Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 02. 2020 14:44

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Teoria relativity

Mili priatelia - fyzici, nemyslite si, ze by bolo vhodne zaradit do zavaznych pravidiel fora ustanovenie, ze forum sa nezaobera teoriou relativity? Zda sa mi totiz, ze otazky na tuto temu davaju skor pouzivatelia, ktori nemaju zaujem nieco sa naucit, ale skor prezentovat vlastne svojrazne myslienky. Osobne mi to neprekaze, pretoze do fyzikalnych tem neprispievam, len mi je luto tych, ktori venuju svoj cas a energiu vacsinou bez akehokolvek efektu.

Offline

 

#2 10. 02. 2020 15:06 — Editoval check_drummer (10. 02. 2020 15:09)

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Teoria relativity

Ahoj,
to je asi neprůchodné, umím si přestavit, že se tu časem objeví pár fanatiků (v negativním slova smyslu) přes limity a o těch bychom pak také zakazovali psát? Já si myslím, že ti co odpovídají to dělají z vlastní libovůle (např. chtějí přivést nebožáka na správnou cestu nebo mu chtějí vyvrátit jeho mylné názory) a ne že musí.
Spíš bych třeba uvítal možnost označit příspěvěk za "silně spekulativní až nevěděcký" a pár lidí by mělo možnost jej takto označit a odoznačit.

Já jsem zase kdysi navrhoval, že by se zde nemělo psát o konkrétních programovacích jazycích, ale jen o algoritmech, no ale když je tu i chemie, tak proč ne. :-) Ale nic proti chemii.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 10. 02. 2020 15:27

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Teoria relativity

↑ vlado_bb: To mi přijde trochu jako zakazovat čechům střelný zbraně, protože ve Francii někdo najel kamionem do lidí…

Offline

 

#4 10. 02. 2020 15:34

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Teoria relativity

↑ check_drummer: A ved v poriadku, ak fyzikom nerobi problem hadzat hrach na stenu, tak nech sa paci ... Lebo ak napriklad pouzijem tvoj priklad s limitami - ak by 99 percent prispevkov na temu limit bolo o tom, ze limity sa maju hladat na zaklade ezoterickych postupov, tak veru by som nemal chut zapajat sa do diskusii :)

Vsimol som si totiz v poslednom case viacero prispevkov, kde aj mne ako neodbornikovi bolo jasne, ze autor naozaj venoval dost energie, aby nejaky jav z teorie relativity vysvetlil ... a je mi vzdy luto, ked sa dobre myslena snaha mina ucinkom.

Offline

 

#5 10. 02. 2020 18:19 — Editoval Ferdish (10. 02. 2020 18:20)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Teoria relativity

A prečo to rovno nerozšíriť na všetky teórie, ktoré sú postavené na nevedeckých základoch, mylných predpokladoch alebo vychádzajúcich z už predtým preukázateľne vyvrátených teórií ako napr. existencia perpetua mobile, teória éteru a pod.?

Offline

 

#6 10. 02. 2020 18:23

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6211
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Teoria relativity

↑ Ferdish: Myslim, ze eter a podobne veci kolegovia fyzici zvladaju na case-to-case principe. Iba pri teorii relativity sa mi zdalo, ze "alternativni fyzici" ju ovladli takmer uplne.

Offline

 

#7 11. 02. 2020 03:20 Příspěvek uživatele KennyMcCormick byl skryt uživatelem KennyMcCormick.

#8 14. 02. 2020 17:57

hmmh
Příspěvky: 82
Reputace:   -17 
 

Re: Teoria relativity

↑ vlado_bb:
Nie je dôležité, kto sa pýta a kto odpovedá. Záleží na tom, ako odborne dokáže diskutovať k danej veci. Či nemá potrebu podvádzať a pritom laici nemajú schopnosť to rozpoznať. Autorita by sa nemala zneužívať, aby pomocou nej bol niekto iný poškodzovaný. A stále je čo sa učiť, fyzika zďaleka nie je na konci s poznaním a preto je chyba podliehať sebaklamu, že už sa všetko vie. Najmä neochota priznávať si nedostatky a chyby bránia k ďalšiemu vývoju vedy.

Offline

 

#9 21. 02. 2020 20:16

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Teoria relativity

Zakazovat diskuse o teorii relativity by bylo škoda - vždyť je to snad nejzajímavější teorie co existuje...a ještě se dá nějak pochopit...

Já samozřejmě ty úplné nesmysly se snažím blokovat, ale teď jsem byl 2 týdny bez notebooku, tak mi to moc nešlo...


A pokud jde o uživatele Zvedavec 4, myslel jsem, že to patří k místnímu folklóru ... píše sem své příspěvky déle než já (a pořád vypadají skoro stejně), navíc si vystačí sám se sebou a nemá potřebu se míchat do jiných diskusí ... podle mě je neškodný.

Navíc je mi ho tak nějak trochu líto ... a nepředpokládám, že tady bude věčně, tak si myslím, že bychom ho tu mohli v klidu nechat dožít...

Je klidně možné, že za pár desítek let na tom nebudu já (nebo někdo jiný) o mnoho lépe...

Offline

 

#10 21. 02. 2020 20:24

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Teoria relativity

hmmh napsal(a):

a preto je chyba podliehať sebaklamu, že už sa všetko vie. Najmä neochota priznávať si nedostatky a chyby bránia k ďalšiemu vývoju vedy.

Nejen vědy, ale i osobnosti, bych řekl...ale jsem velmi rád, že si tento fakt uvědomuješ...

Offline

 

#11 21. 02. 2020 21:02

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Teoria relativity

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson