Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 01. 2020 04:21

Ikaruss
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

derivace logaritmu na druhou

může mi někdo ukázat jak se derivuje tenhle příklad

Offline

 

#2 06. 01. 2020 04:44 — Editoval misaH (06. 01. 2020 04:44)

misaH
Příspěvky: 13435
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ Ikaruss:

odmocnina krát druhá mocnina krát prirodzený logaritmus x

Online

 

#3 06. 01. 2020 09:56 — Editoval marnes (06. 01. 2020 10:03)

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ Ikaruss:
Zkusím, jestli jsem ještě nezapomněl:-)

nejdříve bych přepsal na $\sqrt{\ln ^{2}x+1}=(ln ^{2}x+1)^{\frac{1}{2}}$

$derivace=(\frac{1}{2}(ln ^{2}x+1)^{-\frac{1}{2}})\cdot (2lnx)\cdot(\frac{1}{x})$


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#4 06. 01. 2020 10:35

misaH
Příspěvky: 13435
 

Re: derivace logaritmu na druhou

Online

 

#5 06. 01. 2020 12:57

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ misaH:
... ?


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#6 06. 01. 2020 13:37

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ marnes: Misa asi chcela ilustrovat pravidlo, ze energia ktoru venujeme odpovediam je umerna energii, ktoru pytajuci sa venuje formulacii problemu.

Offline

 

#7 06. 01. 2020 13:38 — Editoval misaH (06. 01. 2020 13:39)

misaH
Příspěvky: 13435
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ marnes:

Vždy pri takejto príležitosti ti píšem, načo to robíš (a ešte k tomu u VŠ), vždy mi povieš čo ma je do toho - a tak ďalej.

Takže to sú tie tri bodky.

Myslím, že dobre to vieš.

Online

 

#8 06. 01. 2020 14:27

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ misaH:
Ano, toho jsem si vědom. Také jsme si vědom toho, že pokud tazatel nezná, tak se bude ptát dále. Pokud o tom dotyčný nic neví, tak mu to stejně moc nepomůže. Navíc je to i pro mne, jelikož ne vždy to zvládám a další mě opraví.

A taky by mě zajímalo, kdy teda člověk podle tebe odpovědět může a kdy ne, jelikož sama někdy hned odpovídáš a jindy odkazuješ na pravidla. Čert aby se v tom vyznal 😂


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#9 06. 01. 2020 14:29

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ vlado_bb:
Asi nebudeš souhlasit, ale taky vím, že tri-ctyri vzorově vyřešené příklady jsou někdy nad zlato.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#10 06. 01. 2020 16:04

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ marnes: Ale ano, ukazky vyriesenych uloh su velmi cenne. Ocakavam vsak, ze kazdy student pouziva nejaku zakladnu literaturu, kde taketo ukazky najde. Tu sme malokedy svedkami podrobnych rieseni, podla mna to ani nie je ucelom fora, tym by skor malo byt navedenie pytajuceho sa tak, aby ulohu zvladol sam. Prave toto je ovela narocnejsia uloha, ako prezentacia uplneho riesenia. Mimochodom, ani to tvoje takym nie je - chyba mu napriklad slovny komentar, z ktreho by bolo jasne, ze klucom je tu veta o derivacii zlozenej funkcie.

Su teda dva mozne pristupy: 1. Predpokladame, ze Ikaruss potrebuje poznat derivaciu funkcie $\sqrt{\ln ^{2}x+1}$ a uz nikdy sa s podobnou ulohou nestretne. V takom pripade dajme tomu, akceptujem tvoj postup.

2. Ikaruss potrebuje ziskat schopnost derivovat zlozene funkcie. V takom pripade je tu niekolko otazok, ako napriklad: uvedomuje si vobec, ze ide o zlozenu funkciu? Ak ano, pozna prislusnu techniku? Zvlada bez problemov derivacie elementarnych funkcii? Z jeho otazky nevieme, ake su odpovede. Je teda mozne poziadat ho, aby upresnil svoju otazku, alebo to zistit sami. Ak by som vedel, ze sa mi do toho nezacne nikto rypat, postupoval by som asi takto:

- najprv by som sa ho opytal, ci dokaze najst dervaciu funkcie $\ln^2 x$. Ak nie, odkazal by som ho na vetu o derivacii zlozenej funkcie a dalej by som sa s nim nebavil, az kym by si ju nenastudoval.

- Ak by odpovedal spravne, opytal by som sa napriklad na derivaciu funkcie $(\ln^2 x +1)^{10}$. Ak by aj tu odpovedal spravne, som presvedceny, ze by ulohu doriesil uz aj sam.

Co myslis, ktory postup by mu dal viac?

Offline

 

#11 06. 01. 2020 16:37

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ vlado_bb:
Přesně ten co popisuješ. A právě proto jsem nijak dál příklad nekomentoval. Pro Ikarusse je řešení úplně bezcenné, pokud o to nic neví. Takže jsem dál čekal na jeho reakce a případně ho dál naváděl na znalosti, které potřebuje k vyřešení znát. Ty už jsi je rozebral. Takže mám jen jiný způsob, ale chceme dosáhnout stejného cíle.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#12 06. 01. 2020 16:41

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6212
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ marnes: Zasa uplne bezcenne nie je, aj ak povedzme vetu o derivacii zlozenej funkcie nepozna. Moze ist o domacu ulohu, takze Ikaruss prepise tvoj postup a mozno dostane dva body z piatich. Na zaklade toho si povie, ze to sice nie perfenktne, ale ako tak ovlada.

Ja by som pokojne pouzil ten svoj postup, ale vies asi sam, ako to tu na fore chodi. Len co zacnem postupne pytajuceho sa drobnymi krokmi navadzat, aby sam prisiel na riesenie (a aby zazil radost z jeho najdenia), uz aj sa tu objavi niekto, kto sa chce predviest, ako vie riesit stredoskolske ulohy a praskne sem cele riesenie.

Offline

 

#13 06. 01. 2020 16:58 — Editoval marnes (06. 01. 2020 17:14)

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ vlado_bb:
Tak předvádět se určitě nehodlám, jelikož tady některým nesahám ani po kotníky. Bohužel mám trochu jiný přístup. Osobně je mi jedno, kde žák získá řešení domácího úkolu, pak dávám test, kde bez problémů poznám, že to jen někde opsal. Je na něm, jak k dú přistoupí.
Takže uvidíme, až se Ikaruss ozve, jestli něco umí nebo ne.

Navíc tento způsob používám ve výuce a hodně se mi osvědčil. Bez komentáře příklad napíšu a pak vyžaduji diskuzi, otázky, proč a jak,...
Dobré je i napsat příklad s chybou, ať hledají a zdůvodňují proč. Takže mi promiň, ale občas to sem tak napíšu


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#14 07. 01. 2020 06:06

Ikaruss
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ marnes:
děkuji ti, já postupoval stejně, jen jsem zapomněl na tu možnost přesunout mocninu před logaritmus, proto jsem si nad tím lámal hlavu:)

Offline

 

#15 07. 01. 2020 08:12

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ Ikaruss:
Pokud jsi zderivoval všechny částí složené funkce, tak na pořadí nezáleží. Lepší je v tom mít pořádek, takže od vnější k vnitřní nebo naopak. Dále samozřejmě je možné výsledek upravit, když s ním dál pracujeme.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#16 07. 01. 2020 09:12

Ikaruss
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ marnes:
upravil jsem si ho
To už byla brnkačka.
Je mi líto, že tvoje odpověď tu rozjela takovou diskusi:)

Offline

 

#17 07. 01. 2020 10:02 — Editoval marnes (07. 01. 2020 10:04)

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ Ikaruss:
Tak hlavně jestli tomu rozumíš, kdyby ti nechtěli dát z dú jedničku, a mohl je o tom přesvědčit.
A neboj. Nerad píšu slohové práce.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#18 07. 01. 2020 10:30 — Editoval misaH (07. 01. 2020 10:30)

misaH
Příspěvky: 13435
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ Ikaruss:

Vieš, len aby tu od teba nepribudla ďalšia úloha na derivovanie zloženej funkcie - lebo s čím si mal vlastne problém?

Online

 

#19 07. 01. 2020 10:49

Ikaruss
Příspěvky: 25
Reputace:   
 

Re: derivace logaritmu na druhou

↑ misaH: jak jsem psal, byl jsem zaseknutý na tom přirozeném logaritmu na druhou.
Je dobře, že tu někdo dohlíží na to, aby se tu nepomáhalo až příliš:) Taková činnost musí sebou nést spoustu nepochopení.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson