Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 07. 2020 10:14

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Národní matematická fóra

Zdravím,

odděleno z tématu Odkaz

krakonoš napsal(a):

↑↑ Ferdish:
Ahoj
Od začátku co jsem poznala toto forum je mi divné procentní složení účastníků Čech - Slovák. Čekala bych statisticky mnohem víc Čechů než Slováků. Jak si to vysvětluješ?Já se kolikrát účastním i komentářů k některým přednáškám pro veřejnost v USA, je fakt, že jsou tam i lidé z Ruska, arabských zemí, ovšem USA hodně převažuje. Na Slovensku nemáte své forum pro studenty?Ani nevím, zda vůbec u nás nejsou odlišné učební osnovy.

vanok napsal(a):

Ahoj ↑↑ krakonoš:,

Co sa tyka diplomov v EU, iste dobre vies, ze v dnesnej dobe plati https://en.wikipedia.org/wiki/Bologna_Process. 
Cize aj vysokolske osnovy su v sulade z tim. 

(Poznamka.  To nie je tak davno, ze sa neuznavali pred tym, ani len maturity v v roznych europskych krajinach...)

krakonoš napsal(a):

↑↑ vanok:
Ahoj.
Na Slovensku asi fakt nic podobného neexistuje, je tam odkaz jen na toto fórum. Asi to studenti z Čech zas tak moc nepoužívají ,škoda. Myslela jsem že i v jiných zemích, v Polsku...., je něco podobného.

vanok napsal(a):

Ahoj ↑↑ krakonoš:,
Skutocne ti neviem odpovedat.   

Ked napises na google.sk taku otazku: matematicke fora, tak  sa rychlo dostanes sem.   
A asi kazde forum je kvalitnejsie, ked tam chodi  dost ludi. 
(Del a panuj, nie dobre pre nikoho).
A tiez sa len limitovat na studentov nie je tiez dostatocne  dobre na  kvalitne forum.   

To preco by si chcela male Sk, a male Cz forum?

Toto forum, je iste najlepsie v tomto regione.

Co si o tom ini myslia, to neviem.

misaH napsal(a):

↑↑ krakonoš:

Som si istá, že českých zadávateľov aj odpovedačov je na fóre najviac.

Čeština a slovenčina sú vzájomne také, že si až na drobné výnimky nevyžadujú preklad.

V Čechách študujú aj mnohí Slováci.

Matematika je všade rovnaká - o akých osnovách je reč - a prečo by na osnovách malo záležať?

S čím je problém?

Ferdish napsal(a):

Ahoj ↑↑ krakonoš:,

ja si to vysvetľujem tým, že po väčšinu 20. storočia sme boli súčasťou spoločného štátneho útvaru a veľa sme toho mali spoločného, vrátane školských osnov, oba naše jazyky boli úradné na území celej ČSR a medzi sebou sme sa dorozumeli, aj keď sme ich v rámci vyučovania na školách vzájomne nezdieľali, teda Slováci sa neučili češtinu a naopak. Ako národy máme aj po tých 3-4 generáciách spolunažívania stále blízko, nemáme problém s nadviazaním vzťahov a spolupráce i napriek tomu, že nás v súčasnosti od seba delia štátne hranice...vlastne po vstupe do Schengenu sme ich prestali v rámci EÚ takmer vnímať, svoj prvotný účel začali znova a aj to len dočasne plniť až s príchodom COVIDu. Každopádne, ak sa budem orientovať len na diskusné phpBB fóra registrované pod doménou .cz, vždy sa jednalo o zmiešané česko-slovenské komunity a že som ich za svoj život nenavštívil málo. Akurát mám pocit, že v podobných projektoch ste to vy Česi, kto ako prvý začne alebo preberie iniciatívu na rozbehnutie.

krakonoš napsal(a):

↑↑ Ferdish:
Ahoj.
Já rozhodně nejsem tím člověkem, který by se bránil spolupráci. Před třiceti lety jsem byla proti rozdělení Československa a moc dobře si vzpomínám na situaci, kdy ani většina Čechů to nechtěla. Hlavně to chtěli Slováci, to si pamatuji dobře.
To však s problematikou fóra ani tak moc nemá společného. Tady jde o to, že máme spoustu studentů a téměř nikdo se na fórum neobrací.Když si prohlédnu úkoly fóra před deseti lety, dochäzím k závěru, že nejen témata úkolů a jejich množství ale i  celková atmosféra zde měla úplně jiný nádech. Vše nějak začíná a končí. Zde to začalo slovy některých účastníků,která nemají daleko k  "udělej si sám, poraď si sám a pokud možno si trhni nohou". Škoda.

Offline

 

#2 03. 07. 2020 11:07 — Editoval Ferdish (03. 07. 2020 15:32)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Národní matematická fóra

krakonoš napsal(a):

↑↑ Ferdish:
Ahoj.
Já rozhodně nejsem tím člověkem, který by se bránil spolupráci. Před třiceti lety jsem byla proti rozdělení Československa a moc dobře si vzpomínám na situaci, kdy ani většina Čechů to nechtěla. Hlavně to chtěli Slováci, to si pamatuji dobře.
To však s problematikou fóra ani tak moc nemá společného. Tady jde o to, že máme spoustu studentů a téměř nikdo se na fórum neobrací.Když si prohlédnu úkoly fóra před deseti lety, dochäzím k závěru, že nejen témata úkolů a jejich množství ale i  celková atmosféra zde měla úplně jiný nádech. Vše nějak začíná a končí. Zde to začalo slovy některých účastníků,která nemají daleko k  "udělej si sám, poraď si sám a pokud možno si trhni nohou". Škoda.

To, že sa pri dnešnom počte študentov na toto fórum obracia len málo z nich, možno vysvetliť viacerými spôsobmi.
Jednou z možností je, že študent hľadá pomoc inde - u učiteľov alebo spolužiakov, ktorí danú problematiku ovládajú lepšie než dotyčný.
Druhá z možností je, že toto fórum nie je až tak verejne známe ako sa domnievame a študenti o ňom nevedia - hoci zistenie od kolegu vanok by mohlo naznačovať niečo iné.
Ďalšou je, že za tú dobu fórum dostálo své pověsti ako vy Česi hovoríte a vedia, že tu sa pomoc "zadarmo" neposkytuje a je treba prejaviť vlastnú snahu pri riešení. Systém "na, tu mám problematický príklad - vyriešte mi ho, ja riešenie len opíšem", ktorý tu možno vtedy pred tými 10 rokmi fungoval, fungovať prestal a čoraz viac členov fóra sa s týmto hľadiskom stotožňuje (prípadne ticho súhlasia). Ak novopríchodzí človek (a je to jedno či je to žiak, študent alebo dospelý) nemá na to, aby si uvedomil že tu nie sme od toho aby sme urobili za neho všetku prácu a prípadne prská naokolo, ak ho na to niekto upozorní - tak to pardon, ale takýto človek mi nestojí za to, aby som naňho dobrovoľne míňal svoj čas a energiu a snažil sa mu pomôcť, ak jeho úcta začína a končí s poskytnutím/neposkytnutím správneho postupu alebo výsledku. Beggars can't be choosers.

Na druhú stranu, nemôžem až tak dobre reflektovať na dobu cca pred 10 rokmi, v tom období som sa sem registroval čoby študent 2. ročníka VŠ a sám som bol na opačnej strane barikády (zadávateľ, resp. ten ktorý hľadá pomoc). Napriek tomu som sa už vtedy snažil pri zadávaní dotazu plniť to, to čo sa odo mňa ako od zadávateľa čakalo (viď pravidlá) a nemal som s tým žiaden problém - proste som to akceptoval ako danú vec. Netvrdím, že som sa tiež nevyhol prešľapom, kto chce tak si to dohľadá...ale rozhodne som od nikoho na drzovku nepožadoval hotové riešenie na striebornom podnose. Za tým si stojím.

Offline

 

#3 03. 07. 2020 11:39

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Národní matematická fóra

K tomu pravidlu, že tazatel má uvést vlastní pokus o řešení, by se měla přidat možnost napsat že neví jak začít.

To se prostě může stát. Tazatel by v takovém případě měl dostat tip jak začít.

Offline

 

#4 03. 07. 2020 12:33

misaH
Příspěvky: 13433
 

Re: Národní matematická fóra

Offline

 

#5 03. 07. 2020 14:38

check_drummer
Příspěvky: 4631
Reputace:   99 
 

Re: Národní matematická fóra

Nevím jestli je to v pravidlech, ale možná by měl tazatel znát všechny pojmy, které se vyskytují v jeho otázce. Pokud tomu tak není, pak by na to měl v zadání upozornit a nebo to řešit novou otázkou, kde by se tato jeho naznalost vyjasnila.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#6 03. 07. 2020 16:19

auditor
Příspěvky: 150
Reputace:   
 

Re: Národní matematická fóra

↑ edison:

Podle mě to takto už probíhá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson