Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 04. 2020 14:51

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Výpočet Carnotova cyklu

Zdravím všechny fanoušky matematiky a fyziky.
Chtěl bych se zeptat, jak spočítat tento příklad:

Tepelný stroj pracuje podle Carnotova cyklu mezi teplotami 327 stupňů C a 127 stupňů C . V jednom cyklu je
stroji dodáno teplo 3000 J . Jaké množství tepla je odevzdáno chladiči? Jak velká práce je vykonána strojem
během jednoho cyklu?

Děkuji :)

Offline

 

#2 16. 04. 2020 15:41

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

Znáš vztah pro účinnost Carnotova cyklu?

Offline

 

#3 16. 04. 2020 16:04

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ MichalAld: To je $\eta $ = 1- Q2/Q1 = 1- T2/T1 ?
Mám ho v sešit, ale nevím, jak do zakomponovat do výpočtu...

Offline

 

#4 16. 04. 2020 16:12

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

Jo, vztah je správný

$\eta = \frac{T_1 - T_2}{T_1} = 1 - \frac{T_2}{T_1}$

Víš co ten vztah znamená? Zejména tedy, co znamená to $\eta $ ?  Případně co znamená to Q1 a Q2, co jsi taky zmínil ?

Offline

 

#5 16. 04. 2020 16:18

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ MichalAld: Ummm...bohužel...hádám, že to bude mít ale co dočinění s odevzdaným a přijatým teplem / teplotou v původním a konečném stavu?  Ale jinak jako netušim...

Offline

 

#6 16. 04. 2020 18:21

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

A co si to teda jako nastudovat ?

Nechápu, jak chceš počítat něco, čemu nerozumíš...

Offline

 

#7 16. 04. 2020 18:32

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ MichalAld: Děkuji za pomoc... :-) xdddddddddd Bez vaší pomoci bych to nedokázal.

Offline

 

#8 16. 04. 2020 18:35

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ MichalAld: btw...proto asi píšu ne? Kdybych tomu rozuměl tak asi nepíšu po fórech ne? Nemyslím si, že jste tak hloupý abyste tohle nechápal. To že si tady na mě ulejváte a masírujete vaše ego není můj problém. Sorry...já se slušně zeptal a poprosil o radu a vy mě takhle odpálkujete? Vůbec se divím, že jste se obtěžoval a trávil svůj drahocenný čas takovouhle aktivitou...

Offline

 

#9 16. 04. 2020 18:49

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

Když už jsme u těch komplimentů ... při registraci na tohle fórum jsi potvrdil souhlas s pravidly ... a jedním z nich bylo, že je třeba projevit snahu o řešení...

My tady za vás ty příklady nebudeme řešit ... snažit se musíte vy...my vám s tím můžeme jen pomáhat...

Stačí do googlu hodit výraz "carnotův cyklus" nebo "carnotova účinnost" a najdeš spoustu článků, kde je to vysvětleno. Taky máte předpokládám nějakou učebnici...


Příklady dostáváte pokud vím proto, aby se ověřilo, jestli ste se to správně naučili ... a né proto, aby vám je počítal někdo jiný.

Když ti nebude jasná nějaká konkrétní věc, tak rádi poradíme ... ale přijít sem "tak mi to prostě spočítejte, ať dostanu jedničku i bez toho, že bych tomu aspoň trochu rozuměl" ... takové služby tu jaksi neposkytujeme.

Offline

 

#10 16. 04. 2020 18:54

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

Tak aby bylo jasno. Já vás nežádám o vyřešení příkladu. Jen o vysvětlení způsobu řešení. Čísla do kalkulačky umí dát každej. A několikahodinovou snahu jsem již projevil. Já chápu důvod proč zadávají kantoři příklady to mi vysvětlovat opravdu nemusíte. Jen se tedy OMLOUVÁM, že po x hodinách práce do školy (fyziky počítaje) už nemám sílu na to, sedět dalších x hodin u kompu, jen abych zjišťoval jak se příklad počítá. Takže se vás naposledy zeptám...chtěl bych se zeptat, JAK spočítat tento příklad (nebyla to žádost o to, aby jste mi poslal řešení). A pokud takovouhle žádost nerozluštíte, tak se omluvám, příště ji kvůli vám podám jinak...

Offline

 

#11 16. 04. 2020 19:15

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ Matematický polobůh:

Co je to účinnost? Pokud to víte, stačí se jen řídit tím, co už MichalAld napsal.

Pro příště - trochu více slušnosti by neuškodilo.

Offline

 

#12 16. 04. 2020 19:20

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ Bedlasky: Dobrý den, myslím si, že slušný jsem byl dost dlouho. Jen nemám trpělivost na to, aby mě tady začal někdo poučovat. Vy jste přišel se stejným úmyslem? Pokud ano, tak platí všechno co jsem napsal výše i pro vás. A pokud se nepletu, tak jediné, co jsem se od uživatele MichalAld dozvěděl je vzoreček, který už znám. Nevím, co je za problém poradit napřímo a vyřešit to co nejjednodušeji. Pokud je to tady kult tajnůstkářků, tak se omlouvám, to jsem opravdu nevěděl.

Offline

 

#13 16. 04. 2020 19:35

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ Matematický polobůh:

Pořád jste neodpověděl na otázku. Vite co je účinnost? A co to znamená vzhledem ke stroji? Co ta účinnost v tomto případě vyjadřuje? Potom se možná dobereme k odpovědi na Vaši otázku.

Offline

 

#14 16. 04. 2020 19:42

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ Bedlasky: Účinnost vím co je, vzhledem ke stroji to znamená (se domnívám), kolik energie se spotřebuje z dodané se spotřebuje na jeden cyklus.

Offline

 

#15 16. 04. 2020 19:54

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ Matematický polobůh:

Ano. A kolik tepla (to je ta energie) se odevzdalo chladiči?

Offline

 

#16 16. 04. 2020 19:57

Matematický polobůh
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   -3 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

200 stupňů C?

Offline

 

#17 16. 04. 2020 20:04

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

To není energie, to jen rozdíl teplot.

Spočítejte účinnost. Těch 3000J je dodáno stroji. Kolik se ale výroby energie celkově? A kolik z toho spotřebuje chladič?

Offline

 

#18 17. 04. 2020 17:31

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

Matematický polobůh napsal(a):

Dobrý den, myslím si, že slušný jsem byl dost dlouho.

Stará lidová moudrost říká, že "myslet znamená *** vědět"...

Matematický polobůh napsal(a):

Jen nemám trpělivost na to, aby mě tady začal někdo poučovat.

a jiná zase, že "trpělivost růže přináší"...


Časy jsou zlé, takže se nelze divit, že rádi využijeme každé příležitosti se trochu zasmát ... a tvůj argument, že nemáš příliš trpělivosti přemýšlet nad Carnotovou účinností takže potřebuješ rychle znát výsledek mě teda docela pobavil....


Pro začátek - protože jsme se ještě nedohrabali ani k tomu, co je to vlastně ta účinnost (když jde o tepelný stroj) bys mohl zkusit zodpovědět následující 3 otázky:

1) Jaká energie do stroje vstupuje
2) Jaká energie je užitečný výstup
3) Jaká energie je ten neužitečný výstup (ztráta).

K tomu nějaké podotázky ... co je to vlastně teplo a v jakých je jednotkách ...
a ze kterých dvou veličin (z těch 3, co jsem zmínil) se počítá ta účinnost.

Offline

 

#19 17. 04. 2020 17:48 — Editoval marnes (17. 04. 2020 18:27)

marnes
Příspěvky: 11183
 

Re: Výpočet Carnotova cyklu

↑ Matematický polobůh:
Já postoupím kousek dál. Pozor na veličinu $T$, co je to za veličinu, jakou má jednotku,..., ale nejdříve dores předcházející problémy.

No a pokud nechceš odpovídat na otázky, tak vlastně nemusíš 😁. Vzorec už ti odsouhlasili že používáš správný, čísla máš téměř zadane a na kalkulačce jsi psal, že to zvládneš. Takže by to mělo být vše ok.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson