Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 05. 2020 12:20 — Editoval aferon (16. 05. 2020 12:24)

aferon
Příspěvky: 398
Reputace:   
 

pohyb vlaku s kyvadlem

Dobrý den,
úkolem úlohy je zjistit maximální rychlost kyvadla v okamžiku, kdy vlak začne brzdit.  Jelikož kyvadlo  bude konat pohyb po kružnici, zavedla jsem setrvačné účinky ve směru tečny a normály a to proti pohybu vychýleného kyvadla v okamžiku brzdění vlaku.  Sestavila jsem pohybovou rovnici, ale nejsem si jistá její správností.  V úloze se píše, že máme uvažovat malé kmity, myslím si, že to znamená, že můžeme říct, že $sin(\varphi )\approx \varphi $. Po vyjádření úhlového zrychlení nevím, jak řešit dál.  Jestli to mám pak řešit jako diferenciální rovnici druhého řádu a pak to vhodné řešení vzít a zderivovat ho tak, abych dostala úhlovou rychlost, kterou pak mohu přepočítat na maximální rychlost toho kyvadla?
Děkuji za odpověď.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-05/24417_vpr1.PNG

//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-05/24635_vp3.PNG

Offline

 

#2 16. 05. 2020 13:13

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: pohyb vlaku s kyvadlem

Myslím, že těmi malými kmity se míní, že lze použít zjednodušený model
https://cs.wikipedia.org/wiki/Matematick%C3%A9_kyvadlo

Offline

 

#3 16. 05. 2020 15:21 — Editoval aferon (18. 05. 2020 10:21)

aferon
Příspěvky: 398
Reputace:   
 

Re: pohyb vlaku s kyvadlem

↑ edison:
vlastně já jsem si uvědomila, že nemusim hledat závislost úhlu fí na čase, ale že potřebuji najít závislost úhlové rychlosti na fí, takže pak využiji tuto derivaci, protože úhlové zrychlení mám vlastně vyjádřené: $\alpha =\frac{d(\omega ^{2})}{2d\varphi }$ tedy: $\omega (\varphi )=\sqrt{2*z*(cos\varphi -cos\varphi _{0}})$ kde z: $z=-\frac{a_{21}+g}{l}$
akorát nevím, co dosadit za $\varphi $ a $\varphi _{0}$

ale když nad tim tak uvažuju, tak to asi nebude ono: tak když tedy využiji tvar : $\omega (t)=\varphi _{0}sin(\Omega t)$ ale nevím, co dosadit za $\varphi _{0}$ a co za t...jestli T=t=2,5s? a pak dostat závislost $\omega (t)$ ze vztahu $\omega (t)=\frac{d\varphi }{dt}$ ?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson