrný (pravděpodobnou) součet hodnot všech mincí... Kdybychom tam lopatou hrábli strašně ale strašně moc krát a ty hodnoty zprůměrovali, mělo by se to našemu výpočtu blížit.
Nějak nevím, jak tedy postupovat. Možná bych to měl konzultovat s vyučujícím, je to ovšem speciální projekt "Pro ty, co se chtějí něco naučit", který má dokázat naši matematickou zdatnost a má být psán formou vědeckého článku.
Offline
↑ Matezu:
Zdravím.
Taky to tak chápu.
Nabírá se z obrovského, ale konečného počtu mincí s přesně daným výchozím poměrem dvou typů mincí, a to vždy právě 100 mincí. Háček může být v tom, že se nabírá lopatou.
Lze "hrábnutí" lopatou považovat třeba za
Offline
Matezu napsal(a):
↑ check_drummer:Citovaná věta by podle mě dávala větší smysl jako: "... střední hodnota součtu hodnot mincí na lopatě ..."
Je tam uvedeno střední hodnota mincí, ale mince není žádné číselné vyjádření, takže spíš by tam mělo být poněkud kostrbaté střední hodnota hodnoty mincí - a nebo jak píšeš ty střední hodnota součtu, ale to už asi není podstatné, jestli zkoumáme střední hodnotu součtu nebo hodnoty jedné mince.
Offline
↑ Jj:Já si myslím, že je tam ten výraz "nabrání na lopatu" z čistě estetického hlediska, aby to dobře zapadlo do konceptu příkladu, ještě k tomu jsme dva tebou uvedené typy střední hodnoty nikdy nebrali. Ovšem pokud bych ten příklad vypracoval ze všech nabízených hledisek, určitě by to zvýšilo hodnotu práce.
Pokud by to ale však bylo špatně vyjádřené a bylo by to ono nabírání mince po minci, tedy vybírá se n dvoukorunových mincí z 5 milionů a 100-n desetikorunových mincí ze 3 milionů, kde n náleží celým číslům od 0 do 100, jak to podle mě pan garant zamýšlel, pořád mi připadá nesmyslně otrocké to takhle počítat.
Offline
↑ Matezu:
Ke stejnému výsledku lze ovšem dospět i použitím váženého aritmetického průměru. Tedy
Offline
Stránky: 1