Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 03. 2020 18:26

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

Po zadání 'Plot[{1 / (x + 1)}, {x, -5, 5}]' se mi vykreslí tento graf:
//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-03/88189_plot_1lomxplus1.png
Nevím, jak zapsat funkční podmínku 'x != -1', aby zmizela z grafu svislá čára v bodě -1. V nápovědě nemohu dohledat. Prosím, poraďte.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) pursulus)

#2 08. 03. 2020 18:53

surovec
Příspěvky: 972
Reputace:   23 
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ pursulus:
Pokud ti jde čistě jen o obrázek, tak udělej dva grafy (jeden od -5 do -1.01 a druhý od -0.99 do 5) a spojit (nevím jak se to dělá ve WM, v Maplu se to dělá pomocí "display"). Nebo použij lepší software :-)

Offline

 

#3 08. 03. 2020 19:03

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ surovec: Nejde mi pouze o obrázek, jde mi o ovládání Wolfram Mathematiky. Obrovskou nevýhodou tohoto výtečného programu je, že má logisticky nepropracovanou nápovědu pro začátečníky, dobrat se něčeho zcela základního je kolikrát téměř nezvládnutelný problém.
V každém běžném programovacím jazyce je možné zadat vymezující podmínky, nevidím proto důvod, proč by to nešlo také ve Wolfram Mathematice. Ví někdo víc o vykreslení funkce a zadání podmínek v tomto prostředí?

Offline

 

#4 17. 03. 2020 14:04

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

Tak si po několika dnech odpovídám sám… Myslel jsem, že když Wolframova Mathematica patří mezi dva tři nejpoužívanější výpočtové a výukové systémy na zeměkouli, že se najde někdo, kdo bude vědět tak banální, základní věc a bude schopen ji sem během jedné minuty (víc to nezabere) dát. Každý si ale asi řekl, co bych to dělal, nápověda je jak hrom, tak ať se snaží. Ale nápověda jak hrom je ve W. Math. logisticky velice špatně udělaná. Nebo jinak řečeno, je dobře udělaná pro chytráky, kteří ji tak stejně nepotřebují. A to je úplně špatný přístup. (Pozn.: Kromě té nápovědy nedám na W. Math. dopustit, je to opravdu velice dobrý nástroj s dobrou ovladatelností.)

Takže, podmínky omezení funkce se zadávají pomocí výrazu 'Exclusions'. Zadání grafu funkce výše uvedené tak, aby se v něm neobjevila ona svislá čára, je tedy

Plot[{1 / (x + 1)}, {x, -5, 5}, Exclusions -> {x = -1}].

Děkuji za pozornost, tleskám si a uzavírám thema.

Offline

 

#5 17. 03. 2020 14:41

surovec
Příspěvky: 972
Reputace:   23 
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ pursulus:
Moc se ti omlouvám, že jsem si drze dovolil nevěnovat se maximálně tvému dozajista mezinárodně důležitému problému. Vždyť je to moje povinnost a vůbec se nedivím tvému ironickému rozhořčení nad brutální neochotou všech návštěvníků fóra.
Předpokládám, že omluvy ostatních kolegů budou následovat.
Hezký den!

Offline

 

#6 17. 03. 2020 15:05 — Editoval misaH (17. 03. 2020 15:14)

misaH
Příspěvky: 13431
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ pursulus:

No vidíš - nijako ťa nikto nepoškodil, len si minul čas na hľadanie riešenia svojho vlastného problému..

Možno netušíš, ale sú tu samí dobrovoľníci a samozrejme témy pre stratu vlastného času (ktorý sa im už nikdy v živote nevráti) si vyberajú sami.

Nikto holt neusúdil, že ...

Plus pripájam sa k príspevku človeka surovec..

Offline

 

#7 17. 03. 2020 15:27

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

Vaše odpovědi (surovec; misah) jsou hloupé a nafoukané. Konkrétně vás dvou jsem se o nic neprosil, pouze mne překvapilo, že mi nebyl nikdo schopen odpovědět na zcela banální věc, kterou jsem nemohl dohledat ve změti, kterou je nápověda W. Math. Problém, na který jsem se ptal, považuju za stejně důležitý jako kterýkoli jiný další vznesený na tomto fóru.

Rada, kterou jsem obdržel od uživ 'surovec', je prostě pitomá. Hodila by se možná do humoristických časopisů druhu Dikobraz, Trnky-brnky nebo Sorry. Srandu si můžeš udělat, ale pak se nediv odezvě, chytráku surovče.

Výše uvedené platí pro všechny další, kteří by se náhodou mou vlastní odpovědí cítili býti dotčeni. Budu rád, když se v tomto uzavřeném thematu už žádný další příspěvek neobjeví, nebylo by to k věci a bylo by to pravděpodobně zase jenom hloupé.

Offline

 

#8 17. 03. 2020 16:08

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ pursulus: Jediný hloupý a nafoukaný jsi tady ty.

Offline

 

#9 17. 03. 2020 18:33

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ pursulus:
Abyste se nepo...to... kolego...

Offline

 

#10 17. 03. 2020 19:15

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Graf funkce a zápis podmínky funkce ve Wolfram Mathematice.

↑ pursulus:
Ahoj, použil jsem jeden z nejpoužívanejších vyhledávačů na Zemi (myslím, že se jmenuje Google, nebo tak nějak), zadal tam "wolfram mathematica exclude points from the graph" a ukázalo mi to spoustu zajímavých odkazů.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson