Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 06. 2020 21:08

loplpo
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Sestavování týmů

Máme 10 lidí: 3 mohou být pouze útočníky, 3 mohou být pouze obránci a 4 jsou univerzální - tj. mohou hrát jako útočník, ale i jako obránce.

Sestavují se dvoučlenné týmy, v každém týmu je 1 obránce a 1 útočník. Pokud je tým sestaven z dvou "univerzálů" a ti si prohodí pozice, považujeme to za nový tým. Týmy nejsou číslované, jde pouze o to, kdo s kým hraje.

Kolika způsoby se oněch 10 lidí může rozdělit do pěti týmů?

---------
Můj současný postup je:
volím útočníky - na 3 místa z 5 padnou útočníci, na zbylá 2 místa univerzálové. Útočníci se mohou prohodit 3!, univerzálové mají 2 možné způsoby. Celkem $\binom{5}{3}3!2!$ způsobů volby útočníků.
Obránce nechám zafixované v určitém pořadí. Díky prohazování pořadí útočníků získám všechny možné dvojice útočník-obránce.

Ale intutivně mi přijde, že moje řešení je blbě... Navíc nevím jak ošetřit týmy složené z 2 univerzálních hráčů.

Nějaké tipy? Předem díky.

Offline

 

#2 06. 06. 2020 06:52

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Sestavování týmů

↑ loplpo:
Šel bych na to takto:
postavím si do řady útočníky (libovolně, ale pevně, např. podle abecedy) a k nim přidám dva univerzály. Ty můžu vybrat ${4\choose 2}$ způsoby. Univerzály zase postavím podle abecedy (tj. podle nějakého pevného, předem zvoleného pravidla).
Zůstane mi 5 lidí, kteří budou obránci, a ty můžu přiřadit k útočníkům libovolným způsobem. Těch způsobů je $5!$.

Mám ${4\choose 2}\cdot 5!$ týmů.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#3 06. 06. 2020 08:56 — Editoval loplpo (06. 06. 2020 08:57)

loplpo
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Sestavování týmů

↑ zdenek1:
Díky za odpověď.

Chápu-li to dobře, tak volbou univerzálů ( $\binom{4}{2}$) mám už vlastně zajištěný situace, kdy univerzál jednou bude útočník, jindy obránce.

Offline

 

#4 06. 06. 2020 09:07

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Sestavování týmů

↑ loplpo:
Ano.
Kombinační číslo určuje počet všech příslušných podmnožin (u nás dvouprvkových podmnožin čtyřprvkové množiny). Takže my vybreme všechny možné dvojice a dáme je postupně do útoku (ten zbytek do obrany)


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson