Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 05. 2020 20:48

Gauß69
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Ohraničenie derivácie konvexnej funkcie

Nech je $f:\mathbb{R}\to \mathbb{R}$ konvexná funkcia, diferencovatelná v bode $y \in \mathbb{R}$, nech $p\geq 1, M>0 $ tak, že platí:
$\vert f(x)\vert\leq M(1+\vert x\vert ^p)\ \forall x \in \mathbb{R}.$
Dokáž, že
$\vert  f^\prime (y) \vert\leq cM(1+\vert y\vert ^{p-1}),$
pričom $c$ je konštanta, ktorá závisí iba od $p$.



Moj nápad:
1. Využil by som túto vlastnosť konvexnej funkcie: $ \lambda f^\prime (u)w\leq f(u+\lambda w)-f(u) \ \forall u,w\in \mathbb{R}, \lambda >0$
2. Dokázal by som pomocou 1. bodu že pre $h>0$ platí: $f^{\prime}(y)\leq c\frac{1+h^p+\vert y \vert ^{p}}{h}$ a tiež $f^{\prime}(y)\geq c\frac{1+h^p+\vert y \vert ^{p}}{-h}$
3. Nejako si pekne zvoliť h, aby mi vyšla želaná nerovnosť.

Bohužial ma nenapadá ako sa dostať z 1. bodu do bodu 2. a taktiež neviem ako si zvoliť h, aby mi to sedelo. Za každú radu budem vďačný.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Gauß69)

#2 25. 05. 2020 21:47 — Editoval Gauß69 (25. 05. 2020 21:48)

Gauß69
Příspěvky: 32
Reputace:   
 

Re: Ohraničenie derivácie konvexnej funkcie

Funkcia$\vert \cdot \vert ^p $ je tiež konvexná funkcia. Pomocou Jensenovej nerovnosti som sa dostal od 1. bodu do bodu 2.

Teraz už mi treba len zadefinovať nejako $h$ aby to sedelo a bude všeko fajn. Stále ma nenapadá bohužial ako.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson