Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 01. 2020 17:14

honzan
Zelenáč
Příspěvky: 13
Reputace:   
 

Posloupnost a limity - vysvětlení postupu řešení

Ahoj, může mi někdo vysvětlit podrobný návod, jak vyšetřovat posloupnosti?
Konkrétně se jedná o tento typový příklad.
$\text{Posloupnost }( a_n) \text{ je dána předpisem } (a_n)=\frac{n-14}{n^2-28n+150}, n\in \mathbb{N}_0.$
$ \text{ Zjistěte, pro která }n\text{ je }a_n\text{ větší (resp. menší, resp. rovno) }a_{n+1}\text{, rozhodněte, zda je }$
$ (a_n)\text{ monotónní a zda je omezená, a určete její supremum, infimum, maximum a minimum.}$
Chápu, že omezenost naleznu limitou, její výpočet mi problém nedělá. Dále chápu, že hledám jednotlivá "minima a maxima", kde se posloupnosti mění na rostoucí či klesající. Může mi někdo vysvětlit, proč se to počítá právě takto a co vlastně počítám? Nechci se mechanicky učit postup, ale doopravdy rozumět tomu, co v jednotlivých krocích příkladu dělám.
Přikládám vzorové řešení příkladu:
//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-01/00849_MA%2BI%2B190215%2B12.png

Offline

 

#2 17. 03. 2020 12:34

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Posloupnost a limity - vysvětlení postupu řešení

↑ honzan: Člověče, ty strašně škrábeš. Ty škrábeš jako nějakej génius, to pak není divu, že se ti ostatní stydí odpovídat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson