Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 12. 2019 21:37

Michal23
Příspěvky: 27
Pozice: student
Reputace:   
 

Geometrická pravděpodobnost (setkání 3 osob)

Dobrý večer,

vím, že tento problém zde už byl, ale řešil se pomocí integrálů, které ještě neovládám.
Je to klasický případ setkání 2 osob, akorát se 3.

3 osoby se domluvili, že se setkají na stejném místě mezi 12-13 hodinou. Kdo přijde jako první čeká maximálně 15 min a to nejvýše do zmíněné 13 hodiny. Jaká je pravděpodobnost, že se všechny 3 osoby potkají?

2 osoby mám spočítané a chápu princip. Vyjde to $\frac{7}{16}=0,4375$
3 osoby jsou jako krychle a dle mého názoru tam vznikne pravidelný trojboký hranol jako "úhlopříčka" krychle.
Avšak všechny mé výpočty se lišili od správného výsledku, který mám ověřený z několika diplomových prací $\frac{5}{32}=0,15625$

Poté jsem narazil na jeden jednoduchý výpočet, který dosáhl správného výsledku $\frac{7}{16}-(\frac{3}{4})*(\frac{1}{4})*(\frac{3}{4})*2=\frac{5}{32}$

Zjistil jsem, že výsledek tohoto $(\frac{3}{4})*(\frac{1}{4})*(\frac{3}{4})*2 = \frac{9}{32}$ tj. polovina pravděpodobnosti, že se DVĚ osoby NEpotkají.

Dokáže mi někdo vysvětlit, proč tento postup vede ke správnému řešení?
A pokud možno, kde se vzali tyhle čísla? $(\frac{3}{4})*(\frac{1}{4})*(\frac{3}{4})*2$

Děkuji moc.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Michal23)

#2 07. 12. 2019 16:49

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Geometrická pravděpodobnost (setkání 3 osob)

↑ Michal23:

Hezký den.

Řekl bych, že problém ve výpočtu pravděpodobnosti setkání tří osob Vaší metodou může být v tom,  že dřík uvedené "úhlopříčky krychle" netvoří trojboký, ale (tedy aspoň podle mě) šestiboký hranol. Ten je nějak sofistikovaně napojen na protilehlé vrcholy krychle.

O dalších částech dotazu nic nevím.

Třeba Vás zaujme, co o problematice setkání píše časopis Kvaternion:

Kvaternion č. 2014/1


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 07. 12. 2019 17:16

Michal23
Příspěvky: 27
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Geometrická pravděpodobnost (setkání 3 osob)

Tento časopis jsem už také našel a problematiku vysvětluje úžasně, ale bohužel přes integrály (docela se těším, až je začneme probírat).

Máte pravdu, že se jedná o šestiboký trojúhelníkový hranol. Nyní mi už vychází počty a vysvětluje to, proč je tam *2

Najednou mi všechno zapadá do sebe.

Děkuji Vám moc!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson