Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 04. 2020 08:26

smoto
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Změna výkonu topných spirál

Dobrý den,

mám zadaný příklad: "Topné spirály v elektrických kamnech mají v každé fázi odpor R = 100Ω a jsou zapojeny do trojúhelníku na napětí 3x400 /230 V. Vypočítejte elektrický výkon topných spirál odebíraný ze sítě. Jak se změní tento výkon, jestliže dojde k odpojení první fáze v přívodu ke kamnům?"

Vypočet jsem If = 4A, I=6,928A a z toho přes vzorec: $P = \sqrt{3} \cdot  U_{s}\cdot I\cdot \cos \varphi  = \sqrt{3} \cdot 400 \cdot 6,928 = 4,8kW$

Je správná odpověď na otázku: "Jak se změní tento výkon, jestliže dojde k odpojení první fáze v přívodu ke kamnům?" takové, že klesne o $\frac{1}{3} ?$  Popřípadě znovu vypočítat U a I pro hodnoty 0,66 a znovu dosadit do rovnice pro P?

Moc děkuji za radu, V.

Offline

 

#2 23. 04. 2020 11:32

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

Odpojením 1 fáze z toho vzniká jednofázový obvod na 400 V s jedním tělesem přímo na 400 a paralelně k němu sériové kombinaci zbylých dvou.

Offline

 

#3 23. 04. 2020 12:06

smoto
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Změna výkonu topných spirál

↑ edison:
Děkuji za odpověď. Dalo by se to, prosím, hodit do vzorců? Já jako strojař mám bohužel o elektrice v podvědomí pouze to, že kope a to, že byť je možná Vaše odpověď někomu z elektra triviálně jasná, pro mě je to bohužel hodně vzdálené.

Moc děkuji za pomoc.

Offline

 

#4 23. 04. 2020 17:35

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4873
Reputace:   125 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

smoto napsal(a):

Já jako strojař mám bohužel o elektrice v podvědomí pouze to, že kope a to, že byť je možná Vaše odpověď někomu z elektra triviálně jasná, pro mě je to bohužel hodně vzdálené.

Na druhou stranu - ten úkol jsi dostal z nějakého důvodu ... takže svůj argument o elektřině a kopání bys měl spíš přednést tam.

S (alespoň některými) ostatními moderátory jsme se nedávno shodli na tom, že je v podstatě nefér, aby ti, kdož příklad sami spočítat nedokážou (ani s nějakou tou pomocí) tady dostali kompletní řešení, které pak mohli předvést ve škole. Takže žádná řešení bez práce tady nenabízíme. Maximálně ti můžeme pomoct.

Offline

 

#5 23. 04. 2020 20:08

smoto
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Změna výkonu topných spirál

↑ MichalAld:
Původně jsem na toto reagovat nechtěl, ale musím.

Já teda určitě nejsem typ studenta, který si napíše své příklady, které má vypočítat na nějaké fórum, potom je opíše a má to zadarmo. Studuji kombinované studium na VŠ a vím, že to nikoho nezajímá, ale v současné situaci jsme totálně bez výuky, učitelé pošlou mailem seznam příkladů a nic k tomu. Jen chtějí výsledky. Studijní materiály katedry jsou směšné, takže vše dohledat. Jako strojař nemám k elektřině žádný vztah  a bohužel to vzhledem k tristní komunikaci profesorů není na koho přenést. x desítek příkladů jsem si dohledal a propočítal, s tímto jsem si poradit neuměl. V mém dotazu jsem popsal můj problém a to, jak jsem postupoval a kde jsem se zasekl, vzhledem k mé neznalosti souvislostí. Kdybych věděl, že zde budu označen za plagiátora a opisujícího lenocha, tak si tento dotaz odpustím.

Moc se omlouvám za dotaz a žádost o pomoc. A pokud je to tedy tak, že zde na fóru je nefér poskytovat řešení zadaných příkladů, stačí se podívat na prvních 5 příspěvků pod mým dotazem a měřit všem stejným metrem. Děkuji, V.

Offline

 

#6 23. 04. 2020 21:03 — Editoval edison (23. 04. 2020 21:15)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

Já bych to zas tak nehrotil. Potřebné vzorce jsou:
$P=U\cdot I$, $I=\frac{U}{R}$, $R=R_1+R_2 + \ldots $ pro sériové a $\frac{1}{R}=\frac{1}{R_1}+\frac{1}{R_2} + \ldots $ pro paralelní (nebo $I=I_1+I_2+\ldots $).

A protože máme 2 fáze, je mezi nimi sdružené napětí, tedy 400 V. Protože jsou jenom dvě, je mezi nimi zapojenému obvodu jedno, zda jsou to fáze nebo jiné 2 dráty se stejným rozdílem napětí.

Edit: A ještě dodávám, že pro topné těleso, tedy čistě činný spotřebič bez elektřinu akumulujícího prvku, platí P = S, protože fí je 0 (proud prochází, přesně jak ho tam napětí tlačí).

Offline

 

#7 24. 04. 2020 08:01

smoto
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Změna výkonu topných spirál

↑ edison:

Tzn. jsem podle této úvahy postupoval takto.

Vyjádřil jsem si $R_{tot}=\frac{100\cdot 200}{100+200}=66,667\Omega $ , z toho je $I=\frac{U_{s}}{R_{tot}} = \frac{400}{66,667}=6A$ no a z tohoto $P=U_{s}\cdot I=400\cdot 6=2400W$ . Z toho mi vyplývá, že původní původní výkon topných spirál na 3 fáze byl 4 800W a po odpojení jedné fáze klesl na 2 400W, tzn. o polovinu.

Je moje úvaha správná? Děkuji za pomoc.

Offline

 

#8 24. 04. 2020 09:42

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4873
Reputace:   125 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

↑ smoto:

Jo, tohle máš dobře.

Ta první část je ale dost zmatená (a nejspíš i špatně, i když se správným výsledkem).

Výkon je buď fázové napětí * fázový proud, nebo sdružené napětí * združený proud, tedy (neřeším ten fázový posuv, když tam máme odpory):

$P = 3U_s I_s = 3U_fI_f$


Sdružený proud je tedy

$I_s = \frac{U_s}{R} = 400/100 = 4A.$

Výkon na jednom odporu je tedy

$P = U_s I_s = 400 * 4 = 1600W$

Na všech třech je to tedy krát 3, takže 4800W.


Jinak výkon můžeš počítat i přímo, když znáš odpor,

$P = \frac{U^2}{R} = I^2R$

Offline

 

#9 24. 04. 2020 09:47

smoto
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Změna výkonu topných spirál

↑ MichalAld:
Děkuji za vyčerpávající informace, teď je to vše naprosto jasné.

Děkuji za pomoc a vysvětlení.

Offline

 

#10 24. 04. 2020 14:09

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

MichalAld napsal(a):

Výkon je buď fázové napětí * fázový proud, nebo sdružené napětí * združený proud,

Jakmile máme méně než 3 dráty, tak nemusíme žádné tyhle věci řešit. Prostě máme 2 dráty a mezi nimi je 400 V. Toť vše.

Offline

 

#11 24. 04. 2020 14:13

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

Jinak teda to "jak se změní výkon" se dá vyřešit i triviální úvahou:

Před: 3 tělesa napájena 400 V
Po: 1 těleso na 400, druhé dvě dostávají po 200

Offline

 

#12 24. 04. 2020 15:30

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Změna výkonu topných spirál

Zajímavé je, že v té úvaze udělal chybu i někdo od výrobce ohřívače na vodu, co mám v koupelně. Je tam přepínač víc/míň, který prostě odpojí 1 fázi. V návodu bylo 8/12 kW.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson