Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 04. 2020 08:31

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Statika tuhého tělesa

Ahoj, narazil jsem na takovýto příklad, kde si nejsem jistý, zda jsem plně pochopil autora.

V kruhové jámě o poloměru R je položena tyč délky $2l$ a tíhy $P$. Tyč se jedním koncem opírá o dno jámy a je opřena o její kraj, přes který přesahuje, přičemž všechny povrchy jsou ideálně hladké. Určete úhel $\phi$ mezi tyčí v rovnovážné poloze a vodorovnou rovinou a vypočítejte reakce.

Jde mi o to, jestli to chápu dobře a mám správný obrázek, jámu beru jako postavený válec:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-04/91220_foto_priklad_2_13_upr.jpg

Pokud pracuji bez tření, musí se ta tyč zapřít o stěnu a být takto napříč? Pak budu mít jednoduché rovnice pro síly pro

$x$: $F_{K_x}=F_L$
$y$: $F_{K_y}=P$

a momentovou rovnici a poměrně snadno dopočítám.
Mám někde chybu v úvaze?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Mr.Luc)

#2 18. 04. 2020 08:40

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Statika tuhého tělesa

↑ Mr.Luc:
Obrázek máš nejspíš špatně
//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-04/91999_pic.png


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#3 18. 04. 2020 08:50

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Statika tuhého tělesa

↑ zdenek1:
Aha, takhle mě to nenapadlo, ale síly budou vlastně stejně ne, nebo v tom bodě dotyku na dně musím počítat se silou, která vede směrem do středu té kružnice?

Offline

 

#4 18. 04. 2020 10:42

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Statika tuhého tělesa

↑ Mr.Luc:
Řekl bych, že ano


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#5 18. 04. 2020 14:54

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Statika tuhého tělesa

Tak už se v tom začínám orientovat, jediná věc, kde si nejsem jistý, zda ta síla v bodě dotyku na dně jámy má být ve směru do středu kružnice (toto si nedokážu vysvětlit proč) nebo ve směru té tyče (to mi přijde divné, protože pak by například celkový moment sil vůči těžišti nemohl být nulový)

Offline

 

#6 18. 04. 2020 15:11

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4891
Reputace:   125 
 

Re: Statika tuhého tělesa

Podle mě ta síla může obecně působit kamkoliv ...

Online

 

#7 18. 04. 2020 16:39

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Statika tuhého tělesa

↑ MichalAld: Ty tyč je v rovnovážném stavu, jde mi o to, jestli ta reakce té stěny musí být vždy do středu kružnice (aby to byla kolmice na tu plochu) nebo třeba jen "zleva do prava" rovnoběžně s povrchem, úplně mi to není jasné a na tom závisí ten výpočet (výsledek bohužel nemám, tak to zkoušet nemůžu:) )

Offline

 

#8 18. 04. 2020 17:15

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Statika tuhého tělesa

↑ Mr.Luc:
Kdysi dávno, ještě na škole, nám dokazovali větu, že reakce vazby je vždy kolmá na vazbu.  Takže ano, měla by působit do středu kružnice


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#9 18. 04. 2020 17:39

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Statika tuhého tělesa

↑ zdenek1: Díky, na tu větu se kouknu, to je cenná rada, já pak u těch složitějších ploch nevím, kam ta síla má jít:).
Teď už si s tím poradím.

Offline

 

#10 18. 04. 2020 18:33

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4891
Reputace:   125 
 

Re: Statika tuhého tělesa

zdenek1 napsal(a):

↑ Mr.Luc:
Kdysi dávno, ještě na škole, nám dokazovali větu, že reakce vazby je vždy kolmá na vazbu.  Takže ano, měla by působit do středu kružnice

Já jsem si taky nejdřív říkal, že by to tak mělo být ... ale pak mi to zase nějak přestalo dávat smysl ...

ale teď už mi to smysl zase dává ... pokud na povrchu nebude žádné tření, nemůže tam působit žádná síla v tečném směru.

Online

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson